Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Ciekawostki przemytnicze czyli maj na granicy i wewnątrz kraju

Narkotyki, papierosy bez akcyzy, specyfiki z CITES – to niektóre z majowych ujawnień funkcjonariuszy lubelskiej Służby Celno-Skarbowej (SCS). Zabezpieczone nielegalne towary to wynik kontroli prowadzonych na granicy i wewnątrz kraju.

Niedozwolone przesyłki

Majowe kontrole prowadzone przez funkcjonariuszy lubelskiej Służby Celno-Skarbowej w sortowni jednej z firm kurierskich na terenie powiatu zamojskiego przyniosły efekty w postaci zabezpieczonych narkotyków.

W trzech przesyłkach funkcjonariusze trafili na białą substancję w formie kryształków. Przeprowadzone testy wykazały, że ujawniony specyfik to mefedron.

Mefedron to bardzo niebezpieczna substancja psychoaktywna, której działanie jest podobne do amfetaminy i kokainy. Jest środkiem bardzo szybko i silnie uzależniającym psychicznie. Przedawkowanie mefedronu może powodować poważne zaburzenia.
Funkcjonariusze zabezpieczyli też znajdującą się w innej przesyłce marihuanę.

W sumie mundurowi znaleźli blisko 200 g mefedronu i ponad 150 g marihuany.

Dokumentacja i zabezpieczone narkotyki trafiły do Komendy Miejskiej w Zamościu, która prowadzi dalsze czynności.

Papierosy bez akcyzy

30 tys. zł grzywny zapłacił kierowca autokaru, który przekraczał przejście graniczne w Hrebennem. 64-latek próbował przemycić do Polski 790 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Kontrabandę ukrył w schowku pod podłogą pojazdu.
Mężczyzna przyznał się do próby przemytu i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, wpłacając jednocześnie 30 tys. zł tytułem kary grzywny.

Konik pod ochroną

W maju na granicy w Hrebennem funkcjonariusze SCS zatrzymali wyroby z wyciągiem z gatunku chronionego Konwencją o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES).

Medykamenty ujawnili podczas kontroli trzech samochodów osobowych, którymi podróżowali obywatele Ukrainy. Podróżni ukryli je w swoich bagażach. Wszyscy przyznali się do prób przemytu. W sumie funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 1,7 tys. tabletek zawierających w swoim składzie wyciąg z konika morskiego (CITES).

Przypominamy, że celem Konwencji CITES jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem. Konwencja reguluje kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu nie tylko tymi gatunkami, ale też ich częściami i produktami pochodnymi, takimi jak np. suplementy medyczne. 

Piękną być….

W ostatnim czasie coraz częściej mamy do czynienia z przemytem kosmetyków do poprawiania urody. W maju funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej również kilkukrotnie trafili na takie specyfiki.

Dla przykładu, na przejściu granicznym w Hrebennem w wyniku zaledwie dwóch kontroli zabezpieczyli kilkadziesiąt opakowań z preparatami medycyny estetycznej. Dwoje podróżnych z Ukrainy próbowało wwieźć do Polski specyfiki zawierające kwas hialuronowy, stosowany głównie do wypełniania i niwelowania zmarszczek.

Oboje przyznali się do próby przemytu i wyrazili zgodę na przepadek towaru.  

 

materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie – 0601
tekst i zdjęcia: Michała Derusia Referat Komunikacji Izba Administracji Skarbowej w Lublinie – 0601
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama