Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Odszedł wielki mistrz polskiego jazzu Jan „Ptaszyn” Wróblewski

"Ptaszyn" był niezwykle ważną postacią w polskiej scenie jazzowej. Wielokrotnie występował w Białej Podlaskiej, zostawiając po sobie nie tylko niezatarte wspomnienie, ale i dziedzictwo muzyczne. Artysta odszedł w wieku 88 lat.

Jan „Ptaszyn” Wróblewski – saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, publicysta i dziennikarz radiowy. Grał na saksofonie tenorowym i barytonowym. Założył kilka zespołów i angażował się w wiele projektów muzycznych. Komponował również muzykę filmową oraz piosenki, wykonywane m.in. przez Ewę Bem, Łucję Prus, Marylę Rodowicz i Andrzeja Zauchę. Tworzył koncerty symfoniczne. Nagrał kilkanaście albumów autorskich, brał udział w nagraniu kilkudziesięciu innych płyt. Popularyzował muzykę jazzową w Polsce. Od 1970 do śmierci prowadził w Programie III Polskiego Radia autorskie programy jazzowe, m.in. Trzy kwadranse jazzu. 

Był nie tylko znakomitym saksofonistą, ale także jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiego jazzu. Jego wkład w rozwój tej muzyki był nieoceniony, a jego talent i pasja inspirujące dla wielu muzyków zarówno w kraju, jak i za granicą.

Jak wspomina Jarosław Michalukprzyjaciel i współtwórca płyty Jazz Trio & Jan Ptaszyn Wróblewski, mistrz jazzu bardzo ciepło wspominał koncerty w naszym mieście, a gościliśmy Go wiele razy od 1998 roku.

Występy Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego w Białej Podlaskiej na koncertach organizowanych przez Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe zawsze przyciągały tłumy. Jego muzyka, pełna ekspresji i emocji pozostanie ważną częścią naszego dziedzictwa kulturowego.

Jan „Ptaszyn” Wróblewski zmarł 7 maja 2024 roku w Warszawie.

 

materiał: Miasto Biała Podlaska
zdjęcia: Ernest Szum
opracowanie: Jan Kowalski

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama