Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Kodeń: Perły Życia na XIX Spotkaniach z Piosenką Nieprzetartego Szlaku

Niezapomniane XIX Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku (NS) – to impreza integracyjna, która odbyła się w dniach od 02 – 03 grudnia ub. roku w Lublinie.

NS to międzynarodowy ruch arteterapeutyczny osób niepełnosprawnych, instruktorów i wolontariuszy, którzy poprzez całoroczną pracę artystyczną dążą do zmiany sytuacji osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Dla naszej grupy teatralnej Perły Życia, którą tworzą uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu spotkania te były ekscytującym i niecodziennym przeżyciem.

Uczestnicy kilka tygodni brali udział w przygotowaniach do pokazu wokalno – tanecznego, którego tematem były utwory cygańskie śpiewane przez jednego uczestników. Wspierali go inni członkowie grupy aktywnie wtórując przy refrenie oraz tańcząc w rytm romskich nostalgiczno – rytmicznych dźwięków muzyki i słów. Planowany wyjazd wiązał się z ciekawymi emocjami z powodu spotkania znanych nam wykonawców z placówek o takim samym jak nasza, szansy poznania niezwykłych osób z placówek dla niepełnosprawnych. Mogli oderwać się też od codzienności, która nie należy najłatwiejszych.

Pierwszego dnia w Centrum Arteterapii w Lublinie uczestniczyliśmy w warsztatach muzycznych dla uczestników i instruktorów, które poprowadzili m.in.: Sylwia Lasok, Krzysztof Stachyra, Aneta Stanowska, Karolina Czajka. Wszyscy czuli przypływ pozytywnej energii. Uczestnicy opowiadali o ciekawych doznaniach płynących ze wspólnego śpiewania, relaksacji i integracji. Trzeba było ujrzeć błysk w oku, radość oblicza, kiedy opowiadali w jakie formy artystycznego wyrazu się włączali…

Następnego dnia w Domu Kultury LSM przy ul. Konrada Wallenroda odbył się przegląd piosenek, które przybliżały niespokojną, wrażliwą, muzykalną, przesyconą wolnością naturę cygańską. Każda grupa dołożyła starań, by prezentacje wokalno – muzyczne były w jak najlepszym guście i niebanalnych kreacjach. Kolorowe, wyjątkowe stroje, suto marszczone falbany, zachwycające wzrok błyskotliwe opaski na głowę, chusty i cała romska oprawa tego ważnego dla nas wydarzenia… Wszyscy wkładali w kreacje swoje możliwości, zdolności i serce, które mówiło: kocham życie, kocham muzykę, kocham Was i swoim uczuciem pragnę ogarnąć Was wszystkich…

Przy okazji takich muzycznych spotkań nawiązywały się interesujące rozmowy, które wyrażały aprobatę dla osób z niepełnosprawnością, wspólnych pasji i zaangażowania w XIX Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku 2016. Dom Kultury LSM tętnił tego grudniowego dnia impulsami radości, poczuciem wolności cygańskiej oraz niepojętym życiem, któremu nie przeszkadzała

słabość ducha… kruchość ciała… pragnienie spełnienia w zwykłej rzeczywistości… Doświadczanie takiego ogromu bogactwa emocji i wrażeń nieustannie przekonuje, że nikt nie potrafi odebrać osobom z niepełnosprawnością ich pasji, zainteresowań i nadziei… Dopóki oni tego pragną… chcą i tym żyją…

Ten sam świat odkrywany w barwach niepojętej tęczy
uczuć… Ci sami ludzie, znani od zawsze i poznani niedawno z serca rozdawali radość i ciepło… Nieśli pieśń cygańską na cztery świata strony… cieszyli istnienie, bo tylko ono i żar duszy są wieczne… Przenosili do świata pięknych wartości i odkryli… Wspólny cel… integrację społeczną w pełnym znaczeniu tego słowa… zmierzanie w tym samym kierunku… pragnienie odkrywania nowych, ciekawych dróg życia…

To tylko niektóre korzyści wynikające z działań artystyczno – kulturalnych inspirowanych ideą międzynarodowego ruchu Nieprzetartego Szlaku (Polska, Ukraina, Białoruś) których inspiratorem, koordynatorem, inicjatorem, konsultantem jest Michał Stanowski. Organizator i wykładowca Międzynarodowych Warsztatów Teatralnych Nieprzetartego Szlaku, twórca Akademii Artystycznej dla osób niepełnosprawnych, Międzynarodowego Ośrodka Teatralnego w Skrzynicach oraz Dyrektor Programowy Centrum Arteterapii w Lublinie.

[foogallery id=”3349″]

materiał: Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu
tekst i zdjęcie: Beata Kupryś, ŚDS w Kodniu

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama