Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek w bialskiej MBP

W dniu 8 maja obchodzimy wyjątkowe święto związane z osobami, bez których biblioteka nie mogłaby funkcjonować - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.

8 maja świętujemy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Rozpoczyna się także 21. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który potrwa do 15 maja. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”.

Według najnowszych danych GUS w 2022 r. w Polsce funkcjonowało 7638 bibliotek publicznych wraz z filiami, które zatrudniały (w zakresie działalności podstawowej) ok. 18,2 tys. pracowników. Blisko połowa placówek, tj. ponad 3.5 tys. jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Raportowana przez GUS liczba czytelników, korzystających z usług bibliotek w 2022 r. przekroczyła pięć milionów. Współczesna biblioteka publiczna to nie tylko wypożyczalnia, ale lokalne centrum dostępu do wiedzy, kultury i rozrywki. To przestrzeń dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To centralne miejsce doświadczeń kulturalnych. “Biblioteka – miejsce na czasie” nie ogranicza się do tradycyjnych książek – promuje różnorodność czytania, włączając w to: audiobooki, e-booki, gry edukacyjne, podcasty, platformy edukacyjne online oraz inne niestandardowe formy.

Z okazji Tygodnia Bibliotek placówki w całej Polsce przygotowały bogaty i atrakcyjny program wydarzeń dla lokalnych społeczności. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania Polaków książką.

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek Filię nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej odwiedziła 7 maja 2024 roku grupa pięciolatków z Przedszkola Samorządowego nr 7. Dzieci wykonały piękne portrety dla bibliotekarek, które podziękujemy za kolorowe prace i ozdobiły nimi bibliotekę.

Wszystkim bibliotekarkom i bibliotekarzom składamy serdeczne podziękowania i życzenia niewyczerpanej satysfakcji, licznych owoców ich pełnej zaangażowania pracy na rzecz czytania i literatury, w tym rosnącej liczby użytkowników i czytelników.

 

materiał: MBP w Białej Podlaskiej, NCK
zdjęcia: MBP w Białej Podlaskiej
grafika: Galeria NCK
opracowanie: Jan Kowalski

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama