Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Województwo: Lubelskie na majówkę i nie tylko

Lubelskie to idealne miejsce do realizowania pasji z zakresu kultury, sztuki, ale też do kontaktu z przyrodą. Tu tradycja inspiruje młodych duchem Europejczyków do życia nowoczesnego i nastawionego na rozwój. Dla nas ekologia to naturalna konsekwencja wartości kultywowanych od pokoleń. Różnorodność krain między Roztoczem a Polesiem sprawia, że w Lubelskiem trudno się nudzić. Przyciągamy swoją gościnnością, kreatywnością i dynamizmem. Turyści znajdą u nas nie tylko miejsce do wypoczynku i smakowania życia. Mamy też wiele zabytków związanych z wieloreligijną i wielokulturową przeszłością.

Lublin

Lublin, stolica województwa lubelskiego, największe miasto i ośrodek akademicki po prawej stronie Wisły. Bogata historia, związana z wielokulturowością, stanowi o jego wyjątkowych walorach. Przez wieki miasto zamieszkiwane było przez liczną społeczność żydowską, która w okresie międzywojennym stanowiła około 30% populacji. Lublin przyciąga niezwykłym klimatem, licznymi zabytkami i atrakcjami, takimi jak: Kaplica Trójcy Świętej, donżon, kompleks kościelno-klasztorny OO. Dominikanów, Archikatedra, Brama Krakowska, Wieża Trynitarska, Muzeum Wsi Lubelskiej, Ogród Botaniczny i wiele innych. Ważnym punktem trudnej historii Lublina związanej z holocaustem jest wizyta w Państwowym Muzeum na Majdanku. Położony w granicach miasta Zalew Zemborzycki wraz z kompleksem Słoneczny Wrotków i miejskie baseny, w tym największy – Aqua Lublin, sprawiają, że w Lublinie nie będą się nudzić również miłośnicy sportów wodnych.
Osoby lubiące aktywny wypoczynek mają do dyspozycji kilkadziesiąt kilometrów ścieżek rowerowych. Lublin może się pochwalić bogatą i zróżnicowaną bazą noclegową, a oferta lubelskich restauracji zaspokoi gust nawet najwybredniejszych smakoszy.

Zamość

„Miasto idealne”, wyjątkowe na turystycznej mapie Polski, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, docenione przez malarzy, fotografików i filmowców. Ostatnie lata obfitowały w inwestycje związane z podniesieniem atrakcyjności turystycznej. Na odwiedzających czekają: katedra, synagoga, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, Bastion VII, Rotunda – obecnie siedziba Muzeum Martyrologii. Infrastruktura hotelowo-gastronomiczna jest bardzo dobra. Pobyt w Zamościu to także okazja do uczestnictwa w licznych wydarzeniach, spektaklach i koncertach.

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny nad Wisłą jest popularnym miejscem plenerów malarskich, fotograficznych i filmowych. Będąc w Kazimierzu warto odwiedzić: Górę Trzech Krzyży, ruiny zamku i kamienną basztę, kościół farny, klasztor reformatów, kamienice Przybyłów i Celejowską oraz Muzeum Sztuki Złotniczej w Muzeum Nadwiślańskim.
Sporą atrakcją turystyczną jest rejs statkiem po Wiśle. Niezwykłe krajobrazy można również podziwiać spacerując nadwiślańską promenadą.

W sezonie wiosenno-letnim w Kazimierzu Dolnym odbywają się liczne imprezy kulturalne, jak Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Festiwal Filmowy Dwa Brzegi czy też Letnie Wieczory Muzyczne.
W bardzo bliskiej odległości od Kazimierza, w miejscowości Trzcianki, znajduje się rodzinna atrakcja turystyczna „Magiczne Ogrody”.

Chełm

Chełm to piękne, historyczne miasto położone niedaleko granicy z Ukrainą, w bezpośredniej bliskości przejścia granicznego w Dorohusku. W przeszłości miasto było miejscem współistnienia wielu kultur, wyznań i narodowości. Obecnie natomiast ślady różnych religii są widoczne w zabytkowych budynkach i miejscach kultu. Panoramę miasta i okolic można podziwiać z tarasu widokowego dzwonnicy Wieży Mariackiej, należącej do zespołu katedralnego. Do najważniejszych zabytków miasta należą m.in. Klasztor i Kolegium Pijarów przy kościele Rozesłania (Muzeum Miasta Chełm), późnobarokowy kościół pw. Rozesłania Św. Apostołów, klasycystyczna cerkiew prawosławna pw. Św. Jana Teologa. Będąc w Chełmie warto też odwiedzić ducha Bielucha w unikatowych podziemiach kredowych, których trasa przebiega pod historycznym centrum miasta.

Biała Podlaska

Najbardziej okazałą atrakcją Białej Podlaskiej jest Pałac Radziwiłłów – efektowna i pięknie odrestaurowana budowla z XVII wieku. Pałac otacza zabytkowy park, natomiast w Wieży Wjazdowej mieści się Muzeum Południowego Podlasia, gdzie można podziwiać największą w Polsce kolekcję ikon – zbiory obejmują 1400 dzieł.
Wart odwiedzenia jest również Rynek otoczony niewysoką, dwukondygnacyjną zabudową, która wraz z urokliwymi XIX-wiecznymi kamieniczkami, tworzy niepowtarzalny charakter tego miejsca. Późną jesienią w mieście odbywają się Zaduszki Jazzowe, jedyna w swoim rodzaju impreza muzyczna.
Biała Podlaska to również doskonała baza do wypadów na Podlasie.

Roztocze

Ten wyjątkowy obszar, rozciągający się aż po sam Lwów, od lat przyciąga turystów uciekających od zgiełku dużych miast i pragnących odpocząć w otoczeniu przyrody. Urokliwe miasteczka, takie jak Zwierzyniec, Krasnobród, Szczebrzeszyn, Susiec, Tomaszów Lubelski. Te miejsca można zwiedzać korzystając ze Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.
Dodatkowym argumentem do odwiedzenia Roztocza jest wyjątkowa kuchnia regionalna – gryczaki, jaglaki, cebularze… Obowiązkowym punktem turystycznej podróży po Roztoczu są też Stawy Echo oraz Florianka, gdzie można obserwować konika polskiego w otoczeniu natury. Bogatą ofertą edukacyjną dysponuje Roztoczański Park Narodowy.

Polesie

To miejsce idealne na odpoczynek w otoczeniu przyrody. Wspaniałe, dziewicze krajobrazy, zapach sosnowych lasów, piękno okolicznych jezior i niezapomniany smak lokalnych potraw. Będąc na Polesiu nie sposób nie wybrać się do krainy jezior czyli na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie i do Poleskiego Parku Narodowego. To raj dla miłośników dzikiej przyrody i ornitologów. Latem tutejsze wody to również idealne miejsce dla pragnących spędzić czas w nietuzinkowym otoczeniu z dala od tłumów turystów.
Wielkim zainteresowaniem podróżujących po tych stronach cieszą się zabytkowe cmentarze, ruiny dawnych dworów, klasztory oraz inne zabytki świadczące o wielokulturowości.

Kraina Lessowych Wąwozów

Kraina położona jest w zachodniej części województwa lubelskiego, z największym w Europie skupiskiem lessowych wąwozów. To jeden z najbardziej interesujących regionów turystycznych Polski – urokliwe krajobrazy cennych przyrodniczo obszarów, unikalne zabytki, ciekawa architektura, nowoczesne spa oraz smakowita oferta kulinarna tworzą niepowtarzalną aurę tego miejsca.
Kraina Lessowych Wąwozów obfituje w sieć różnorodnych szlaków turystycznych, m.in. pieszych, rowerowych, nordic walking i konnych. Miłośnicy turystyki aktywnej mogą także skorzystać z oferty spływów kajakowych przez malowniczy Małopolski Przełom Wisły.
Wśród wielu miejsc, które warto tu odwiedzić znajdują się takie perełki, jak: Kazimierz Dolny, Puławy, Janowiec czy słynący z walorów uzdrowiskowych Nałęczów.

Kozłówka

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce to jedyne na Lubelszczyźnie muzeum – rezydencja. Mieści się w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym, należącym do rodzin Bielińskich i Zamoyskich. To najlepiej zachowana rezydencja magnacka w Polsce i jedna z nielicznych w Europie, z tak autentycznym wyposażeniem. Atrakcją Muzeum jest także kaplica pałacowa, wzorowana na kaplicy królewskiej w Wersalu. Turyści mogą zwiedzać powozownię z ekspozycją XIX-wiecznych powozów i akcesoriów podróżnych. W dawnej teatralni organizowane są różnorodne wystawy czasowe. Szczególną atrakcją jest Galeria Sztuki Socrealizmu, z największymi w Polsce zbiorami rzeźby oraz malarstwa i grafiki z tego okresu.

Wielokulturowy Nurt Bugu

Zdrowe powietrze, mnóstwo zieleni, magia poleskich krajobrazów, festiwale, plenery malarskie i oddalenie nadbużańskich terenów od wielkich miast, to walory, które doceniają ludzie spragnieni ciszy i modnego teraz slow life. Wielokulturowy nurt Bugu to kraina styku granic, gdzie przenikają się tradycje prawosławia, katolicyzmu i judaizmu. Organizowane tu unikalne wydarzenia kulturalne świetnie dopełniają wrażenie wywoływane przez zabytki kulturowe i sanktuaria o niepowtarzalnej architekturze. Odrestaurowane dwory nadbużańskie przenoszą w przeszłość oferując wypoczynek z dala od pośpiechu cywilizacji.

 

Majówka w wojewódzkich instytucjach kultury:

I. Muzeum Lubelskie w Lublinie:

04 – 5.05.- Sezon Lublin na Zamku Lubelskim.
26-27.04. godz. 9.30-16.00,  Zamek Lubelski – XXXIV Konferencja „Badania archeologiczne w Polsce środkowowschodniej, zachodniej Białorusi i Ukrainie w roku 2017″,
04. – 6.05. godz. 10.00-19.00 – Majówka na Zamku Lubelskim,
04. godz. 11.00, Zamek Lubelski – prof. dr hab. Andrzej Kokowski, Instytut Archeologii UMCS: A tak było świetnie…, czyli Lubelszczyzna przed tsunami, wydarzenie towarzyszące wystawie „Barbarzyńskie tsunami. Okres wędrówek ludów w dorzeczu Odry i Wisły”,
04. godz. 11.00, Zamek Lubelski – Wojownik rzymski czy barbarzyński? Robimy tarczę wojownika, aby poczuć się, jak rzymski legionista lub gladiator. Zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku 3–13 lat,
05. godz. 11.00, Zamek Lubelski – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Czas na Niepodległą” zorganizowanej w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

II. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym:

1 – 3.05. godz. 10.00 – 16.00 Spotkania z Archeologią (Oddział Grodzisko Żmijowiska) Gmina Wilków (oprowadzanie po skansenie archeologicznym, opowieści o dawnych Słowianach i degustacja ich kuchni), godz. 10.00 – 17.00 „Kazimierz Dolny. Od tradycji do nowoczesności” (Muzeum Nadwiślańskie / Pałac Czartoryskich w Puławach – siedziba IUNG PIB), godz. 10.00 – 17.00 „Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego” (Muzeum Nadwiślańskie), „Historia polskiej XIX-wiecznej cukiernicy” (Muzeum Nadwiślańskie, Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej).

III. Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie:

Trasa  „Inne Spojrzenie” dla osób z niepełnosprawnością:

04.05  godz. 16.00-17.30,
Zwiedzanie Muzeum Wsi z przewodnikiem

04 i 29.04. godz. 11.00-12.30,
04. godz. 16.00-17.30,
05 i 3.05. godz. 11.00-12.30,
05 i 4.05. godz. 16.00-17.30,
05 i 6.05. godz. 11.00-12.30.
Wędrówka po Muzeum Wsi Lubelskiej z motywem „Dobry chłop i dobry dziedzic u zarania Polski Odrodzonej”

04 i 6.05. godz. 12.00-14.00.
IV. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

04 – Slow Art Day, Dzień Wolnej Sztuki, wydarzenie ukazujące ideę, że warto postawić na jakość zwiedzania, nie na ilość, że lepiej jest obejrzeć mniej obiektów, ale za to móc się nad nimi zastanowić, a każdy obiekt muzealny może stać się źródłem inspiracji.
04 – „Cień czasu”, wystawa poświęcona zegarom słonecznym (27 kwietnia – 30 września), przygotowana z okazji wpisania do rejestru zabytków zegara stojącego na dziedzińcu pałacowym, wystawa wzbogacona zostanie o aspekt edukacyjny.
1 – 3.05 w godz. 10.00 – 15.00 „Mundurowa Majówka”
W programie, między innymi, festiwal kuchni polowych, III Ogólnopolski Zlot Akordeonistów, pokaz rekonstrukcji historycznych, prezentacje sprzętu strażackiego, wojskowego, medycznego i policyjnego, pokaz możliwości bojowych strażaków z OSP Kamionka, wykłady o bezpieczeństwie drogowym, gry i zabawy dla najmłodszych. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

„Zakochana Kozłówka” – Cały maj
Cykl atrakcji i konkursów dla zakochanych nie tylko w Kozłówce, ale i w sobie nawzajem.

 


materiał: województwo
tekst / grafika: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama