Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Piszczac dziękował za plony podczas dożynek gminno – parafialnych (film) (galeria)

20 sierpnia mieszkańcy gminy Piszczac wspólnie dziękowali za tegoroczne plony bawiąc się i świętując podczas dożynek gminno - parafialnych, które zainaugurowała msza święta w miejscowym kościele parafialnym. Po niej nastąpiły tradycyjne dożynkowe obrzędy, występy zespołów śpiewaczych, koncerty i zabawa taneczna. Rado Biper objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Po mszy świętej barwny korowód dożynkowy przemaszerował na plac dożynkowy na boisku Lutni Piszczac, gdzie nastąpiło powitanie gości oraz prezentacja sołectw (opis poniżej) i wykonanych przez nie wieńców dożynkowych. Starostowie dożynek dokonali oficjalnego przekazania chleba, który został tradycyjnie rozdzielony pomiędzy wszystkich uczestników imprezy.

W tym roku zaszczytną rolę starostów pełnili Grażyna Wężowska z Nowego Dworu i Sławomir Parchomiuk z Wólki Kościeniewickiej.

Grażyna Wężowska wraz z mężem Krzysztofem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 22 hektarów. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli koni zimnokrwistych typ sokólski i uprawie zbóż oraz użytków zielonych. Od 2010 roku kobieta pełni funkcję sołtysa wsi Nowy Dwór.

Sławomir Parchomiuk wraz z żoną i dwoma synami prowadzi gospodarstwo o powierzchni 50 hektarów własnych i 30 hektarów dzierżawionych. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli krów mlecznych. Uprawia też zboże, kukurydzę i użytki zielone, które są przeznaczone pod hodowlę bydła. Od 2014 roku mężczyzna pełni funkcję sołtysa wsi Wólka Kościeniewicka.

W trakcie wydarzenia czas przybyłym uprzyjemniały swoimi występami lokalne zespoły i wykonawcy: Dworzanki z Piszczaca Kolonii, KGW z Piszczaca, Na Swojską Nutę z Zahorowa i Macierz z Ortela Królewskiego.

Zespół Dworzanki z Kolonii Piszczac początkowo funkcjonował jedynie jako Koło Gospodyń Wiejskich, które, jak wspominają członkinie, przejęły po swoich mamach. Panie zajmują się nie tylko śpiewem. Dzięki nim na terenie miejscowości organizowane są różnorodne wydarzenia. Panie w dużej mierze zajmują się organizacją imprez okolicznościowych. Jak wspominają, aranżowały m.in. Dzień Dziecka, Dzień Kobiet czy Sylwestra. Raz w roku organizują Biesiadę Dworską. Uczestniczą w niej mieszkańcy, zespoły oraz zaproszeni goście. Dworzanki wielokrotnie reprezentowały gminę Piszczac m.in. na dożynkach powiatowych. Miały też swój udział w wielu wydarzeniach organizowanych na terenie powiatu, gdzie mogły zaprezentować swoje umiejętności wokalne.

Koło Gospodyń Wiejskich w Piszczacu powstało w 2005 roku. Celem Koła było reprezentowanie miejscowości Piszczac na dożynkach, piknikach, prezentowane były stoiska, wieńce dożynkowe, a teraz śpiew. Pierwsze próby śpiewania dla widowni odbyły się w Sosnówce, a teraz śpiewają dla Państwa „Piszczatki”.

Zespół „Na swojską nutę” bierze czynny udział w dożynkach gminnych, powiatowych, występuje na różnych uroczystościach okolicznościowych, parafialnych. Zespół niejednokrotnie reprezentował gminę na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym zdobywając podiumowe miejsca oraz w Bukowinie Tatrzańskiej podczas 55. Sabałowych Bajań zdobywając 3 miejsce w swojej kategorii.

 Zespół Macierz powstał w 2009 roku. Ma na koncie liczne występy podczas uroczystości gminnych i powiatowych, biesiadach i przeglądach. Zespół występował podczas ludowych przeglądów na terenie Polski. W dorobku zespołu jest nagrana płyta studyjna. Panie zainicjowały powstanie w Ortelu Królewskim Koła Gospodyń Wiejskich. Same piszą teksty piosenek i wierszy na każdą okazję. Chętnie współpracują z innymi zespołami oraz kołami gospodyń.

Z koncertem wystąpiły również Kapela podwórkowa Caravana, Grupa folkowa Śpievka i Kapela podwórkowa Klawa Ferajna.

Kapela ” CARAVANA” powstała w 2017 r. w Czosnówce i obecnie działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Białej Podlaskiej. Od początku swojej działalności Kapela „Caravana” występuje na wielu gminnych festynach, dożynkach i imprezach okolicznościowych . W większości kapela wykonuje piosenki z repertuaru kapel podwórkowych jak również piosenki biesiadne. Tworzy także własne utwory. Są to między innymi „ Piosenka o Białej Podlaskiej”, „Lepsze życie” czy „Franek z Teściową”. W czerwcu 2018 roku kapela uczestniczyła w XXIV Ogólnopolskim Zlocie Kapel Podwórkowych w Parczewie.

Śpievka to zespół folkowy wykonujący muzykę z pogranicza różnych muzycznych wpływów. W ich repertuarze można znaleźć utwory ze skarbnicy kultury słowiańskiej: utwory polskie, ukraińskie serbskie, chachłackie (kultowego pogranicza) pieśni obrzędowe. Nie ograniczają się, szukają dawnego brzmienia, powrotu do korzeni naszej kultury a jednocześnie możliwości zaprezentowania szerszej publiczności w celu kultywowania naszych tradycji.
Podstawą oraz inspiracją ich brzmienia zespołu są wokale. Dwie wokalistki posługujące się stylem określanym, jako biały śpiew, przy akompaniamencie akordeonu, instrumentów perkusyjnych oraz kontrabasu tworzą to, co ich wyróżnia.

Kapela podwórkowa „Klawa Ferajna” z Białej Podlaskiej powstała w 2009 roku z inicjatywy znanego miłośnika folkloru miejskiego Pana Józefa Komorowskiego. Za oficjalny debiut należy uznać jej występ 12 lipca 2009 roku na gminnej imprezie „Dni Konstantynowa”. Od tego czasu kapela koncertuje zarówno na imprezach lokalnych (dni miast, dożynki, festyny, jubileusze) oraz ogólnopolskich, biorąc udział w przeglądach i festiwalach folkloru miejskiego.
Repertuar zespołu stanowią znane utwory z „podwórek„ Warszawy i Lwowa, klasyczne utwory miejskie, popularne i biesiadne oraz własne kompozycje o treści związanej z miastem Biała Podlaska i okolicami, a także komentujące sytuacje życia codziennego. Skład kapeli tworzą muzycy-pasjonaci: byli i obecni pracownicy oświaty i kultury i… już emeryci.

Na stoiskach promujących sołectwa można było spróbować lokalnych specjałów i podziwiać regionalne rękodzieło.

 

Imprezę uwieńczyła zabawa taneczna z muzyką serwowaną przez DJ Sylvera.

Prezentacja sołectw gminy Piszczac przygotowana przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Piszczacu:

Chotyłów
Druga co do wielkości miejscowość gminy Piszczac. W sołectwie znajduje się zabytkowa stacja kolejowa w stylu dworkowym oraz murowany dom dróżnika. Pierwsza wzmianka o Chotyłowie pochodzi z 1586 roku. Główną atrakcją turystyczną miejscowości są sztuczne zbiorniki wodne tzw. kubiki, które są częstym celem weekendowych wypadów mieszkańców Białej Podlaskiej i okolic. Do szkoły powszechnej w Chotyłowie uczęszczał znany lotnik i kapitan Władysław Ryżko. Sołtysem wsi Chotyłów jest Pani Ewa Lipowiecka.
Dąbrowica Mała
Jej początki sięgają XVI wieku i nie istniał jeszcze podział na Dąbrowicę Małą i Dużą. We wsi funkcjonuje Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna oraz świetlica. Czynny jest również cmentarz prawosławny, na którym pochowany jest urodzony w Dąbrowicy Małej słynny malarz-artysta Bazyli Albiczuk. Sołtysem jest Pani Renata Żuk.
Dobrynka
W latach 50tych wieś należała i była siedzibą władz gromady Dobrynka. Znajduje się tam niemiecko-austryjacki cmentarz wojenny z I wojny światowej. We wsi funkcjonuje szkoła, kaplica, świetlica, remiza OSP a także Koło Gospodyń Wiejskich. Sołtysem Dobrynki jest Barbara Misiejuk.
Janówka
Prawdopodobnie powstała na początku XIX wieku i stanowiła przyległość dóbr Kościeniewicze. Obecnie Janówka jest najmniejszą miejscowością w gminie Piszczac . W 2018 roku liczyła zaledwie 19 mieszkańców, a powierzchnia sołectwa wynosiła 375 hektarów. Sołtysem jest Pan Adam Najdyhor.
Kościeniewicze
Niegdyś była to siedziba gminy Kościeniewicze. Znajduje się tam parafia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, dawniej była to cerkiew unicka, następnie prawosławna. W Kościeniewiczach urodził się znany polski reżyser filmów dokumentalnych Bohdan Kosiński. Na obszarze sołectwa nadal funkcjonuje kilka nazw miejscowości, m.in. Bedra, Maciejówka czy Zagościniec. Sołtysem jest Pan Wojciech Soćko.
Nowy Dwór
Obok wsi Popiel jest to najmłodsza miejscowość w gminie Piszczac. Po I wojnie światowej Nowy Dwór przeszedł na własność Skarbu Państwa. Dopiero w okresie międzywojennym miejscowość należała do gminy, by następnie podlegać pod gromadę Małaszewicze i kolejno w styczniu 1973 roku ponownie wrócić w granice gminy Piszczac. Sołtysem jest Pani Grażyna Wężowska.
Ortel Królewski Pierwszy
Wieś może pochwalić się zabytkową cerkwią unicką, która obecnie jest kościołem Matki Boskiej Różańcowej, a także dawnym cmentarzem, który kiedyś był unicki, następnie prawosławny, a obecnie rzymskokatolicki [korekta redakcji Radia Biper – kościół znajduje się na terenie Ortela Królewskiego Drugiego]. Ortel Królewski Pierwszy jest piątą co wielkości miejscowością w gminie Piszczac. Sołtysem jest Pan Władysław Bielecki.
Ortel Królewski Drugi
Pierwotnie wieś nosiła nazwę Wortel. W miejscowości urodziło się wiele wybitnych postaci, m.in. Pallady Filanowicz, prof. Adam Kryński, Wincenty Chełmiński. To stąd wywodzi się zespół Macierz. Sołtysem jest Pani Irena Dowhun.
Piszczac
Miejscowość jest siedzibą gminy Piszczac. Miasto królewskie Piszczac lokowane w 1530 roku, w latach 1530–1869, nazywane także Piszczatką. W średniowieczu przez miasto przebiegał Szlak Jagielloński. Piszczac usytuowany jest nad rzeką Lutnią.  Obszary te od początku istnienia państwa miały znaczenie strategiczne, leżały bowiem na pograniczu trzech formujących się państw; Polski, Rusi i Litwy. Były więc przedmiotem wielu sporów i zatargów zbrojnych. Sołtysem jest Pani Sylwia Junkiewicz.
Piszczac Kolonia
Wieś słynie z zespołu Dworzanki, które zachwalają swoje sołectwo słowami: Nigdzie nie uświadczysz tak „pięknego kwiatu”. I wszyscy śpiewają i wszyscy tańcują, gardeł ani nóżek wcale nie żałują”. Sołtysem jest Pani Anna Martyniuk.
Piszczac Pierwszy
Miejscowość utworzono 1 stycznia 2014 roku, włączając jako części wsi dotychczasowe kolonie Borowe, Chmielne, Pod Torem i Za Torem. Sołtysem jest Pan Karol Łukaszuk.
Piszczac Drugi
W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa bialskopodlaskiego.  1 stycznia 2013 roku zmieniono nazwę kolonii Pod Lasem na wieś Piszczac Drugi. Sołtysem wsi jest Pani Anna Knap.
Piszczac Trzeci
Wieś utworzono 1 stycznia 2014 roku włączając do niej jako części wsi dotychczasowe kolonie Hulcze i Podpołoski. Sołtysem jest Pan Andrzej Fiutak.
Połoski
Niegdyś istniała gmina Połoski. Według Narodowego Spisu liczyła
619 mieszkańców i była trzecią co do wielkości miejscowością gminy Piszczac. Połoski są siedzibą rzymskokatolickiej parafii Trójcy Świętej. We wsi znajduje się zabytkowy kościół Trójcy Świętej, wzniesiony w 1891 jako cerkiew prawosławna oraz zabytkowy cmentarz. Sołtysem jest Pan Damian Puczka.
Połoski Stare
Nieduża miejscowość, jest częścią Połosek. W Połoskach Starych pod koniec 2018 roku zamieszkiwało 207 osób. Na terenie Połosek zachowało się kilka nazw miejscowych m.in. Hulcze, Okuczki czy Wyczos. Sołtysem wsi Połoski Stare jest Pani Iwona Świerkowska.
Popiel
Jest najmłodszą miejscowością w gminie Piszczac. Na początku lat 50tych ubiegłego wieku we wsi Popiel znaleziono krzemienny grot oszczepu  neolitycznego. Znalezisko obecnie znajduje się w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. W 2018 roku we wsi zamieszkiwały 74 osoby. Sołtysem wsi jest Karolina Żukowska.
Trojanów
Pierwotna nazwa „morgi trojańskie” pamięta początki 17stego wieku. Założenie folwarku trojańskiego przyczyniło się do wyodrębnienia Trojanowa jako samodzielnej osady. W 2018 roku wieś liczyła 136 mieszkańców a jej powierzchnia wynosiła 278 ha. Wśród mieszkańców do dnia dzisiejszego zachowały się nazwy takie jak: Trojanka, Wycios, Wygon. Sołtysem wsi jest Marek Oleksik.
Wólka Kościeniewicka
„Woleju Kostieniewskoju” – tak początkowo nazywano miejscowość, którą określano w 1569 roku. Po dziś dzień funkcjonują też nazwy Puhary, Stary Gościniec, Wyżyniec. Wólka Kościeniewicka ma 569 hektarów powierzchni. Funkcjonuje w niej Koło Gospodyń Wiejskich. Sołtysem wsi jest Pan Sławomir Parchomiuk.
Wyczółki
Jest to jedna z najwcześniej wzmiankowanych miejscowości w dzisiejszej gminie, najstarszy opis pochodzi z 1566 roku. Obecnie w miejscowości działa świetlica, Koło Gospodyń Wiejskich. We wsi znajduje się zabytkowa kapliczka z przełomu XIX i XX wieku oraz miejsce zwane „Szwedzką Górką”. Sołtysem wsi jest Pani Grażyna Tarasiuk.
Zahorów
Nazwa wsi Zahorów została ustalona w 1996, poprzednio używano nazwy Zagórów. Według Narodowego Spisu Powszechnego Z 2011 roku liczyła 247 mieszkańców i była dziewiątą co do wielkości miejscowością gminy Piszczac. Sołtysem jest Pani Halina Wójcik. W miejscowości znajduje się prawosławna cerkiew parafialna pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Obecnie we wsi istnieje Koło Gospodyń Wiejskich i zespół „Na swojską nutę”. Sołtysem Zahorowa jest Pani Halina Wójcik.
Zalutyń
Początki miejscowości należy wiązać z zaściankiem miejskim Piszczaca. Ważnym wydarzeniem w historii Zalutynia było utworzenie w 1946 roku Zasadniczej Szkoły Zawodowej, którą następnie przekształcono w Zasadniczą Szkołę Mechanizacji Rolnictwa. Od 1981 roku istnieje tam Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Do dzisiaj zachowało się kilka nazw miejscowości m.in. Podortel i Lutnia. Sołtysem wsi jest Pani Lucyna Urban.

materiał: Radio Biper Gmina Piszczac
opisy zespołów i sołectw: GCKiS Piszczac
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki / Gwalbert Krzewicki
film: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

 

 

 

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama