Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Młodzież z „Brzeskiej” na stażach zawodowych w Grecji (galeria)

Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Białej Podlaskiej z sukcesami korzysta z europejskiego Programu Erasmus Plus. Właśnie wysłali nam i Czytelnikom pozdrowienia ze słonecznej Grecji! Na wyjeździe przebywają już od 21 kwietnia, a o powrocie będą myśleli dopiero po naszej majówce, ok. 4 maja.

Staże zawodowe to doskonały sposób na rozwijanie przedsiębiorczości, samodoskonalenia, pogłębiania umiejętności zawodowych i językowych. Końcówkę kwietnia uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Białej Podlaskiej, kształcący się w zawodach – technik pojazdów samochodowych oraz technik grafiki i poligrafii cyfrowej – spędzają na stażach zawodowych w Grecji, w słonecznej Riwierze Olimpijskiej. Wyjazd odbywa się w ramach europejskiego programu edukacyjnego Erasmus Plus.

Pomimo trwającej ponad 30 godzin podróży, nasi uczniowie pełni radości i uśmiechu opuszczali autokar, zachwycając się malowniczymi krajobrazami Riwiery Olimpijskiej. Po długiej trasie udaliśmy się wszyscy na odpoczynek w pokojach hotelu Olympion Melathron w miejscowości Platamonas. Przepiękne widoki na morze i góry, ciepły klimat i oraz grecka gościnność dodawały uczestnikom motywacji, aby każdą chwilę pobytu wykorzystać maksymalnie.

Po krótkim zaklimatyzowaniu w nowym kraju, spotkaliśmy się z lokalnymi rezydentami, którzy wprowadzili nas w tajniki codziennego życia Greków i ich obyczajów. Następnie nadszedł czas na główny cel tak dalekiej podróży, czyli staże zawodowe – nauka i praca w greckich warsztatach samochodowych pod okiem wykwalifikowanych pracowników autoryzowanych serwisów samochodowych oraz spotkanie z projektantem Aggelosem Avdanasem przybliżyły naszym uczniom realia pracy zawodowej w Grecji. Diagnostyka komputerowa, naprawy, montaż i wymiany podzespołów czy wykonywanie logotypów to „chleb powszedni” naszej zdolnej młodzieży, która chętnie uczestniczyła w zajęciach praktycznych. Dodatkowym atutem była nieustanna możliwość „szlifowania” języka angielskiego, niezbędnego w komunikacji w międzynarodowym gronie.

Czas wieczorny wypełniony był spacerami nad brzegiem Morza Egejskiego, grami i zabawami, oraz zwiedzaniem atrakcji miejscowości naszego pobytu.

Weekend był dla nas czasem wytchnienia od intensywnej pracy i nagrodą w postaci atrakcyjnych wycieczek krajoznawczych, obfitujących w niezapomniane widoki, ciekawostki i doborowe towarzystwo.

Nasi uczniowie mieli niesamowitą okazję na:

– zwiedzania ruin XIII wiecznego Zamku Platamon z niesamowitym widokiem na linię brzegową
– wędrówki po krajobrazowym Parku Narodowym nieopodal miejscowości Litohoro
– zwiedzania manufaktury ikon
– zobaczenie niesamowitych kompleksów skalno-sakralnych zwanych Meteorami
– udziału w Międzyszkolnym Turnieju Piłki Plażowej i zawodach pływackich, zabawy w limbo oraz przeciąganiu liny
– uczestniczenia w interesującym wykładzie dotyczącym historii Grecji w Muzeum Geologicznym w Leptokarii

Przed nami jeszcze kolejne dni praktyk zawodowych i atrakcji m.in. rejs statkiem wycieczkowym po Morzu Egejskim i zwiedzania wyspy Skiathos, zwiedzania malowniczej wioski Stary Panteleimon w wysokiej partii gór i obserwowanie pasterzy wypasających stada owiec i kóz na stokach Masywu Olimpu a także wycieczka do Salonik, drugiego co do wielkości miasta w Grecji.

Przesyłamy pozdrowienia ze słonecznej i urokliwej Riwiery Olimpijskiej w Grecji

materiał: ZSZ Nr 2  Biała Podlaska 
tekst i zdjęcia: Ewa Toczek ZSZ Nr 2
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama