Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Kalejdoskop Funduszu Sołeckiego Gminy Biała Podlaska: Dokudów

Dokudów to miejscowość na terenie Gminy Biała Podlaska składająca się z dwóch sołectw: Dokudowa I i Dokudowa II. Odpowiednio 223 i 281 mieszkańców na dzień 21 września 2022 roku. Coraz chętniej wybierana miejscowość przez inwestorów indywidualnych. Domy, magazyny, hale, składy. Rada Sołecka przeznacza swoje środki z Funduszu Sołeckiego na naprawę i remonty dróg. Rada Gminy wraz z Wójtem Gminy sukcesywnie przekazuje środki na remont głównych tras przelotowych przez oba sołectwa. Powiat Bialski ma natomiast sporo do zrobienia na trasie Dubów - Ortel przebiegającej przez Dokudów I. Remontu wymaga około 3 kilometrów tego szlaku w granicach sołectwa.

Dokudów
W roku 2022 w miejscowości (dwóch sołectwach) pieniądze z Funduszu Sołeckiego przeznaczono na świetlicę wiejską i remonty dróg. W Dokudowie II wykonano remont dróg nr 154 i 159 (koszt łączny ponad 23 i pół tys zł). W Dokudowie I Fundusz Sołecki skierowano na remont kuchni w świetlicy wiejskiej – rozbiórka pieca kaflowego (wartość prac 2 tys zł). Znacznie większe środki w sołectwie przeznaczono na remont drogi gminnej obok cmentarza w kierunku na Bielany – remont drogi tłuczniem (wartość prac prawie 19 tys zł).

Fundusz Sołecki roku 2023 to kwota 47 i pół tysiąca złotych przeznaczonych na dwa sołectwa. W Dokudowie Pierwszym za 10 tys zł zakupiona zostanie klimatyzacja w remizo-świetlicy, za ponad 5 tys zł zaplanowano zakup dodatkowego wyposażenia obiektu. Kwotę 7 tys zł skierowano na remonty dróg na terenie sołectwa. Dokudów Drugi środki z Funduszu Sołeckiego na 2023 rok w całości przeznaczył na remont jednej z dróg

Z budżetu Gminy Biała Podlaska, Rada Gminy wraz z Wójtem Gminy przeznaczono środki w kwocie 200 tys zł na remont trasy Czosnówka – Dokudów. Wykonano w ramach tego zadania nowe nakładki asfaltowe na kilku odcinkach – ok. 400 metrów w Dokudowie II na trasie od przejazdu kolejowego do skrzyżowania z drogą powiatową Dubów – Ortel Książęcy. Rok 2023 to czas na poprawę efektywności energetycznej – termomodernizację obiektu świetlicy wiejskiej w Dokudowie II (na trzy świetlice Gmina Biała Podlaska zarezerwowała na ten cel ponad 433 tys zł).

Gmina Biała Podlaska to największa gmina Powiatu Bialskiego. Obecnie liczy prawie 15. tysięcy mieszkańców. Okala wianuszkiem miasto Biała Podlaska. Ma też jeden z największych budżetów gminnych – w tym roku po ostatnich aktualizacjach dochody sięgają kwoty 72 mln zł, wydatki prawie 83 mln zł. Mowa o Gminie Biała Podlaska. To 41. sołectw i miejscowości i w każdej z nich zaplanowano i realizuje się zadania inwestycyjne w ramach budżetu gminy i Funduszu Sołeckiego (FS) na rok 2022. Właśnie FS postanowiliśmy poświęcić nieco uwagi. Oto najciekawsze z zaplanowanych i realizowanych w tym roku przedsięwzięć w ramach sołeckich pieniędzy. W roku 2022 cały FS w Gminie Biała Podlaska miał wartość ponad 1 mln zł. W roku 2023 Fundusz Sołecki dla 41. sołectw przekracza już kwotę 1 mln 100 tys zł.

Wjazd do Dokudowa od strony Dubowa. Droga powiatowa. Jeszcze kilkadziesiąt metrów dalej z tego miejsca jest ok! Potem już fatalnie. I tak przez prawie 3 kilometry. Ponownie dobra jakość drogi na odcinku zabudowanym w Dokudowie I. Ponownie odcinek do remontu zaraz za wyjazdem z miejscowości w kierunku na Ortel Książęcy Pierwszy.

Dokudów Pierwszy. Droga za cmentarzem w kierunku na Bielany i trasę wojewódzką nr 812. Z Funduszy Sołeckich Rada Sołecka w miarę posiadanych środków stara się wzmacniać i  remontować gruntową drogę. Asfalt kończy się na wysokości ogrodzenia cmentarza parafialnego kościoła św. Praksedy w Dokudowie Pierwszym.

Dokudów Drugi. Świetlica wiejska w miejscowości. W br. zaplanowano tu prace termomodernizacyjne obiektu.

Dokudów Pierwszy. Remizo-świetlica. Dzięki Funduszom Sołeckim wyremontowano kuchnię. W tym roku zaplanowano montaż klimatyzacji. Są też środki na uzupełnienie wyposażenia obiektu.


Dokudów Drugi. Jedna z najważniejszych lokalnych dróg prowadząca na kolonie. Rada Sołecka z Funduszu Sołeckiego podejmuje się jej remontu


Ponownie Dokudów Drugi i dwie kolejne lokalne drogi na kolonie. Skrzyżowanie z drogą główną. Obie drogi gruntowe w miarę posiadanych środków są remontowane i wzmacniane.


Dokudów Pierwszy i Dokudów Drugi. Trasa z Czosnówki. Od kilku lat Gmina Biała Podlaska w swoim budżecie gminnym rezerwuje środki na większe niż zwykłe „łatanie dziur” remonty głównej trasy. Nowa nawierzchnia pojawiła się łącznie już na prawie 2 kilometrach trasy. Od lasu za przejazdem kolejowym w Czosnówce w kierunku na Dokudów Drugi. W samym Dokudowie Drugim remonty w zeszłym roku przeprowadzano odcinkami kilkudziesięcio metrowymi. Pilnego remontu wymaga około 3 kilometrów trasy. W br. na pewno uda się wykonać remont na kilkuset kolejnych metrach szlaku.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst, zdjęcia i opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama