Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Brodacz roku 2023 roku już wybrany! (film) (galeria)

Tradycyjnie, jak każdego roku, gmina Sławatycze wybierała Brodacza Roku. Dwunastu młodych mężczyzn zaprezentowało pieczołowicie przygotowane stroje, których widok zwiastuje nadchodzący koniec roku. Żywiołowe reakcje licznie zgromadzonych mieszkańców i zainteresowanych tą tradycją obserwatorów z różnych zakątków kraju pozwoliła wyłonić najciekawsze przebranie i przyznać tytuł "Brodacza Roku 2023".

Futrzane okrycie, maska na twarzy, laska i bogato zdobiony bibułowymi kwiatami i wstążkami wysoki kapelusz to strój, który kojarzy się właśnie z gminą Sławatycze. 29 grudnia na gminnym placu zrobiło się kolorowo i głośno, właśnie za sprawą Brodaczy, którzy prezentowali się zabiegając o uwagę przechodniów i publiczności zaczepkami, nawoływaniami i salwami gromkiego śmiechu. Wzbudzają zaciekawienie, zwłaszcza wśród najmłodszych. Przyciągają osoby zainteresowane kulturą i dawnymi zwyczajami nie tylko z regionu, ale i z całej Polski.

Ponad stuletnia tradycja stanowi o wyjątkowości wydarzenia i zwyczaju, który został wpisany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Do tegorocznego konkursu przystąpiło dwunastu brodaczy, wśród których największy podziw wzbudził osobnik z nr 12 otrzymując tytuł Brodacza Roku 2023.

Aktualizacja z dnia 2 stycznia:

Zwycięzcę wybrała komisja w składzie:
Bolesław Szulej – wieloletni dyrektor GOK oraz inicjator wpisu Brodaczy na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO, Arkadiusz Sidoruk – wieloletni brodacz oraz Ida Więsyk – turystka wybrana z publiczności.

I miejsce Brodacz nr 12 – Damian Zagajski
II miejsce oraz nagrodę publiczności Brodacz nr 8 – Arnold Sołoduszkiewicz
III miejsce Brodacz nr 9 – Dawid Zagajski
Pozostali brodacze oraz tzw. „Babki” i „Żydki” otrzymali wyróżnienia.

W przerwach prezentacji brodaczy na placu odbywały się występy solistów i grupy wokalnej w repertuarze kolęd i pastorałek. Wystąpili:  Janusz Pruniewicza, Elżbieta Gruszkowska oraz grupy Nadbużańskie Słowiki, Muzykopozytwni i Nutki uczęszczające do GOK Sławatycze.

Tego dnia również przybyli do Sławatycz mogli liczyć na dodatkowe atrakcje, takie jak pokaz wypiekania sękacza państwa Korzeniewskich, stoisko z pamiątkami Poczty Polskiej i rozgrzewający posiłek przygotowany przez Zespół Szkół w Sławatyczach.

Galeria zdjęć – poniżej.

 

materiał: Radio Biper Gmina Sławatycze
zdjęcia: Radio Biper
film: Mariusz Maksymiuk / Małgorzata Mieńko
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama