Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Porady: Jak przebiega proces pozyskiwania środków przez Internet?

Rewolucja technologiczna zmieniła oblicze wielu sektorów gospodarki, w tym także branży finansowej. Jeszcze kilka lat temu pozyskanie kredytu czy pożyczki wiązało się ze żmudną procedurą, wizytami w oddziałach banków i wypełnianiem stosów dokumentów. Dziś wystarczy kilka kliknięć, by uzyskać środki na dowolny cel. Nie bez znaczenia ma także rozwój Internetu i urządzeń mobilnych. Instytucje finansowe zaczęły bowiem przenosić swoje usługi do sieci. Klienci zyskali możliwość wnioskowania o kredyty, pożyczki czy karty płatnicze bez wychodzenia z domu. Proces ten znacząco przyspieszył i ułatwił dostęp do finansowania, zwłaszcza dla osób mieszkających z dala od placówek bankowych. Jak przebiega proces pozyskiwania środków przez Internet? Jakie dokumenty będą nam potrzebne? Czy każdy może otrzymać wsparcie?

Pożyczka czy kredyt? Jakie mamy opcje?

Obecnie na polskim rynku mamy do wyboru bardzo wiele opcji skorzystania z dodatkowej gotówki. Z jednej strony jest to bardzo korzystne rozwiązanie, a z drugiej ogrom informacji może utrudniać podjęcie właściwej decyzji. Jakie mamy alternatywy? Starając się o wsparcie finansowe, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest wysokość kwoty, która jest nam potrzebna – to właśnie kwota w dużym stopniu determinuje, jaki rodzaj zobowiązania będzie najkorzystniejszy i w ogóle możliwy do zdobycia. Nie bez znaczenia pozostaje cel pożyczki, a także nasze zasoby finansowe.

Wysokie sumy na zakup mieszkania lub nowego samochodu wiążą się z produktami bankowymi, w tym kredytem hipotecznym i samochodowym. W przypadku mniejszych kwot wybór wsparcia jest dużo szerszy. Pieniądze możemy otrzymać w banku lub w firmie pożyczkowej. Na rynku jest bardzo wiele różnych produktów, które możemy dopasować pod względem okresu i formy spłaty, a także celu przeznaczenia środków.

Bez wątpienia osoby z wysoką zdolnością kredytową i nienaganną historią spłat poprzednich zobowiązań, mają ułatwione zadanie. Rzetelnym konsumentom znacznie prościej pozyskać środki zarówno w bankach, jak i firmach pozabankowych. Dla podmiotów finansowych wypłacalny i godny zaufania klient jest bardzo cenny. W ich przypadku pozyskanie środków jest czystą formalnością. Z kolei osoby, które są w gorszej sytuacji finansowej lub ze słabszą historią kredytową będą musiały przedstawić większą liczbę dokumentów, dodatkowe zabezpieczenie lub w ogóle nie będą mogły skorzystać z niektórych produktów. Ze względu na wysokie ryzyko opóźnień lub problemów ze spłatą ich wnioski zostaną odrzucone.

O kredyt możemy starać się zarówno w banku, w którym prowadzimy swój główny rachunek rozliczeniowy, jak i w każdym innym banku. Wniosek możemy złożyć na kilka różnych sposobów. Obecnie popularne są kredyty przez Internet. Możliwe jest także wnioskowanie telefoniczne, jak i w tradycyjny sposób w placówce banku. Podobnie wygląda sytuacja z pożyczkami pozabankowymi.

Kredyt przez Internet we własnym banku

Jeżeli mamy dobrą sytuację materialną, czyli stałe źródło dochodu i koszty życia niższe niż zarobki, pieniądze możemy szybko otrzymać we własnym banku. Wystarczy zalogować się do bankowości elektronicznej i złożyć wniosek. W takim przypadku banki na ogół prędzej podejmują decyzję o udostępnieniu wnioskowanej kwoty. Możemy wybrać także, czy chcemy otrzymać kredyt gotówkowy, otworzyć linię kredytową w rachunku lub otrzymać odrębną kartę kredytową. Na ogół bank mając wgląd w historię transakcji wnioskodawcy, szybko określi jego finansowe możliwości. Przy niższych kwotach nie będzie nawet wymagał zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach od pracodawcy.

Oczywiście, jeśli nasz bank nie ma korzystnej oferty kredytowej, o środki możemy się postarać także w innym banku. Jednak w tej sytuacji proces weryfikacji konsumenta będzie nieco dłuższy. Pamiętajmy także o tym, że wszystkie banki i pozabankowe firmy pożyczkowe, mają obowiązek sprawdzania wnioskodawców w bazach informacji kredytowej i bazach dłużników – niezależnie od tego, czy jesteśmy lub byliśmy już klientami danego podmiotu finansowego. Szczegółowe informacje o wymaganiach i niezbędnych formalnościach można znaleźć na blogu strony internetowej lendup.pl.

Kredyt w nowym banku, czy pożyczka?

Decydując się na kredyt przez Internet w innym banku niż ten, w którym prowadzimy konto osobiste, bank będzie wymagał dopełnienia dodatkowych formalności. Przede wszystkim składając wniosek, musimy przejść weryfikację tożsamości. Innymi słowy, bank musi mieć pewność, że to my staramy się pozyskać pieniądze i nie jest to wyłudzenie. Ponadto, jeśli bank nie ma wiedzy na temat naszych dochodów ani kosztów, będziemy musieli je udokumentować. Niekiedy proszeni jesteśmy o dostarczenie zaświadczenia o dochodach, a także zeznania podatkowego lub wyciągu z rachunku bankowego za kilka ostatnich miesięcy. Dopiero na tej podstawie bank oszacuje nasze szanse na spłatę i zdecyduje, czy przyzna nam kwotę, o którą wnioskujemy. Tak jak wspomnieliśmy, kolejnym etapem jest także sprawdzenie baz informacji kredytowej i baz dłużników. Kredyt otrzyma zatem osoba, która ma dobrą historię spłat poprzednich zobowiązań. Jeśli klient nie wywiązywał lub nadal nie wywiązuje się z obowiązku spłaty zadłużenia, bank z pewnością odrzuci jego wniosek.

W takiej sytuacji wiele osób kieruje swoje kroki do firm pozabankowych. Pożyczkodawcy w bardzo podobny sposób sprawdzają wnioskodawców. Zdarza się jednak, że firmy pożyczkowe mają nieco wyższą tolerancję na opóźnienie w spłatach. Niemniej jednak chcąc otrzymać pożyczkę przez Internet, o której więcej informacji w linku: https://lendup.pl/pozyczka-online-2/, nadal trzeba mieć stałe źródło dochodu. Osoby widniejące w bazach dłużników nie pozyskają środków w rzetelnych firmach pozabankowych.

Jak przebiega proces pozyskiwania środków przez Internet?

Niezależnie od tego, czy składamy wniosek o kredyt, czy pożyczkę wymagania są bardzo zbliżone. Zawsze konieczne jest podanie danych osobowych z dowodu osobistego, a także wypełnienie kwestionariusza. W kwestionariuszu podaje się wnioskowaną kwotę, czas, w którym chcemy zwrócić pieniądze, a także informacje o sytuacji życiowej i zawodowej wnioskodawcy.

Każda firma finansowa musi także zweryfikować prawdziwość podanych informacji, stąd weryfikacja przelewem lub aplikacją weryfikującą. Ponadto przed złożeniem wniosku należy sprawdzić, jakich dodatkowych dokumentów wymaga dana firma. Niekiedy jest to wspomniane już zaświadczenie od pracodawcy, a czasami wystarczy wygenerowany wyciąg z konta bankowego. Niektóre aplikacje weryfikujące tożsamość mają dodatkową funkcję sprawdzania historii transakcji na rachunku bankowym, co w znacznym stopniu przyspiesza proces pozyskania środków.

Po prawidłowej weryfikacji tożsamości, sprawdzeniu zdolności kredytowej i baz informacji kredytowej firma finansowa analizuje szanse na terminową spłatę zobowiązania. Na tej podstawie wydaje decyzję o udzieleniu kredytu lub pożyczki, lub odrzuceniu wniosku. Jeżeli otrzymamy potwierdzenie o przyznaniu środków, przejdziemy do podpisywania umowy. Jednak przed jej podpisaniem zawsze powinniśmy dokładnie przeczytać otrzymaną umowę i sprawdzić, czy oferowane w początkowej fazie warunki spłaty są identyczne. Warto wspomnieć również, że konsument ma 14 dni na odstąpienie od zawartej umowy.

 

 

 

materiał: lendup.plr
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama