Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Tuczna: Chcą rewitalizować miejscowości w gminie (galeria)

Wójt Gminy Tuczna zaprosił naszą redakcję na spotkanie informacyjno – konsultacyjne w sprawie Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Tuczna na lata 2017-2023. Spotkanie miało miejsce w dniu 2 marca 2017 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Tuczna. Udział w konsultacjach wzięli radni, sołtysi, mieszkańcy gminy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy oraz wszystkie osoby zainteresowane włączeniem się w proces opracowania Lokalnego Programu Rewitalizacji. Proces ten nadal nie jest zamknięty i jeszcze przez kilka najbliższych dni można składać swoje uwagi, propozycje i pomysły. Dziś krótki opis i fotorelacja a już niebawem FILM.

Podczas spotkania zaprezentowano zasady prac nad Lokalnym Program Rewitalizacji (LPR) dla gminy Tuczna. Do publicznej wiadomości i pod dyskusję poddano też wstępne wyniki diagnozy społeczno – gospodarczej gminy. Na tej podstawie wyznaczono też obszary zdegradowane w gminie oraz obszary przeznaczone do rewitalizacji.

Przedstawiono zebranym wstępne propozycje wizji i celów rozwoju obszaru rewitalizacji wraz z identyfikację przykładowych kierunków działań. Typy projektów i przedsięwzięć, jakie będą mogły być realizowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 pobudziły dyskusję wśród zebranych.

Spotkanie podsumowano zgodnie tym aby poprzez dodatkowe dane i zmianę specyfikacji założeń dopracować LPR dla Gminy Tuczna. Sołtysi i radni pobrali też ankiety w formie papierowej celem dotarcia z potrzebami i pomysłami do jeszcze szerszego kręgu mieszkańców poszczególnych sołectw. Bowiem z internetowej formuły konsultacji i nadsyłania własnych uwag skorzystała nieliczna grupa osób. A im więcej uwag, pomysłów i wskazówek tym większe szanse na znalezienie najlepszego pomysłu na rozwój i aktywizację.

To właśnie z aktywizacją w Gminie Tuczna jest źle. Wiele jest tego powodów. Najbardziej widoczny to wyludnianie się miejscowości. Czynniki demograficzne są nieubłagane. Co roku rodzi się w Gminie Tuczna ok. 30 młodych jej mieszkańców. Ale prawie drugie tyle umiera. Ludzie też wyjeżdżają. To powoduje, że społeczeństwo gminy starzeje się. A to nie wpływa pozytywnie na życie społeczne i gospodarcze w całej gminie. Co zrobić? Jakie pomysły zrealizować? W co zainwestować aby pobudzić rozwój Gminy Tuczna.

Do bolączek gminy zaliczono też kiepską jakość połączeń drogowych, przestarzałe budownictwo, brak przedsiębiorstw, duże bezrobocie i rosnące z roku na rok zapotrzebowanie na środki pomocowe z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Ale to nie jest też tak, że Gmina Tuczna stoi na straconej pozycji. Dużo udało się już zrobić aby ruszyć ludzi i wzmocnić samorząd. Gmina Tuczna to ogromne połacie lasów, łąk, pól. Środowisko naturalne praktycznie nieskażone. Świerze, czyste powietrze. Znakomita jakość wody. Gmina jest prawie w 100 procentach skanalizowana i podłączona do sieci wodociągowej. Ostatni projekt dający możliwość podłączenia się do sieci wodociągowej i ułatwiający budowę oczyszczalni przydomowych wykazał bardzo niewielkie już zainteresowanie. Około 20 przydomowych oczyszczalni i 5 pojedynczych nitek sieci wodociągowej jakie zgłoszono a planowane jest w najbliższym czasie do realizacji wyczerpie zapotrzebowanie.

W Tucznej można znaleźć coraz więcej opuszczonych domów i gospodarstw. Przejmują je ci co pozostali. Gospodarstwa rozrastają się. Specjalizują. Ubywa jednak ludzi a to ludzie i ich potencjał stanowi siłę lokalnego samorządu.

Są pomysły
Gmina Tuczna nie ma na swoim terenie wielu zabytków. Ale mamy przecież w pobliży Kodeń, Sławatycze, Romanów, rzekę Bug, lasy ale i sąsiednią Białoruś. Pomysłem naszym jest to aby z Tucznej zrobić centrum wypadowe dla jedno – dwudniowej turystyki. Tu, w naszej gminie widzę możliwość budowy pensjonatu, ośrodka wypoczynkowego nawet na 200 miejsc noclegowych. To tu zaproponowano by turyście nocleg, gastronomię, zajęcia integracyjne czy edukacyjne. To stąd miałyby początek trasy turystyczne do pobliskich miejsc ale i wyjazdy na Białoruś. – mówi wójt Tucznej Zygmunt Litwiniuk.

Cztery miejscowości wytypowane do rewitalizacji
Tuczna I, Tuczna II, Wólka Zabłocka i Bokinka Królewska. Z wstępnych analiz wynika, że to właśnie te sołectwa w Gminie Tuczna najbardziej odpowiadają wytycznym zapisanym w programie rewitalizacji. Uściślijmy – rewitalizacji społecznej – wszystkie działania jakie zostaną ewentualnie wdrożone służyć mają bowiem odbudowie potencjału mieszkańców. Te 4 sołectwa to prawie 20% mieszkańców całej gminy i prawie 30% jej powierzchni.

Sołtysi tych miejscowości wymieniają jako działania służące rewitalizacji ich miejscowości na przykład budowę chodników, budowę oświetlenia, placów zabaw, siłowni na wolnym powietrzu, reaktywację (odbudowę) Kopca Piłsudskiego, aktywizację wolnych budynków pod działalność gospodarczą.

 

[foogallery id=”13996″]

 

 

materiał: Radiobiper
temat: Tuczna gmina / Lokalnym Program Rewitalizacji
zdjęcia: Małgorzata Mieńko
tekst i opracowanie: Leszek Niedaleki

 

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama