Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

„Bieg Zbiega” z Porosiuk do bialskiego AWF (film) (galeria)

27 kwietnia uczniowie klas mundurowych bialskich szkół średnich wzięli udział w imprezie sportowo - obronnej "Bieg Zbiega" zorganizowanej przez Zakład Sportów Walki AWF w Białej Podlaskiej.

Impreza rozpoczęła się w miejscu rekreacyjnym nad rzeką Krzną w Porosiukach. W biegu uczestniczyli uczniowie klas mundurowych bialskich szkół średnich, którzy w parach, pokonali trasę o dystansie min. 5 km. Podczas biegu z Porosiuk do Białej Podlaskiej musieli unikać uzbrojonych patroli, które przypisywały dodatkowe minuty karne do czasu końcowego biegu. Meta biegu została wyznaczona w Białej Podlaskiej przy ul. 34 Pułku Piechoty, przy DS AWGAT i obiektach sportowych AWF. 

To bieg przełajowy, militarno-obronny, młodzież musi dotrzeć do AWF, gdzie będzie wręczony puchar rektora. Uczestnikami jest młodzież klas mundurowych, która ma możliwość pod kątem działań obronnych pokazać swój potencjał, swoje przygotowanie. Mamy w lesie ukryte punkty. Zgodnie z nawigacją, którą otrzymali (mogą używać GPS), będą musieli wykonać próbę strzelecką, będą ratowali człowieka, będą musieli zakamuflować swoją twarz, żeby się ukryć w terenie, przekazać sygnały SOS oraz rozpalić ognisko krzesiwem. Na każdy punkt jest przewidziany czas do 1 minuty. Jeżeli w ciągu 1 minuty nie wykonają zadania, dostają 10 minut kary. Niezależnie od tego muszą unikać uzbrojonych patroli w lesie – przybliża szczegóły wydarzenia pełnomocnik dziekana ds. służb mundurowych AWF Biała Podlaska Paweł Różański. Jak podkreśla, nie muszą więc wygrać najszybsi, ale ci, którzy potrafią myśleć strategicznie.

Wśród organizatorów „Biegu Zbiega” umundurowane Łucja Niestoruk i Aleksandra Ćwiek, studentki II roku wychowania fizycznego AWF Biała Podlaska. Skąd pomysł właśnie na studia o profilu mundurowym?

To ciekawa opcja na przyszłość. Doktor Różański, który nas prowadzi, jest niesamowitym człowiekiem i ma ogrom wiedzy, którą nam przekazuje. Na tych studiach przez dwa lata nauczyłam się więcej, niż przez kilkanaście lat szkoły – stwierdza Łucja Niestoruk. – Zajęcia są nietypowe, bardzo dużo wiadomości, mam nadzieję, że bardzo dobrze przygotują nas do pracy w służbach mundurowych – dodaje Aleksandra Ćwiek.

Czego można życzyć uczestnikom wyruszającym w teren na trasę biegową? Obie zgodnie podkreślają, że silnej psychiki, wytrzymałości i sprytu. Strategicznego myślenia również, co zauważa nasz kolejny rozmówca, uczestnik biegu.

Tradycja rodzinna zmotywowała Dawida Nowaka do nauki w klasie mundurowej. Dzisiaj próbuje swoich sił w biegu przygotowanym przez AWF.

– Poszło trochę rodzinie, wujkowie namówili, ale to też pasja, zainteresowanie, w moim przypadku lotnictwem – wyjaśnia st. kadet Dawid Nowak z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Białej Podlaskiej. Udział w imprezie biegowej to chęć sprawdzenia własnych możliwości. – Z ciekawości, żeby się sprawdzić. Wcześniejszy obóz przygotował mnie do tego, więc myślę, że mogę wystartować, sprawdzić się. 

 

Galeria zdjęć – poniżej.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama