Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Promocja książki „Świat starych gajówek” Adama Szulika w Białej Podlaskiej (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 9 listopada 2023
, godz. 18:00
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Adamem Szulikiem, podczas którego odbędzie się promocja jego najnowszej książki "Świat starych gajówek. Ślady i wspomnienia".

Spotkanie odbędzie się 9 listopada o godz. 18:00 w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Orzechowej 34.

Książka to efekt rozmów, wspomnień i tęsknoty za czymś naturalnym, pięknym i jakże cennym. To opowieść o gajówkach, w których toczyło się życie ludzi lasu i ich rodzin. A szerzej – opowieść o znaczeniu pracy, domu i rodziny w życiu człowieka. Jako syn gajowego i pracownik Lasów Państwowych, Adam Krzysztof Szulik, z zamiłowaniem do historii czuł się wręcz zobowiązany do ocalenia świata starych gajówek od zapomnienia.

Autor książki urodził się 30 lipca 1957 r. w Międzyrzecu Podlaskim. Zawodowo związany był m.in. z Urzędami Gminy w Międzyrzecu Podlaskim, Kąkolewnicy oraz Drelowie. Pracował także w Nadleśnictwie Międzyrzec jako sekretarz.

O książce pisze tak: „Odszukanie materiałów źródłowych ułatwiły mi zasoby archiwum Nadleśnictwa Międzyrzec oraz setki numerów dwutygodnika leśników i przyjaciół lasu „Las Polski”. Nie do przecenienia są udostępnione mi albumy rodzinne, stare dokumenty oraz niezatarte wspomnienia ówczesnych gajowych i ich rodzin.

Więcej o książce można posłuchać w wywiadzie filmowym Radia Biper:
Świat starych gajówek – rozmowa z autorem książki Adamem Szulikiem (film) <<==>> LINK

Najwięcej miejsca w książce zajmują opisy gajówek, służących za mieszkanie gajowym i ich rodzinom. Lokalizacje gajówek nie były przypadkowe, stawiano je w środku obchodu, dla ułatwienia funkcji nadzorczych gajowego. W większości przypadków były to budynki drewniane. Opisuję nieistniejącą już typową gajówkę/dwugajówkę w miejscowości Dołhołęka na terenie Leśnictwa Przyłuki oraz 25 innych gajówek z terenu Nadleśnictwa Międzyrzec. Opisom gajówek towarzyszą mapy, zdjęcia, szkice, a także wykazy ich najemców. Niektóre gajówki przestały pełnić swoją pierwotną funkcję i dlatego ocalały jako budynki mieszkalne. Uroki życia w gajówce wspominają ich mieszkańcy. Z gajówkami nieodłącznie związani byli gajowi – strażnicy lasu świetnie znający prawa przyrody. Ten zawód, nie zawsze wyuczony, bardzo często przekazywany z pokolenia na pokolenie, cieszył się szacunkiem społeczności lokalnej. Przykładem takiego gajowego był mój tata. Rozumiejący przyrodę i dbający o nią. Mający szacunek dla munduru leśnika. Odpowiedzialny i pracowity. Zawód gajowego już nie istnieje. Jego rolę przejęli podleśniczowie – pomocnicy i zastępcy leśniczych.
Kolejny rozdział jest poświęcony Nadleśnictwu Międzyrzec, jego historii, a także zasłużonym leśnikom. Nie mogło w nim zabraknąć informacji o wszystkich trzech siedzibach nadleśnictwa – pierwszej w Dołdze, poprzedniej w Międzyrzecu Podlaskim przy ulicy Warszawskiej i obecnej, też w Międzyrzecu Podlaskim, przy ulicy Leśnej.
Obraz nadleśnictwa dopełnia rozdział dotyczący jego pracowników – byłych i obecnych. Na początku przedstawiam wszystkich piętnastu nadleśniczych kierujących naszym nadleśnictwem. Opracowałem również wykaz nazwisk i funkcji pracowników, który ułatwia odnalezienie informacji o poszczególnych osobach, a zamieszczone oznaczniki służbowe porządkują hierarchię stanowisk. Rozdział kończą zdjęcia całych załóg Nadleśnictwa Międzyrzec w roku 1951, 1984, 2006, 2013, 2015 i 2021.”

 

materiał: MBP Biała Podlaska
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama