Reklama

Reklama

Reklama video

Przedstawiciele koreańskiego cła odwiedzili Małaszewicze

W poniedziałek (16.01.) w Izbie Celnej w Białej Podlaskiej gościli przedstawiciele koreańskiej administracji celnej. Delegacji przewodniczył dyrektor tamtejszego biura współpracy międzynarodowej Kuenhoo Lee.Wizyta w Polsce kilkuosobowej koreańskiej delegacji trwała od 16 do 18 stycznia. Już pierwszego dnia goście zawitali do Oddziału Celnego w Małaszewiczach.

Koreańczycy zainteresowani byli głównie możliwościami terminala kolejowego w Małaszewiczach – sposobem dokonywania odpraw celnych i zasadami kontroli przesyłek. Delegaci chcieli poznać specyfikę pracy na granicy lądowej, która diametralnie różni się od zadań wykonywanych na granicy morskiej, dominujących w ich codziennej pracy. Koreańskim celnikom towarzyszyli przedstawiciele firmy LG.

Jednym z tematów, który interesował gości z Korei szczególnie, były stosowane w naszym kraju ułatwienia dla przedsiębiorców. Chętnie dzielili się z polskimi kolegami swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Goście z Azji dużo uwagi poświęcili instytucji Upoważnionego Przedsiębiorcy (AEO). Ciekawiło ich, jakie korzyści i obowiązki niesie ze sobą status AEO oraz czy wydane w Polsce świadectwo AEO honorowane jest również w innych krajach Unii Europejskiej.

Wizyta zakończyła się krótką wycieczką po „suchym porcie” w Małaszewiczach, podczas której goście mogli skonfrontować teorię z praktyką. Z Białej Podlaskiej koreańscy celnicy udali się do Warszawy, gdzie spędzili kolejne dwa dni pod opieką przedstawicieli Ministerstwa Finansów.

Oddział Celny w Małaszewiczach jest coraz częściej odwiedzany prze gości z Azji. Ma to związek z koncepcją „Nowego Jedwabnego Szlaku”, który przebiega przez Polskę. Nowy Jedwabny Szlak to droga handlowa łącząca Azję i Europę. W jej rozwoju coraz większą rolę zaczyna odgrywać transport kolejowy, zwłaszcza, że czas przewozu towarów koleją jest znacznie krótszy niż czas potrzebny do przetransportowania towarów drogą morską. Ten rodzaj transportu jest też mniej kosztowny niż transport lotniczy.

Ważnym punktem na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku jest istniejący w Małaszewiczach tzw. „suchy port”. To jeden z największych w Polsce i Europie terminali, w którym dokonywany jest przeładunek chińskich towarów w transporcie kolejowym.

[foogallery id=”4570″]

materiał: Służba Celna
tekst zdjęcia: kom. Marzena Siemieniuk rzecznik prasowy

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama