Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Wieści z Unii: Niższy VAT na ebooki

Wydawcy publikacji elektronicznych będą mogli korzystać z preferencyjnych stawek VAT, tak jak w przypadku książek papierowych – ustalili ministrowie finansów wspólnoty. To jeden z kroków mających prowadzić do ulepszeń w zakresie stosowania podatku od wartości dodanej w UE. Oprócz tego ministrowie przyjęli m.in. przepisy, które mają pomóc w walce z finansowaniem terroryzmu.

Podczas spotkania ministrów finansów UE w Luksemburgu osiągnięto porozumienia w sprawie szeregu kwestii w tej dziedzinie. Powinny one pomóc w bieżącym funkcjonowaniu unijnego systemu podatku VAT, który pilnie potrzebuje szerzej zakrojonej reformy.

Nowe dane opublikowane przez Komisję zaledwie kilka tygodni temu pokazują, że każdego roku państwa członkowskie nadal tracą 150 mld euro dochodów z tytułu podatku VAT. Dzisiejsze porozumienia są kolejnym krokiem w kierunku rozwiązania tego problemu i w kierunku lepszych przepisów dotyczących podatku VAT. Nadszedł czas, aby wykorzystać sprzyjające okoliczności i uzgodnić rozwiązania podstawowych problemów aktualnego systemu – powiedział Pierre Moscovici, komisarz do spraw gospodarczych i finansowych, podatków i ceł.

Uzgodnione środki obejmują:
– nowe przepisy mające na celu poprawę bieżącego funkcjonowania obecnego systemu VAT do czasu wdrożenia ogólnej strategii reformy VAT. Te przejściowe rozwiązania powinny obniżyć koszty przestrzegania przepisów i zwiększyć pewność prawa dla przedsiębiorstw. Po opublikowaniu przez Parlament Europejski sprawozdania na ten temat nowe przepisy powinny być stosowane przed 2020 r.;
– nowy środek umożliwiający państwom członkowskim dostosowanie stawek VAT w odniesieniu do publikacji elektronicznych, opodatkowanych obecnie stawką podstawową w większości państw członkowskich, do korzystniejszego systemu obowiązującego obecnie w odniesieniu do tradycyjnych publikacji drukowanych. Ta decyzja jest ostatnim krokiem w celu zapewnienia, by nierówne traktowanie tych dwóch produktów – papieru i treści cyfrowych – stało się już przeszłością. Porozumienie dobrze wróży nadchodzącym rozmowom na temat ostatniego wniosku Komisji mającego na celu zapewnienie państwom członkowskim większej elastyczności przy ustalaniu stawek VAT według własnego uznania;
– formalne przyjęcie nowych przepisów w celu wymiany większej ilości informacji i zwiększenia współpracy w zakresie oszustw związanych z podatkiem VAT między krajowymi organami podatkowymi i organami ścigania. Informacje i dane wywiadowcze dotyczące zorganizowanych grup przestępczych zaangażowanych w najbardziej poważne przypadki oszustw związanych z VAT będą systematycznie udostępniane organom ścigania UE. Lepsza koordynacja dochodzeniowa między samymi państwami członkowskimi oraz organami UE zapewni szybsze i skuteczniejsze wykrywanie i zwalczenie tej szybko rozwijającej się działalności przestępczej.

Oprócz tego ministrowie oficjalnie przyjęli wzmocnione przepisy dotyczące walki z nielegalnymi przepływami pieniężnymi w UE i z UE, co stanowi kluczowy środek w walce z finansowaniem terroryzmu. W wyniku formalnego przyjęcia nowych przepisów zaostrzone zostaną kontrole środków pieniężnych osób wjeżdżających do UE lub opuszczających jej terytorium z gotówką o wartości 10 000 euro lub większej. Właściwe organy będą też mogły podjąć działania w przypadku kwot niższych niż próg deklaracji wynoszący 10 000 euro, jeżeli istnieją podejrzenia dotyczące działalności przestępczej, a kontrola celna zostanie rozszerzona na środki pieniężne wysyłane w formie paczek pocztowych lub przesyłek towarowych, kart przedpłaconych i cennych towarów, takich jak złoto. Po ratyfikowaniu uzgodnionych przepisów przez Parlament Europejski zostaną one opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdą w życie 20 dni później.

Kontekst
Wspólny podatek od wartości dodanej (VAT) odgrywa na europejskim jednolitym rynku ważną rolę. VAT jest ważnym i stale rosnącym źródłem dochodów w UE – w 2015 r. kwota pobrana z tytułu tego podatku wyniosła ponad bilion euro, co odpowiada 7 proc. unijnego PKB. Jeden z zasobów własnych UE również jest oparty na podatku VAT. Z najnowszych badań wynika, że w związku z problemami związanymi z poborem podatku VAT i oszustwami związanymi z VAT co roku państwa członkowskie tracą około 150 mld euro dochodów.

Uzgodnione środki wynikają z planu działania dotyczącego VAT „W kierunku jednolitego unijnego obszaru VAT”, przedstawionego w kwietniu 2016 r., a także z propozycji Komisji dotyczących głębokiej reformy unijnego systemu podatku VAT, przedstawionej w październiku 2017 r.

Państwa członkowskie powinny teraz podjąć kolejne kroki i jak najszybciej uzgodnić szeroko zakrojoną reformę mającą na celu ograniczenie oszustw związanych z VAT w UE; odpowiedni wniosek w tej sprawie Komisja złożyła w zeszłym roku. Reforma ta poprawiłaby i zmodernizowała system, z korzyścią zarówno dla rządów, jak i przedsiębiorstw, dzięki czemu system stałby się solidniejszy i prostszy w obsłudze dla przedsiębiorstw.

Jednocześnie Komisja zaproponowała w tym roku nowe reformy, które umożliwią państwom członkowskim ustalenie stawek VAT według własnego uznania.

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama