Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Terespol: Zatrzymano szefów zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem papierosów

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie na polecenie prokuratora Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie, zatrzymali 4 osoby, w tym dwóch szefów zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem przez polsko – białoruską granicę papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

Śledztwo dotyczy osób działających od 2013 roku do 19 października 2016 roku pod przewodnictwem dwóch Polaków i organizujących przez przejście kolejowe z Białorusią w Terespolu  przewóz na ogromną skalę z zagranicy wyrobów podlegających ograniczeniom obrotu i obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy w postaci papierosów, z pominięciem ich zgłoszenia do kontroli celnej.

Dzięki zabranym nowym dowodom udało się podjąć i wznowić poprzednio umorzone postępowania i pociągnąć do odpowiedzialności karnej sprawców przestępstw na krótko przed przedawnieniem karalności czynów. Materiał dowodowy pozwolił na wydanie postanowień o przedstawieniu zarzutów dotyczących 125 przemytów papierosów produkcji białoruskiej w łącznej ilości prawie 230 milionów sztuk (ponad 11 milionów paczek) łącznej wartości prawie 150 milionów złotych. Doprowadziło to do uszczuplenia należności publicznoprawnych budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich oraz budżetu Skarbu Państwa w postaci należności celnej wielkiej wartości w wysokości prawie 9,5 miliona złotych, należnego podatku VAT wielkiej wartości w wysokości prawie 50 milionów złotych i należnego podatku akcyzowego wielkiej wartości w wysokości ponad 186 milionów złotych tj. łącznie w kwocie ponad 244 milionów złotych.

Podejrzanym grozi kara do lat 10 pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratora Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie wobec 2 szefów grupy i białoruskiego dostawcy papierosów Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie. Trzech kolejnych członków grupy poszukiwanych jest listami gończymi na podstawie wydanych przez sąd na wniosek prokuratora postanowień o ich tymczasowym aresztowaniu.

Wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował poręczenie majątkowe.

W toku postępowania ustalono, iż papierosy przemycano w wagonach kolejowych, w specjalnie skonstruowanych skrzyniach przykrytych ładunkiem zrębki drewna lub węglem. Inną metodą przerzutu papierosów było przemycanie ich w wagonach z opakowaniami zwrotnymi zawierającymi części z fabryki samochodów. Papierosy wyładowywane były na bazach przeładunkowych zlokalizowanych w pobliżu granicy polsko – białoruskiej, a niekiedy na trasie przejazdu pociągu. W trakcie jednego przemytu przemycano nawet 360 tysięcy paczek papierosów rożnych marek produkcji białoruskiej.

W trakcie działań przeszukano kilka posesji, na których ujawniono i zabezpieczono przedmioty na poczet przyszłych należności. Wartość zabezpieczonego na poczet przyszłych należności Skarbu Państwa mienia wraz z zabezpieczonymi nieruchomościami stanowi równowartość ponad miliona złotych.

 

Tekst / zdjęcia: por. SG Dariusz Sienicki, Rzecznik Prasowy Komendanta NOSG

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama