Często zdarza się, że pomimo granic sąsiadujące ze sobą obszary mogą być traktowane jako jedno środowisko kulturowe. Niezależnie od różnic, ludzi po obu stronach granicy łączy bowiem wspólna przeszłość i podobne dziedzictwo kulturowe. Szczególną rolę w tworzeniu podstaw współpracy, wzbudzaniu zainteresowania wspólną historią i wspieraniu rozwoju turystyki mogą odgrywać wybitne postaci, których życie i twórczość związane były z oboma krajami.
Projekt KraszewskiPolesie miał na celu badanie i popularyzację twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego, polskiego pisarza, który mieszkał na pograniczu polsko-ukraińskim. Podczas gdy w Polsce jest on uznawany za ważną postać literacką i publiczną, to na Wołyniu, gdzie spędził znaczną część życia i stworzył niektóre ze swoich arcydzieł, jego nazwisko jest wciąż mało znane. Muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie i Wołyńskie Muzeum Krajoznawcze w Łucku nawiązały współpracę.
Działania były możliwe dzięki realizacji projektu pn. „Koloryt kulturowy pogranicznego Polesia w życiu i twórczości J.I. Kraszewskiego – odtworzenie kart wspólnego ukraińsko-polskiego dziedzictwa kulturowego” dofinansowanego ze środków UE za pośrednictwem Programu Współpracy Transgranicznej PL-(BY)-UA 2014-2020.
Dofinansowanie z UE: około 60 tys. euro (prawie 90% wartości całego przedsięwzięcia)
Partner projektu: Muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie
Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są pod adresem:
https://pbu2020.eu/pl/projects2020/727
Program Współpracy Transgranicznej Polska-(Białoruś) -Ukraina 2014-2020
Działający od 20 lat Program wspiera projekty oparte na współpracy, wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy instytucjami zlokalizowanymi wzdłuż zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Wszystkie projekty są współfinansowane przez UE, mają charakter niekomercyjny i przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców pogranicza. Program na lata 2014-2020 skoncentrował się wokół czterech obszarów tematycznych: Dziedzictwo, Dostępność, Bezpieczeństwo oraz Granice i wsparł prawie 160 projektów o wartości ponad 160 mln euro, realizowanych przy zaangażowaniu ok. 400 beneficjentów (instytucji i organizacji) po obu stronach granicy.
materiał, tekst i grafika: Alicja Wosik-Majewska, Head of the Branch Office, Cross-Border Cooperation Programme POLAND-(BELARUS)-UKRAINE 2014-2020
opracowanie: Anna Ostapiuk