Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Kalejdoskop Funduszu Sołeckiego Gminy Biała Podlaska: Czosnówka

Czosnówka. 958. mieszkańców na dzień 21 września 2022 roku. Dziś to typowa podmiejska osiedlowa zabudowa. Końca budowy nowych domów nie widać. Miejscowość rośnie w oczach. Gmina sukcesywnie stara się rozwijać układ transportowy - budowa ulic. Sołectwo inwestuje w świetlicę i drobne udogodnienia codziennego życia mieszkańcom. Powiat zatwierdził przebudowę trasy z Białej Podlaskiej (ul. Sidorska) w kierunku na Piszczac - to ulica Bialska w Czosnówce. Droga zostanie rozbudowana i wzmocniona, pojawią się chodniki, ścieżka rowerowa i oświetlenie. Łącznie przebudowa dotyczyć będzie 3 km 800 metrów drogi. 

Czosnówka
W roku 2022 udało się dzięki środkom z Funduszu Sołeckiego w miejscowości wzmocnić walory atrakcyjności świetlicy wiejskiej przy ulicy Topolowej. Zamontowano klimatyzację (kwota ok. 11 tys zł), dokonano również malowania świetlicy wewnątrz (prace wartości 6 tys zł), dodatkowo zakupiono kosę spalinową (koszt ponad 2 tys 600 zł). Z Funduszy Sołeckich zainstalowano również, przeznaczając na to kwotę 6 tys zł lampę solarną na ulicy Akacjowej.

W roku 2023 czeka zakup i montaż wyciągu kuchennego przemysłowego (8 i pół tys zł) do kuchni w świetlicy w Czosnówce. 1000 zł przeznaczone zostało na zakup paliwa do kosiarki i podkaszarki. Ponad 42 tys 600 zł przeznaczono z Funduszu Sołeckiego na kontynuację budowy chodnika przy ulicy Olchowej.

Z budżetu Gminy Biała Podlaska, Rada Gminy wraz z Wójtem Gminy zabezpieczyli w roku 2022 środki w kwocie ponad 33 tys zł na prace związane z wykonaniem projektu technicznego budowy ulic: Dębowej i Grabowej w Czosnówce. Kwota 200 tys zł przeznaczona została na remont trasy Czosnówka – Dokudów. Wykonano w ramach tego zadania nową nakładkę asfaltową na ulicy Leśnej od ulicy Bialskiej w kierunku na przejazd kolejowy na długości ok. 100 metrów.

Gmina Biała Podlaska to największa gmina Powiatu Bialskiego. Obecnie liczy prawie 15. tysięcy mieszkańców. Okala wianuszkiem miasto Biała Podlaska. Ma też jeden z największych budżetów gminnych – w tym roku po ostatnich aktualizacjach dochody sięgają kwoty 72 mln zł, wydatki prawie 83 mln zł. Mowa o Gminie Biała Podlaska. To 41. sołectw i miejscowości i w każdej z nich zaplanowano i realizuje się zadania inwestycyjne w ramach budżetu gminy i Funduszu Sołeckiego (FS) na rok 2022. Właśnie FS postanowiliśmy poświęcić nieco uwagi. Oto najciekawsze z zaplanowanych i realizowanych w tym roku przedsięwzięć w ramach sołeckich pieniędzy. W roku 2022 cały FS w Gminie Biała Podlaska miał wartość ponad 1 mln zł. W roku 2023 Fundusz Sołecki dla 41. sołectw przekracza już kwotę 1 mln 100 tys zł.

Chodnik przy ulicy Olchowej. Stan obecny to odcinek ok 360 metrów. Od skrzyżowania z ulicą Bialską w kierunku ulicy Topolowej. Środki zabezpieczone na rok 2023 pozwolą na wykonanie kolejnych ok. 100 metrów deptaka wraz ze zjazdami na posesje. 

Ulica Leśna. Trasa od skrzyżowania z ulicą Bialską w kierunku na przejazd kolejowy i dalej na Dokudów. W 2022 roku udało się fragmentami położyć w najbardziej zniszczonych odcinkach ulicy nową nawierzchnię. W roku 2023 planowane są kolejne remonty ulicy.

Ulica Bialska. Droga rangi powiatowej. Trasa Biała Podlaska – Czosnówka – Ortel – Piszczac. Kilka lat temu poddana remontowi. Pojawił się nowy asfalt na mocno zniszczonej drodze. Mieszkańcy czekają na gruntową przebudowę ulicy. Jedna z najbardziej ruchliwych tras wylotowych z miasta przebiega przez całą miejscowość. Zarząd Dróg Powiatowych zabezpieczył środki na projekt budowalny i rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy. Prawie 4 kilometry ulicy od mostu na Rudce (koniec miasta, ulica Sidorska) do przejazdu kolejowego stacji PKP Ogrodniki doczeka się w najbliższym czasie przebudowy. Wzmocniona zostanie podbudowa drogi, powstaną chodniki i ścieżka rowerowa oraz zjazdy na posesji. Całość uzupełnią zatoki autobusowe i oświetlenie LED. 

Świetlica wiejska w Czosnówce przy ulicy Topolowej. Obiekt wykorzystywany do zebrań sołeckich, spotkań, koncertów, turniej sportowych i wydarzeń świątecznych i rodzinnych. W 2023 roku kuchnia świetlicy doczeka się instalacji przemysłowego wyciągu kuchennego.

Ulica Akacjowa. Montaż lampy solarnej

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst, zdjęcia i opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

3 Responses

  1. Nie ma czegoś takiego jak zabudowa podmiejska .Tereny podmiejskie, strefa podmiejska , tak ale zabudowa ? „Końca budowy nowych domów nie widać” , to co , nowe domy budowane są i nie są kończone ? Czy jak ? To dobrze, czy źle? Bo trudno zrozumieć?

    1. zgadzam się z uwagami. kolejny tekst postaram się zbudować unikając podobnym określeń. pozdrawiamy. Radio Biper

  2. Nie, nie jest ciężko zrozumieć. Artykuł napisany bardzo dobrze, w przeciwieństwie do komentarza.
    Spacje przed znakami interpunkcyjnymi i jeszcze pytajnik na końcu zdania twierdzącego xD
    Końca budowy nie widać, bo tyle dobrego, że Czosnówka się nie wyludnia. Każdy doskonale wie, że miało to melioratywny wydźwięk, no chyba, że jest się malkontentem, co?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama