Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Wolnostojący garaż – co należy wiedzieć przed jego postawieniem?

Masz w planach postawienie garażu? Marzy Ci się dodatkowe miejsce, w którym będziesz mógł przechowywać narzędzia albo parkować samochód? Przekonaj się, które rozwiązanie da Ci więcej możliwości – drewniana czy blaszana konstrukcja...

Garaż drewniany – zalety rozwiązania, kwestia przepisów prawa i plan budowy

Drewniane garaże są ekologicznym wyborem. Decydując się na zabudowę tego rodzaju, wybierasz surowiec odnawialny, a więc przyjazny przyrodzie. Drewno jest materiałem biodegradowalnym, łatwo dostępnym, ale również mocnym i wytrzymałym. Poza tym postawienie drewnianego garażu nie wymaga użycia maszyn generujących spaliny. Jednak mimo tego, iż zabudowania wykonane z drewna cieszą się dziś dużą popularnością, trzeba pamiętać o tym, że wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Aby zachowały niezmienioną prezencję, konieczne jest regularne konserwowanie materiału, z którego są zrobione.

Prace nad postawieniem drewnianego garażu należy zacząć od przygotowania wylewki betonowej o określonej powierzchni. W dalszej kolejności przechodzi się do poszczególnych montaży, a dokładniej montażu szkieletu ścian, słupów, podwaliny, szkieletu dachu itd. Dokładnie o tym, jak wyglądają następujące po sobie etapy budowy drewnianego garażu, przeczytasz na dedykowanych stronach, między innymi: https://aleo.com/pl/porady/budowa-garazu-drewnianego-jak-zaplanowac-ja-od-podstaw/ .

W kwestii przepisów prawa też nie ma żadnych niespodzianek. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem typowego garażu lub wiaty garażowej, musisz wiedzieć, że prawo budowlane nie definiuje wprost wskazanych pojęć. Można jednak przyjąć, że wiata to konstrukcja otwarta, a garaż to oddzielne pomieszczenie z zadaszeniem. W obydwu przypadkach od dnia 28 czerwca 2015 roku obowiązuje ustawa nowelizująca prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku. Wskazana zniosła konieczność posiadania pozwolenia na budowę w przypadku garaży, których powierzchnia nie przekracza 35 m2 oraz wiat, których powierzchnia nie przekracza 50 m2.

Garaż blaszany – zalety rozwiązania, kwestia przepisów prawa i plan budowy

Ile w porównaniu z garażem drewnianym będziesz musiał zapłacić za garaż blaszany? Satysfakcjonującą odpowiedź możesz znaleźć na stronach poświęconych tematowi, na przykład:  https://aleo.com/pl/porady/garaz-blaszany-zalety-i-wady-tego-typu-konstrukcji/ .

W kwestii przepisów prawa tu wiele się nie zmienia. Blaszany garaż nie wymaga pozwolenia na budowę, jeśli jego wielkość nie przekracza 35m2. Jednak! Najpóźniej 30 dni przed rozpoczęciem prac, zobowiązany jesteś do zgłoszenia zamiaru ich przeprowadzenia. Poinformowany powinien być starosta lub burmistrz Twojego miasta. Poza tym pamiętaj również o tym, że w obszarze 500 m2 Twojej działki, możesz wznieść dwie konstrukcje niewymagające pozwolenia na budowę. Tego typu i innych porad szukaj na: https://aleo.com/pl/porady/ .

Podsumowując temat zaletami blaszanych obiektów, nie sposób nie wspomnieć o lekkości ich konstrukcji, dość niskich kosztach budowy, prostocie montażu czy możliwości przewiezienia garażu w zupełnie inne miejsce.

opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama