Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Solidarne z Ukrainą! – spotkanie w ramach obchodów Dnia Kobiet w Terespolu (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 13 marca 2022
, godz. 17:00
Burmistrz Miasta Terespol, Rada Miasta Terespol oraz Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu zapraszają na spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet pt. "Solidarne z Ukrainą!", które odbędzie się w niedzielę 13 marca o godz. 17:00 w restauracji Galeria Smaków w Terespolu. 

PROGRAM:

17:00 – Pokaz filmów krótkometrażowych o sytuacji w Ukrainie:

– film dok. pt. ,,Żelazne numery” – Mariusz Lachowski (PL),

– film fab. pt ,,Jeszcze żyjemy” – Joanna Rakotariosoa (FR).

– Prelekcja pt. ,,Prawa Kobiet – Kobiety w Roli Liderek” -Anna Stolarczuk.

– Prelekcja połączona z prezentacją pt. „Ukraina. O co chodzi Rosji?” – Nadia Gergało-Dąbek.

– Czytanie współczesnej literatury Ukraińskiej – Mateusz Nowak.

– Prezentacja kultury ukraińskiej połączona z wykonaniem pieśni – Olena Hajdamaka.

– Występ młodzieży z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu.

20:00 – koncert Litevka Quartet.

PRELEGENCI

Anna Stolarczuk:

– społeczniczka, aktywistka kobiet, trener ds. uzależnień oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, profilaktyk pracujący z dziećmi i młodzieżą, Przewodnicząca Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Białej Podlaskiej.

dr Nadia Gergało-Dąbek:

– adiunkt w Centrum Europy Wschodniej UMCS, posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie polsko-ukraińskiej współpracy akademickiej i naukowej w ramach Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów (2001-2011). Zajmuje się problematyką Europy Wschodniej. W kręgu zainteresowań badawczych m.in.: bezpieczeństwo kulturowe Ukrainy, dyskurs tożsamościowy Ukrainy, rosyjsko-ukraińska wojna informacyjno-psychologiczna, stosunki polsko-ukraińskie, językowe środki dezinformacji i propagandy.

dr Olena Hajdamaka:

– artystka, malarka, brała udział w ponad 30 wystawach zbiorowych w Polsce, na Ukrainie oraz w innych krajach. Jej prace zostały wyróżnione na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie (2009), a za grafikę „Kształty uczuć. Eros” artystka otrzymała Nagrodę Prezydenta Lublina i zyskała II miejsce na I Międzynarodowym Biennale „Wschodni Salon Sztuki” w Lublinie. Od roku 2012 jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Mateusz Nowak:

– animator kultury, instruktor recytacji monodramista. Związany z Polsko–Ukraińskimi Spotkaniami Mistrzów Słowa. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi i Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Zaprezentuje, w przekładzie na język polski, teksty: Jurija Andruchowycza, Andrija Bondara, Oksany Zabużko, Serhija Żadana i innych autorek i autorów ukraińskich.

OPISY FILMÓW:

,,Żelazne numery”/Iron Numbers, reż./dir. Mateusz Lachowski (Polska/Poland) 2020, 21 min.

– Obserwacja szkolenia sanitariuszy-ochotników przygotowujących się do służby podczas konfliktu we Wschodniej Ukrainie. Symboliczny obraz rzeczywistości z jaką przyszło zmierzyć się obywatelom Ukrainy w wyniku wojny w Donbasie. Warto dodać, że Mateusz Lachowski, autor filmu Żelazne Numery znajduje się obecnie w Kijowie gdzie dokumentuje codzienne życie mieszkańców tego miasta którego zdobycie jest głównym celem Putina.

 ,,Dopóki jeszcze żyjemy”/We are not dead yet, reż./dir. Joanne Rakotoarisoa (Francja/France) 2020, 30 min.

– Grupka młodych Ukraińców spędza ostatnią wspólną noc, dzieląc się marzeniami o przyszłość. Jeden z nich musi podjąć ważną decyzję przed wschodem słońca: zgłosić się do wojskowej komendy uzupełnień czy uciekać z kraju? Film nagrodzony na MFFK w Clermont-Ferrand. Wyróżnienie na Lubelskim Festiwalu Filmowym 2021.
Filmy pochodzą z Lubelskiego Festiwalu Filmowego – jest to międzynarodowe święto kina, okazja do zapoznania się z najnowszymi filmami wschodzących gwiazd światowej kinematografii. Filmy przedstawione pochodzą z programu LFF, z edycji 2020 i 2021. Przed kilkoma dniami zmieniło się wszystko, również jeśli chodzi o kulturę. Nikt nie powinien być bierny w obecnej sytuacji. Chcemy przypomnieć wybrane ukraińskie filmy, które w interesujący sposób komentują sytuację w tym kraju na chwilę przed wybuchem wojny.

UWAGA !!!

W trakcie wydarzenia zbierane będą: środki medyczne (bandaże, opatrunki, opaski uciskowe) oraz higieniczne (podpaski, pieluchy, kosmetyki).

Źródło/ plakat: MOK w Terespolu

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama