Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Rajd śladami powstańców styczniowych ze Szkołą Podstawową w Rudnikach (film) (galeria)

21 maja już po raz szesnasty Szkoła Podstawowa w Rudnikach zaprosiła dzieci i młodzież z okolicznych szkół do udziału we wspólnym rajdzie rowerowym „Śladami Powstańców Styczniowych”. Uczestnicy rajdu odwiedzili miejsca pamięci związane z powstaniem i wysłuchali ważnych informacji związanych z wydarzeniami rozgrywającymi się na terenie Międzyrzecczyzny.

Organizatorami rajdu pod patronatem wójta gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztofa Adamowicza są Publiczna Szkoła Podstawowa im. Karola Krysińskiego w Rudnikach oraz Nadleśnictwo Międzyrzec. Kierownictwo objął nauczyciel historii Sławomir Litwiniuk, wsparcia udzielili strażacy z OSP Stołpno w Międzyrzecu Podlaskim, pielęgniarka Ośrodka Zdrowia w Rogoźnicy Urszula Chmiel oraz ratownik medyczny ks. Daniel Struczyk. Szlakiem miejsc historycznych wyruszyła tego dnia grupa ponad 140 rowerzystów.

Wydarzenie rozpoczęło się przy przy pomniku upamiętniającym atak oddziałów powstańczych na skoszarowane wojska rosyjskie, zlokalizowanym przy obecnym Szpitalu Powiatowym w Międzyrzecu Podlaskim. Następny przystanek to teren szkoły w Rudnikach, gdzie wspominano jej patrona Karola Krysińskiego, jednego z najdłużej walczących dowódców powstania styczniowego.

Rajd „Śladami Powstańców Styczniowych” ma wieloletnią historię i już na stałe wpisał się do kalendarza wydarzeń szkolnych oraz gminnych. Tradycyjnie odbywa się wiosną i stanowi okazję do kształtowania postaw patriotyzmu, rozbudzania zainteresowania historią naszego regionu, poznania miejsc związanych z powstaniem styczniowym, w tym roku przypada 161 rocznica jego wybuchu. Dzisiaj wspominamy również patrona naszej szkoły Karola Krysińskiego, jako jednego z najdłużej walczących dowódców powstania. Niezmiennie od początku celem rajdu pozostaje również popularyzacja turystyki rowerowej, aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, a także walorów przyrodniczych i kulturowych gminy Międzyrzec Podlaski. Wydarzenie ma charakter otwarty i z wielką dumą stwierdzamy, że z roku na rok rośnie liczba jego zwolenników, co niezmiernie nas cieszy – mówiła dyrektor szkoły w Rudnikach Justyna Kołodziejczuk.

Kolejny przystanek to pomnik w Dołdze związany z dalszą częścią wydarzeń, które miały miejsce tej samej nocy w Międzyrzecu Podlaskim. W miejscu tym prawdopodobnie spoczywa czterech partyzantów poległych w bitwie pod Dołhą-Utrówką. W pobliżu rośnie pomnikowa lipa imienia Bolesława Prusa, ponieważ pisarz jako młodzieniec brał udział w tejże bitwie. Dwa kolejne punkty na trasie rajdu poświęcone powstaniu znajdowały się w miejscowości Utrówka. Pierwszy z nich to krzyż postawiony na polu, gdzie zostało pochowanych co najmniej 25 powstańców. Ostatni pomnik usytuowany był w lesie, w miejscu w którym zginęli wspomniani powstańcy. Końcowy odcinek rajdu wiódł już na leśną polanę leśniczówki w Żerocinie. Tutaj na cyklistów czekało ognisko przygotowane przez pracowników Nadleśnictwa Międzyrzec.

Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Rudnikach Justyna Kołodziejczuk przy ognisku podsumowała rajd i wręczyła dyplomy, okolicznościowe pamiątki oraz podziękowania. Młodzież wzięła również udział w quizie wiedzy na temat przebytej trasy i jej atrakcji.

W rajdzie wzięły udział szkoły z terenu miasta i gminy Międzyrzec Podlaski oraz gminy Drelów:
Zespół Placówek Oświatowych nr 1 w Międzyrzecu Podlaskim
– Zespół Placówek Oświatowych nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim
– Zespół Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim
– Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Halasach
– Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Misiach
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Karola Krysińskiego w Rudnikach
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Tuliłowie
Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Dołdze

Łącznie: 140 uczestników, 50 km trasy.

 

materiał: Radio Biper Gmina Międzyrzec Podlaski
tekst: na podstawie tekstu SP w Rudnikach 
zdjęcie: SP w Rudnikach
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama