Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Piętnasta Rocznica Dnia Patrona Baczyńskiego w ZDZ-cie

9 kwietnia 2024r. w Szkołach Zakładu Doskonalenia Zawodowego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego odbyły się uroczyste obchody Dnia Patrona. Zebrali się uczniowie wraz z gronem pedagogicznym w celu uczczenia święta.

Dzień Szkoły im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego rozpoczął się od mszy świętej i złożenia kwiatów pod portretem poety.

Z tej okazji młodzież przygotowała akademię, podczas której upamiętniła sto trzecią rocznicę urodzin poety oraz piętnastą rocznicę nadania imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Szkołom Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białej Podlaskiej.

Podczas akademii rozstrzygnięto wyniki XI edycja Konkursu „Byłem jak lipy szelest, na imię było mi Krzysztof…”. W rywalizacji wzięli udział uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych. Konkurs realizował następujące cele: popularyzację poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego; uczczenie sto trzeciej rocznicy urodzin poety; poszukiwanie literackich wzorców i wartości istotnych w życiu młodego człowieka; krzewienie wśród młodzieży idei patriotyzmu, braterstwa i poświęcenia. Rozwijanie kreatywności uczniów, ich zainteresowań literackich i plastycznych.
Tegoroczna edycja obejmowała dwie kategorie: wizje plastyczne i recytację.

Szkoła nawiązała również do muralu, który został namalowany w setną rocznicę narodzin patrona, w 2021 roku.

Zadaliśmy Dyrektorowi Hendrykowi Zacharukowi także kilka pytań. 

Korzystając z okazji, zapytamy Pana Dyrektora o ciekawostki na temat szkoły. Jak zmieniła się przez te 15 lat?

– Przede wszystkim szkoła się mocno rozrosła, a w związku z tym były konieczne inwestycje. Główna inwestycja to hala sportowa, urządzanie pracowni przedmiotowych, w związku z tym, dzisiaj mamy dobrą bazę do kształcenia w różnych zawodach. Przede wszystkim te podstawowe zawody takie jak: technik informatyk, technik logistyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich, technik pojazdów samochodowych.
Ostatnio zainwestowaliśmy również w pomoce naukowe, szczególnie jeśli chodzi o pracownię informatyczną. Te pracownie są naprawdę nowoczesne, zainstalowane są tam takie urządzenia, których dzisiaj mogą nam pozazdrościć nawet uczelnie. Ostanie pracowanie, zostały nam oddane w grudniu 2023 roku. Także ściągnęliśmy to, co jest najlepsze i najnowocześniejsze. Idziemy również w takie kierunki, które są przyszłościowe. Będzie, chociażby kuchnia molekularna, jeśli chodzi o technikę usług i żywienia gastronomicznego. Sprawy elektormobilności jeśli chodzi o pojazdy samochodowe. Wszystko to, co w tej chwili wchodzi na rynek, chcemy tego nauczać. Mimo że programy nauczenia jeszcze tego nie obejmują, to chcemy to zacząć wprowadzać.

Był moment, w którym szkolenie zawodowe, było niszowe i rodzice i uczniowie nie wybierali zawodów typowo branżowych. Jako wieloletniego specjalistę w tej branży, pytamy Pana Dyrektora, czy to się zmienia?

– Tak. To się zmienia i to bardzo znacząco. W tej chwili jest duże zapotrzebowanie na fachowców i to odczuwamy w naszej szkole. Zainteresowanie naszą szkołą w zeszłym roku przeszło nasze najśmielsze oczekiwania, mieliśmy teraz pięć klas pierwszych. W historii szkoły nam się to jeszcze nie zdarzyło.

Ilu uczniów liczy szkoła?

– Uczniów jest prawie siedmiuset. W związku, z czym musieliśmy wykorzystać wszystkie pomieszczenia. Ratuje nas sytuacja, że część uczniów przebywa na praktycznej nauce zawodów. Jest to tak zwane kształcenie dualne. Uczniowie są w tym czasie u przedsiębiorców, w różnych zakładach gdzie odbywają praktyczną naukę danego zawodu.
Zmieniliśmy także godziny pracy, rozpoczynamy nieco wcześniej, bo już o godzinie 7.30. Większości bardzo to pasuję, bo wcześniej kończą, więc skoro to nie jest utrudnieniem, to my się bardzo cieszymy.

Czyli sprzeciwu co do wcześniejszych zajęć nie słychać?

– Nie słyszałem sprzeciwu, a wręcz pochwały, że można wcześniej skończyć lekcje i być już w domu. Dużo jest młodzieży dojeżdżającej, mieszkającej na terenie powiatu.

Na koniec poproszę o dwa zdania, o każdym z tych tematów, o którym teraz powiem. Szkoła znana jest i w mieście Biała Podlaska i szczerzej w regionie z kilku wydarzeń cyklicznych. Konkurs fryzjerski, Dni Otwarte i konkursy związane z patronem.

– To są trzy cykliczne imprezy. Które się odbywają rok w rok. Z dobrym skutkiem. Możemy pokazać młodzieży, w jaki sposób kształcimy. Zapraszamy do nas i młodzież i rodziców i nauczycieli. Prowadzimy konsultacje specjalistów, z zakresu zawodoznawstwa. Udzielają porad, informują, pokazują. Chcemy, by wybór zawodu był trafny, by odpowiadał zainteresowaniom. Nie ma nic gorszego niż w środku kształcenia stwierdzić, że dany zawód nie jest dla nas. Zdarza się, że się z tym spotykamy, dlatego chcemy jak najlepiej przybliżyć dane zawody, żeby uczeń wybrał trafnie do swoich zainteresowań.

Wyniki Konkursów:

Każdy uczestnik konkursu miał za zadanie nagrać recytację jednego z wierszy poety z listy dołączonej do regulaminu. Jury przy ocenie występów uczniów brało pod uwagę: interpretację tekstu, kulturę słowa, ogólny wyraz artystyczny, dobór treści.

  • I miejsce w XI edycji Konkursu Recytatorskiego zajęła Agata Szewczuk- uczennica Szkoły Podstawowej nr 9 im. Świętej Jadwigi Królowej w Białej Podlaskiej.

  • II miejsce zajęła Maja Woźniak- uczennica Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Konstantynowie.

  • III miejsce zajęła Pola Płandowska- uczennica Szkoły Podstawowej nr 9 im. Świętej Jadwigi Królowej w Białej Podlaskiej.

Uczniowie mogli również wykonać dowolną techniką pracę plastyczną na wybrany przez siebie temat: portret Krzysztofa Kamila Baczyńskiego lub interpretację plastyczną jednego z wierszy poety. Jury przy ocenie prac brało pod uwagę: staranność i technikę wykonania, zdolności plastyczne i interpretacyjne, dobór środków wyrazu.

  • I miejsce w XI edycji Konkursu Plastycznego zajęła Maja Mirska- uczennica Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Piszczacu.

  • II miejsce zajęła Kaja Korpak- uczennica Szkoły Podstawowej nr 9 im. Świętej Jadwigi Królowej w Białej Podlaskiej.

  • III miejsce zajęła Maja Krasuska- uczennica Szkoły Podstawowej nr 9 im. Świętej Jadwigi Królowej w Białej Podlaskiej.

Uczniowie Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białej Podlaskiej wzięli udział w III edycji Szkolnego Konkursu Plastycznego „Byłem jak lipy szelest, na imię było mi Krzysztof…”.

  • I miejsce w konkursie zajęła Daria Bartniczuk z klasy III Technikm ZDZ.

  • II miejsce zajęła Amelia Hałaszuk z klasy II Technikum ZDZ.

  • III miejsce zajęła Veranika Miraniuk z klasy III Technikum ZDZ.

Laureaci wszystkich konkursów otrzymali atrakcyjne nagrody, a uczestnicy pamiątkowe dyplomy. Tegoroczną akademię uświetnił także pokaz fryzur inspirowanych modą lat czterdziestych dwudziestego wieku.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst:
Gabriela Korolczuk-Sosnowska ZDZ Biała Podlaska / Wiktoria Brygoła
zdjęcia i opracowanie: Wiktoria Brygoła

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama