Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Europejski dzień numeru alarmowego 112

11 lutego numer alarmowy 112 obchodzi swoje urodziny. Co roku dzień ten poświęcony jest zwiększaniu świadomości na temat Europejskiego Numeru Alarmowego 112. Przypominamy w jaki sposób z niego korzystać, kto może dzwonić, jak prowadzić rozmowę oraz jakie konsekwencje grożą za bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych.

Numer alarmowy „112” jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem alarmowym zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych, który służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Wybranie numeru 112 nie wymaga odblokowania klawiatury telefonu komórkowego. Ponadto numer 112 można wybrać w telefonie bez karty SIM. Kierowanie połączeń na numer alarmowy „112” jest bezpłatne. Zgłoszenia kierowane na numer „112” są przyjmowane przez operatorów centrów powiadamiania ratunkowego.

Kiedy dzwonić na „112”?

Numer „112” służy wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia, np.:

wypadki drogowe;
kradzieże
włamania;
w przypadku użycia przemocy;
pożaru;
innych nagłych sytuacjach zagrażających zdrowiu, życiu lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.
Jak prowadzić rozmowę?

krótko opisz zdarzenie lub sytuację, w celu wezwania przez operatora CPR właściwej służby;

wskaż miejsce/adres, w którym miało miejsce zdarzenie. Jeśli nie znasz adresu, postaraj się opisać miejsce wskazując punkty orientacyjne np. słupek drogowy. Na każdym słupku drogowym widnieją dwie liczby lub trzy liczby w przypadku dróg krajowych i wojewódzkich. Liczby w kolejności od góry w dół oznaczają: numer drogi, kilometr drogi, metr na danym kilometrze drogi.
udziel dodatkowych informacji na zadawane przez operatora pytania;

wykonuj polecenia przekazywane przez operatora.

Bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych

Należy pamiętać, że numer alarmowy 112 służy wezwaniu pomocy w wyżej opisanych sytuacjach. Bezpodstawne wzywanie służb ratunkowych jest wykroczeniem. Za takie złamanie prawa kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.

Zgodnie z kodeksem wykroczeń, kto chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia albo umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

Jeśli dana sytuacja nie stwarza zagrożenia dla życia, zdrowia, środowiska czy mienia, a Ty mimo to potrzebujesz pomocy zachęcamy do kontaktu z dzielnicowym. Możesz również stawić się do najbliższej jednostki Policji, gdzie również uzyskasz pomoc i w razie potrzeby będziesz mógł złożyć stosowne zawiadomienie.

materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Barbara Salczyńska-Pyrchla rzecznik prasowy KMP Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama