Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Gminna potańcówka na dechach z Kapelą ze Wsi Warszawa (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 29 czerwca 2024
, godz. 14:00
Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim zaprasza do Zaścianek na Gminną Potańcówkę na dechach, podczas której zagra Kapla ze Wsi Warszawa. Wydarzenie poprzedzą warsztaty bębniarskie i tańca tradycyjnego.

Program wydarzenia:

Program wydarzenia:

14:00 – 16:30 warsztaty gry na bębenku obręczowym prowadzone przez Mateusza Dobrowolskiego – obowiązują zapisy

Mateusz Dobrowolski – muzykant, animator kultury, dziennikarz. Od 2010 roku gra na tradycyjnym wschodnioeuropejskim bębnie obręczowym. Laureat II nagrody na organizowanym przez Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Turnieju Muzyków Prawdziwych 2022 jako solista-instrumentalista. Współtworzy polsko-białoruską grupę Hajda Banda / Гайда Банда. Występował m.in. z ukraińskim trio US Orchestra, z kolektywem terenNowy (muzyka improwizowana), grupą R.U.T.A. (hardcore punk) i Kapelą Piotra Kaznowskiego. Wykłada grę na bębnach obręczowych w Ognisku Muzyki Tradycyjnej “Duże Mazurki” warszawskiego Domu Kultury Praga i prowadzi poświęcone bębnom obręczowym konto w serwisie Instagram – instagram.com/mat.dobro.

– W ramach warsztatów przyjrzymy się stylowi gry obecnemu na południowym Podlasiu, na pograniczu polsko-ukraińsko-białoruskim. Przyjrzymy się stylowi gry muzyków współpracujących z panem Zdzisławem Marczukiem – dzięki kilku odnalezionym filmom, także tym, których już z nami nie ma. Ponadto weźmiemy to, co najciekawsze w technikach gry wykonawców odległych od Zakalinek o kilkadziesiąt kilometrów – przyjrzymy się nagraniom Kapeli z Płonki Kościelnej na Białostocczyźnie, nagraniom kapeli M. A. Serhiychuka z Wielkiej Głuszy na Wołyniu, nagraniom nieznanych z nazwiska bębnistów białoruskich oraz stylowi gry Stefana Trzpila z Mierżączki koło Garwolina. W trakcie zajęć uczestnicy poznają ćwiczenia usprawniające aparat wykonawczy, oraz opanują: techniki trzymania bębna i pałki, wyprowadzanie podstawowych uderzeń, technikę gry palcem, układy rytmiczne do kilku tańców (polka, oberek, tango), wstęp do grania “galopów” – zachęca do udziału w warsztatach GOK Międzyrzec Podlaski.

18:00 – 19:00 warsztaty tańców tradycyjnych

19:00 – 22:00 potańcówka na dechach przy muzyce Kapeli ze Wsi Warszawa

Kapela ze Wsi Warszawa to polski folkowy zespół muzyczny powstały w 1997 r., pierwotna nazwa Kapela ze Wsi. Rok później została wydana debiutancka płyta Hop SaSa. Skład: Sylwia Świątkowska – głos, skrzypce, fidel płocka, suka biłgorajska, altówka, Magdalena Sobczak – głos, cymbały, Ewa Wałecka – głos, skrzypce, lira korbowa, Paweł Mazurczak – kontrabas, Maciej Szajkowski – bęben obręczowy, daf, perkusjonalia, Miłosz Gawryłkiewicz – trąbka, skrzydłówka, Piotr Gliński – baraban, perkusjonalia, Mariusz Dziurawiec – konsoleta.

Kolejną potańcówkę zaplanowano na 17 sierpnia, odbędzie się w Krzewicy, gdzie do tańca zagra Janusz Prusinowski Kompania.

 

materiał: GOK Międzyrzec Podlaski
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama