Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Gmina Międzyrzec dzieliła się chlebem z tegorocznych zbóż na dożynkach w Zasiadkach (film)

W tym roku gminno - parafialne dożynki gminy Międzyrzec Podlaski odbyły się 27 sierpnia w Zasiadkach, gdzie społeczność wszystkich sołectw dziękowała wspólnie za tegoroczne plony, podzieliła się chlebem i zaprezentowała najpiękniejsze wieńce, stoiska oraz uzdolnionych artystów i rękodzielników. Nie zabrakło występów artystycznych i koncertów oraz różnorodnych atrakcji dla najmłodszych i starszych uczestników imprezy. Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z wydarzenia.

Uroczystość dożynkową rozpoczęła się mszą świętą po której nastąpił ceremoniał prezentowania sołectw i przygotowanych przez nie wieńców oraz przekazanie przez starostów Hannę Jaroszuk i Andrzeja Wasiluka chleba wypieczonego z tegorocznych zbóż na ręce wójta Krzysztofa Adamowicza. Włodarz podzielił wypiek, który następnie został rozdany pomiędzy wszystkich przybyłych na wydarzenie gości.

Tego dnia przed publicznością zaprezentowały się sołectwa Bereza, Krzewica, Manie, Pościsze, Przychody, Rogoźnica, Rogoźniczka, Rzeczyca, Tłuściec, Wysokie, Zaścianki i Żabce, które przygotowały wieńce dożynkowe uwite ze zbóż, ziół i kwiatów, przyozdobione płodami ziemi z przydomowych ogrodów i pól. Piękne sploty zostały ocenione przez komisję konkursową w składzie: Stanisława Chmielewska, Elżbieta Demczuk i Aniela Halczuk. Jury wzięło pod uwagę nie tylko misterność wykonania, ale również estetykę i zgodność z regulaminem, po czym przyznało następujące nagrody:

Tradycyjny wieniec dożynkowy:
I miejsce sołectwo Bereza – Zespół Ludowy „Ale Baby” z kapelą z Berezy
II miejsce sołectwo Żabce
III miejsce sołectwo Rogoźnica – Zespół Ludowy „Jutrzenka” z Rogoźnicy

Współczesny wieniec dożynkowy:
I miejsce sołectwo Wysokie
II miejsce sołectwo Tłuściec
III miejsce sołectwo Krzewica – Koło Gospodyń Wiejskich

Goście dożynkowi przechadzając się po placu imprezowym mogli korzystać z bogactwa przygotowanych stoisk. O te zadbali zarówno mieszkańcy poszczególnych miejscowości, jak i gminne instytucje, stowarzyszenia, partnerskie firmy i wystawcy. Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w pięknym stylu promowali zbliżającą się akcję Narodowego Czytania. Nie zabrakło oczywiście konkursu, w którym sołectwa tradycyjnie już rywalizowały o miano najpiękniejszego stoiska promującego miejscowość prezentując na nich lokalne rękodzieło, bogactwo natury oraz przepyszne regionalne potrawy i przysmaki. Komisja w składzie Maria Szmytko, Marta Cybulska-Demczuk oraz Justyna Kołodziejczuk nie miała łatwego zadania, ponieważ do konkursu przystąpiło aż szesnaście sołectw, ale wspólnie dokonała trudnego wyboru i postanowiła przyznać nagrody:

Najpiękniejsze stoisko promujące sołectwo:
I miejsce sołectwo Zasiadki – Koło Gospodyń Wiejskich w Zasiadkach
II miejsce sołectwo Sitno
III miejsce sołectwo Bereza – Koło Gospodyń Wiejskich i mieszkańcy sołectwa

Jednym z wypieków, który na dłużej przyciągał uwagę uczestników imprezy, był przygotowany przez poszczególne sołectwa chleb dożynkowy. Tych do konkursu zgłoszono aż czternaście, a każdy inny w swoim smaku, kształcie i dekoracjach. Tu również niełatwo było wybrać ten najsmaczniejszy i najładniej udekorowany. Po degustacji i naradach wyłoniono zwycięzców, którzy zadbali nie tylko o sam wypiek, ale również towarzyszące mu prezentacje obrzędowe:

Najsmaczniejszy chleb dożynkowy:
I miejsce sołectwo Misie – Stowarzyszenie „Przyjazne Misie”
II miejsce sołectwo Kożuszki
III miejsce sołectwo Manie – Przyłuki – Koło Gospodyń Wiejskich „Maniówki”

Na dożynkowym placu nie zabrakło atrakcji dla dzieci. Organizatorzy zadbali o strefę animacyjną (chill out, kręgle dyniowe, zbożowe spa, kolorowanki, senso ścieżka, wyplatanki dywaników i fotościanka przed domkiem), w której królowali instruktorzy Gminnego Ośrodka Kultury, najmłodsi mogli szaleć na bezplatnie im udostępnionych dmuchańcach, do dyspozycji były również stoiska ze słodką gastronomią.

Jednym z ważnych punktów uroczystości było wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa” , którymi w tym roku zostali uhonorowani:
– mieszkańcy Zasiadek:
Justyna Barczuk
Daniela Jóźwik
Henryka Mikołajczuk
Elżbieta Semeniuk
Henryk Rypiński
– mieszkaniec Tłuśćca:
Łukasz Makaruk

Czas przybyłym na dożynki gościom uatrakcyjnili swoimi występami artyści z gminy Międzyrzec Podlaski. Na scenie prezentowali swoje umiejętności najmłodsi przedstawiciele Publicznej Szkoły Podstawowej w Rogoźnicy, wystapili tancerze Gminnej Grupy Tanacznej pod kierunkiem Iwony Basary-Teofilskiej oraz członkowie Dziecięcego Zespołu Ludowego „Hreczka” z Zaścianek. Przed publicznością prezentowały się także Julia Tomczak, Antonina Jóźwik, Nikola Jóźwik, Adrianna Michaluk, Ewelina Matejko oraz siostry Wiktoria i Dominika Bułhak. Do wspólnego śpiewania zachęcały gminne zespoły ludowe „Leśne Echo” z Zaścianek, „Ale Baby” z Berezy, „Echo” z Przychód, „Jutrzenka” z Rogoźnicy, i „Sami Swoi” z Tłuśćca,a także Koło Gospodyń Wiejskich „Żabczanki” z Żabiec wraz z najmłodszymi przedstawicielami wioski i Grupa „Pod Niebem”.

Wieczorno-nocne godziny rozbrzmiewały energetyczną muzyką serwowaną przez DJ Tribbsa, po nim sceną zawładnęli Zazula, Katarzyna Racis „Racisova” i Jorrgus.

 

materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska
zdjęcia: Radio Biper
film: Adam Mikołajczuk
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama