Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Lubelski Regionalny Funduszu Rozwoju ma ponad 200 mln złotych dla przedsiębiorców

Kwotę przeszło 140 mln złotych otrzyma w tym roku na wsparcie dla przedsiębiorców Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju. Oznacza to, że łącznie w 2024 roku będzie dysponował na cele pożyczkowe kwotą ponad 200 mln zł. To nie jedyna dobra wiadomość. Po dużym zainteresowaniu w ub. roku niskooprocentowaną pożyczką w ramach pomocy de minimis Fundusz wprowadza ją na stale do swojej oferty. Pojawią się także nowe rozwiązania finansowe. Ponadto od początku stycznia nowa lokalizacja działu operacyjnego LRFR w Lublinie znajduje się przy ul. Wojciechowskiej 9a (niski parter).

Kiedy w 2021 roku powołaliśmy, jako samorząd wojewódzki, fundusz rozwoju byłem przekonany, że jest to dobra decyzja, która pomoże w rozwoju przedsiębiorcom z naszego regionu. W mojej ocenie działalność funduszu miała być wartością dodaną dla przedsiębiorców, jak i całego ekosystemu gospodarczego województwa lubelskiego. Dzisiaj, jestem pewny, że tak się dzieje o czym świadczy powodzenie akcji pożyczkowych prowadzonych przez spółkę, coraz większa skala środków finansowych oraz poziom ich angażowania – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Dzięki podpisanemu w czerwcu ubiegłego aneksowi pomiędzy Województwem Lubelskim a LRFR, Fundusz wdraża środki finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego z perspektywy 2014-2020. Łącznie z wcześniej przekazanymi finansami z RPO Województwa Lubelskiego z lat 2007-2013 jest to kwota szacowana na 452 mln zł.

W br. na podstawie „Strategii wyjścia z instrumentów finansowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego” LRFR ponad 140 mln zł. Kwota ta zostanie przeznaczona na wsparcie dla przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek inwestycyjnych na zasadach pomocy de minimis.

Łącznie w 2024 roku Fundusz będzie miał na wsparcie właścicieli mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm niebagatelną sumę przekraczającą 200 mln zł. Dodatkowo ofertę produktową LRFR uzupełnia pożyczka obrotowa na dowolny cel oraz pożyczka hipoteczna przeznaczona na zakup nieruchomości na cele komercyjne.

W roku 2023 zwiększyliśmy dynamikę zaangażowanych środków finansowych o 162%, a od początku swojej działalności podpisaliśmy przeszło 200 umów pożyczkowych na kwotę ponad 111 mln zł. Pomimo iż Fundusz istnieje stosunkowo niedługo, to dzięki rosnącej liczbie pożyczek, wartości zaangażowanych środków, preferencyjnej ofercie oraz uczestnictwie w najważniejszych wydarzeniach gospodarczych w regionie udało nam się w istotny sposób zaznaczyć swoje miejsce wśród instytucji wspierających przedsiębiorców z obszaru województwa lubelskiego – mówi Rafał Langiewicz, prezes zarządu LRFR Sp. z o.o.

W 2023 roku Fundusz przyjmował także wnioski o pożyczkę w ramach pomocy de minimis i cieszyły się one dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Ten typ pomocy jest udzielany przedsiębiorstwom w szczególności na podstawie przepisów zawartych w rozporządzeniu Komisji Europejskiej. Warunki wymagane, które zobowiązani byli spełnić wnioskodawcy ubiegający się o pożyczkę inwestycyjną i obowiązujące zasady udzielania pomocy w postaci de minimis, pozwoliły udzielić Funduszowi 37 pożyczek na kwotę przeszło 27 mln zł.

Już od początku roku wprowadziliśmy ofertę pożyczki inwestycyjnej z pomocą de minimis na stałe. Na ten cel wstępnie chcemy przeznaczyć równowartość puli środków finansowych przekazanych przez Województwo Lubelskie w bieżącym roku, tj. 140 mln zł. To nie wszystkie rozwiązania, które przygotowaliśmy dla przedsiębiorców. Zgodnie z założeniami realizowanej Strategii Inwestycyjnej planujemy wprowadzić nowe rozwiązania finansowe – mówi Rafał Langiewicz, prezes zarządu LRFR Sp. z o.o.

W miarę zwiększania zakresu działalności Funduszu stale powiększa się również liczba przedsiębiorców korzystających z rozwiązań oferowanych przez LRFR. Proces ten wymaga również rozbudowy struktur spółki. Dlatego też od stycznia br. punkt obsługi interesantów LRFR w Lublinie został przeniesiony do nowej lokalizacji przy ul. Wojciechowskiej 9a (niski parter).

Fundusz posiada również stacjonarne oddziały na terenie woj. lubelskiego: w Chełmie (ul. Mickiewicza 37), Zamościu (ul. Partyzantów 94) i Białej Podlaskiej (ul. Warszawska 14). Wnioski o pożyczki można również składać w formie elektronicznej.

LRFR to instytucja samorządowa powołana z inicjatywy obecnego Zarządu Województwa Lubelskiego, której celem jest zbudowanie regionalnego systemu finansowania oraz udzielanie finansowego wsparcia mikroprzedsiębiorstwom oraz przedsiębiorstwom małym i średnim prowadzącym swoją działalność na terenie województwa lubelskiego. Kluczowym zadaniem spółki jest likwidowanie barier w dostępie do kapitału poprzez oferowanie różnych zwrotnych instrumentów finansowych.

Więcej szczegółów na stronie internetowej LRFR: www.lrfr-lubelskie.plmateriał: Urząd Marszałkowski
tekst i zdjęcia: Anna Nycz Biuro Prasowe KANCELARIA MARSZAŁKA Urząd Marszałkowski
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama