Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Radio Biper poleca: Pięć drogocennych właściwości siemienia lnianego

Siemię lniane zaliczane jest do grupy “superfoods”, czyli produktów spożywczych o wyjątkowych właściwościach, które wspierają funkcjonowanie organizmu. Jakie składniki pokarmowe kryją się w niewielkich, brązowych nasionach lnu? Dlaczego warto włączyć siemię lniane do codziennej diety?

Wsparcie układu trawiennego

Nasiona lnu – ze względu na obecność błonnika pokarmowego – wykorzystywane są do leczenia i łagodzenia licznych dolegliwości ze strony układu trawiennego, między innymi zaparć, nieżytu żołądka i jelit oraz wrzodów żołądka i dwunastnicy. Kleik z siemienia lnianego warto pić także przy refluksie żołądkowo-przełykowym – surowce śluzowe, obecne w nasionach, działają ochronnie i łagodząco na przewód pokarmowy, redukując zgagę.

Wzmocnienie odporności

W nasionach lnu znajdziemy również silne antyoksydanty (przeciwutleniacze), takie jak lignany, selen, cynk czy witamina E. Związki o właściwościach antyoksydacyjnych chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Tym samym ograniczają rozwój infekcji i redukują stany zapalne w organizmie.

Wsparcie układu nerwowego

Siemię lniane jest źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega. Tłuszcze omega odgrywają bardzo ważną rolę w prawidłowym działaniu układu nerwowego. Regularne spożywanie nasion lnu korzystnie wpływa na pracę mózgu, zdolność koncentracji i procesy zapamiętywania.

Lepsze działanie układu krwionośnego

Kwasy omega 3, zawarte w siemieniu lnianym, wspierają także układ krwionośny. Przyczyniają się do obniżenia poziomu “złego” cholesterolu we krwi, wspierają pracę serca, a także mają właściwości przeciwzakrzepowe i hipotensyjne (przeciwnadciśnieniowe).

Piękna skóra i mocne włosy

Drogocenne właściwości nasion lnu dostrzegła także branża kosmetyczna. Maski na włosy z dodatkiem siemienia lnianego pomagają w walce z łupieżem, redukują uszkodzenia, stymulują wzrost włosów i zapobiegają ich wypadaniu. Ze względu na zawartość antyoksydantów nasiona lnu wykorzystuje się również w kosmetykach do pielęgnacji skóry twarzy. Preparaty z tym wyjątkowym składnikiem sprawiają, że cera jest nawilżona, gładka i odzyskuje zdrowy blask.

Siemię lniane w codziennej diecie

Siemię lniane może być z powodzeniem stosowane w każdej diecie – również wegetariańskiej czy wegańskiej. Jako produkt z wysoką zawartością tłuszczu roślinnego siemię uwzględniane jest często w jadłospisie diety ketogenicznej.

Dieta ketogeniczna to sposób żywienia z wysoką zawartością tłuszczu, niską podażą węglowodanów i białkiem na poziomie wyznaczonym przez normy. Odpowiednio zbilansowana dieta wysokotłuszczowa, przy zastosowaniu właściwego deficytu kalorycznego i zwiększeniu aktywności fizycznej, może być skuteczna w redukcji masy ciała. Dieta ketogeniczna – ze względu na rosnącą popularność – dostępna jest już w ofercie wielu dobrych cateringów dietetycznych z dostawą. Przed jej wprowadzeniem warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama