Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Jak wybrać odpowiedni rozmiar roweru?

Nie tylko rodzaj i wygląd, ale przede wszystkim odpowiedni rozmiar roweru jest tym, na czym powinien skupić się przyszły użytkownik jednośladu. Znalezienie idealnego roweru to coś więcej niż tylko podążanie za modą czy marką – to proces, który wymaga zrozumienia własnych wymiarów ciała, a także specyfiki różnych typów rowerów. Dzięki indywidualnemu podejściu do tematu zyskasz rower, który będzie wygodny i bezpieczny w eksploatacji. Na tym Ci zależy? Skorzystaj z naszych porad!

Rozmiar rama i zasięg kierownicy – najważniejsze parametry

Na początku warto zrozumieć podstawowe elementy geometrii roweru, takie jak rozmiar ramy oraz zasięg i wysokość kierownicy. Te parametry są kluczowe w określeniu, jak rower będzie pasował do Twojego ciała. Rozmiar ramy jest fundamentem doboru roweru. Wysokość siedzenia powinna pozwalać na lekkie zgięcie kolana, gdy pedał jest w najniższym położeniu, zapewniając efektywność pedałowania i komfort. Jeśli zaś chodzi o minimalną wysokość ramy, można oszacować ją dzięki pomiarom:

  1. Stań boso przy ścianie.

  2. Zmierz odległość od posadzki do krocza.

  3. Pomnóż wynik przez 0,57 (rower górski) lub 0,66 (rower szosowy).

  4. Wynik podziel przez 2,54.

Uzyskasz wartość w calach – będzie to optymalny dla Ciebie rozmiar ramy, uwzględniający konkretny typ roweru oraz styl jazdy.

Pomiar własnego ciała to ważny krok. Zmierz też wewnętrzną długość nogi, aby wiedzieć na jakiej wysokości musi być siodełko rowerowe. Twoje wymiary, takie jak wzrost, zasięg ramion i długość torsu, mają znaczenie, szczególnie przy wyborze rowerów szosowych i górskich, gdzie pozycja jest bardziej aerodynamiczna.

Wielkość roweru w zależności od Twojego wzrostu

Każdy rower dobiera się inaczej do użytkownika, biorąc pod uwagę styl jazdy i pozycję. Na przykład, rowery szosowe wymagają bardziej precyzyjnego dopasowania ze względu na aerodynamiczną pozycję, podczas gdy w rowerach górskich większy nacisk kładzie się na manewrowość, co często oznacza wybór mniejszej ramy. Rower miejski z kolei powinien być dopasowany tak, aby zapewniać wygodę i wyprostowaną pozycję, co często oznacza wybór nieco większej ramy.

Choć jest to kwestią mocno indywidualną, możemy przyjąć następujące parametry rowerów w zależności od wzrostu i długości wewnętrznej części nogi:

  • wysokość ciała 162 do 170 cm – rozmiar ramy od 16 do 18 cali,

  • wysokość ciała 170 do 183 cm – rozmiar ramy od 19 do 20 cali,

  • wysokość ciała powyżej 185 do 200 cm – rozmiar ramy od 21 do 22 cali.

Ostateczny wybór rozmiaru roweru powinien być opierać się o wymiary z tabeli rozmiarów danego producenta. Pamiętaj, że nawet po zakupie, wiele elementów roweru, takich jak siedzenie czy kierownica, można regulować, aby dopasować je idealnie do swoich potrzeb.

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama