Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Plener rzeźbiarski „Panteon Sapieżyński” w Kodniu (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 8 kwietnia 2024
, godz. 00:00
W dniach 8-17 kwietnia na terenie przed Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu będzie się odbywał Plener rzeźbiarski „Panteon Sapieżyński”, którego celem jest stworzenie 11 rzeźb właścicieli Kodnia wywodzących się z rodu Sapiehów.

Sapiehowie to nasze wspólne dobro narodowe. Władali oni Kodniem i okolicznymi dobrami w latach 1511-1800. To pierwszy właściciel – Jan Sapieha – zadbał o to, by Kodeń na mocy prawa magdeburskiego otrzymał prawa miejskie, które miejscowość posiadała do 1867 r. Ich zasługi dla Kodnia i Lubelszczyzny można przytaczać bez końca. Kodeńskie gniazdo rodowe Sapiehów wydało na świat zacnych i zasłużonych Synów Rzeczypospolitej takich jak: Kazimierz Nestor Sapieha – współtwórca Konstytucji Trzeciego Maja, Paweł Sapieha – założyciel PCK czy Adam Sapieha – kardynał, metropolita krakowski. W ubiegłym roku świętowaliśmy jubileusz 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, który sprowadził do Kodnia Mikołaj Sapieha. To najdobitniej świadczy o tym, że ich spuścizna nadal odgrywa w naszym życiu ważną rolę. Dlatego też zrodził się pomysł stworzenia Panteonu Sapieżyńskiego, upamiętniającego wszystkich właścicieli Kodnia z tego rodu. Wydarzenie to wpisuje się także w obchody 550-lecia Województwa Lubelskiego oraz obchody Roku Lasów Polskich w powiecie bialskim.” – czytamy na stronie GCKSiT w Kodniu (tekst: dyrektor GCKSiT Ewa Rafałko)

Autorami rzeźb będą wybitni artyści o międzynarodowej sławie, których prace można podziwiać w wielu miejscach w Polsce, m.in. w Hannie (powiat włodawski):
Natasza Sobczak
Zenon Stańko
Andrzej Mirończuk
Bogusław Migel
Marcin Różycki

Organizatorzy pleneru: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu oraz Gmina Kodeń
Patronat honorowy: Starosta Powiatu Bialskiego Mariusz Filipiuk i Wójt Gminy Kodeń Jerzy Troć
Partnerzy wydarzenia: Tadeusz „Tad” Witkowicz, Moroszczuk akcesoria meblowe oraz Województwo Lubelskie „Warto być Polakiem”.

Organizatorzy zapraszają do współudziału w wydarzeniu firmy, instytucje, organizacje społeczne i osoby prywatne. Szczegóły na stronie GCKSiT w Kodniu.

 

materiał: Radio Biper Gmina Kodeń
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama