Biała Podlaska: Dwa krążki z Mistrzostw Polski AZS

Medal złoty w skoku wzwyż mężczyzn oraz  brązowy w skoku w dal przywieźli lekkoatleci  bialskiego AZS – AWF z Mistrzostw Polski Akademickiego Związku Sportowego, które  odbyły się w dniach 19 – 20 maja w Łodzi.

Złoty medal wywalczył Bartłomiej Bedeniczuk z wynikiem 198cm, po bardzo krótkim konkursie i dwóch oddanych zwycięskich skokach. Z uwagi na poziom rywali oraz problemy zdrowotne z plecami, Bartek podniósł poprzeczkę na 2.05 i po dwóch minimalnych  strąceniach zrezygnował z konkursu.

Brąz przypadł w udziale Piotrkowi Tarkowskiemu, który w rywalizacji z seniorami  uzyskał najlepszy w tym sezonie wynik, skacząc w 6 próbie na odległość 7.37m. Jest to  najlepszy w tym roku wynik wśród juniorów w Polsce. Zwyciężył Mateusz Różański z AZS-PWSZ w Tarnowie ( tegoroczny złoty medalista z Halowych Mistrzostw Polski Seniorów w  Hali), a drugie miejsce zajął Jopek Mateusz z wrocławskiego AZS – AWF z rezultatem  7.40m.

Wcześniej Piotrek startował w eliminacjach na 100m w których biegnąc pod wiatr  0.6m/sek. ustanowił rekord życiowy uzyskując 10.94 sek. co dało mu awans do finału  stumetrówki. Z uwagi na rozpoczynający się konkurs w skoku w dal i szanse na medal –  zrezygnował z finałowego biegu.

Dobre wyniki uzyskały wieloboistki – Weronika Zielińska oraz Monika Stypułkowska.  W rzucie oszczepem Weronika z wynikiem 41.35m zajęła VIIm, a Monika z rezultatem – 37.40m zajęła IXm. Wcześniej Weronika w skoku w dal uzyskała najlepszy w tym sezonie  wynik 5.55m, a Monika w biegu na 100m przez płotki pobiegła szybko w eliminacjach uzyskując na mecie czas 14.90sek. Obie Panie biegały na zakończenie swoich startów dystans 200m rozgrywany pod dość silny wiatr przekraczający 2,0 m/sek. i zbliżyły się  mimo to do swoich rekordów życiowych, co napawa optymizmem przed Mistrzostwami  Polski w Wielobojach, które mają się odbyć na początku czerwca w Suwałkach.

Bardzo dobry wynik w skoku dal uzyskał także Kuba  Żukowski (mł. junior) skacząc na  odległość  6.33m., co jest jego nowym rekordem życiowym.

Nie wyszedł start w skoku w dal Agacie  Stypułkowskiej, która startowała w koku w dal  i uzyskała wynik – 5.36m.,  chociaż po konkursie 12  maja w Białej Podlaskiej można było  liczyć, iż Agata przekroczy w tej konkurencji sześć metrów. Niestety przed samym  wyjazdem skręciła nogę na zajęciach z piłki ręcznej.

Nie mieli szczęścia do wiatru sprinterzy Kacper Jędrysik i Bartosz Litwinek, którzy  pod przeciwny wiatr uzyskali na 100m odpowiednio – 11.64sek. i 11.68sek.

W punktacji ogólnej wśród 13 klubów AZS skromna 9-osobowa reprezentacja bialskiego  klubu zajęła  XIm., a w klasyfikacji uczelnianej na 41 sklasyfikowanych uczelni, nasi  reprezentanci zajęli IXm.

Niewiele brakowało, by ekipa bialskiego AZS-AWF w ogóle nie wyjechała na mistrzostwa,  gdyby nie  wsparcie uczelni. Dotacja z budżetu  miasta na ten rok w  ysokości  4 tys. złotych nie wystarczyła na pokrycie kosztów wyjazdu.

Dlatego też liczymy iż  Pan Prezydent ogłosi konkurs w roku bieżącym na jego drugą  połowę, także dla sportów indywidualnych. W innym przypadku pod znakiem zapytania  staje udział naszych reprezentantów w Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowych  Mistrzostwach Polski mających się odbyć w miesiącu lipcu.

materiał: AZS AWF Biała Podlaska
tekst / zdjęcia: Tadeusz  Makaruk