Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Artystyczna moc XVI Nadbużańskiego Integracyjnego Festiwalu Muzycznego w Kodniu

5 lipca w Kodniu odbył się XVI Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny, o którym już pisaliśmy, ale dziś prezentujemy dodatkową relację z wydarzenia, tym razem okiem jego organizatorów. Zachęcamy do powrotu wspomnieniem do tego dnia.

Po raz szesnasty 5 lipca br. na Kalwarii Kodeńskiej odbył się XVI  Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny. Festiwal współfinansowany był ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Powiatu Bialskiego, Gminy Kodeń oraz licznego grona sponsorów. Honorowy patronat nad spotkaniem objął Wójt Gminy Kodeń Jerzy Troć. Organizatorami były następujące jednostki: Urząd Gminy Kodeń, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu.

Jeszcze chłód otulał ziemię, a mokra rosa zwijała leniwie swój dywan… kiedy nad Kalwarią Kodeńską nastawał dzień… Wieść niosła, że nad ziemią przepłynie deszcz wschodzącego lata – na próżno… Nikt go nie wyczekiwał. Nieporadne, a potem coraz silniejsze promyki kuli istnienia powoli docierały do koron drzew, próbując przedostać się jeszcze do traw i krzewów. Do każdego napotkanego człowieka. I wiele wskazywało na to, że obejmie świat w posiadanie, królując nawet nad niepełnosprawnością. A właśnie ona mieniła się  pięknem barw tęczy i radosnego życia bogatego w dźwięk, słowo, gest, taniec, pantomimę, role czasu obecnego…

Wyjątkowy dzień 5 lipca br. okazał się kolejnym, ważnym tworzącym współczesną historię artystycznego rozwoju osób z niepełnosprawnościami.  Po pierwsze. Zależało nam na prawdziwej integracji – takiej z potrzeby serca, spontanicznej, pełnej szczerości i zaangażowania. Po drugie. Jeśli my – instruktorzy, terapeuci, opiekunowie, kierownicy, dyrektorzy… Wszyscy uczestniczący
w procesie usprawniania, kształtowania pozytywnych postaw życiowych, dokonywania wyborów, usamodzielniania, podejmowania realnych działań – nie będziemy otwarci, tolerancyjni, wyrozumiali, empatyczni. To niepełnosprawni nie poczują się bezpiecznie. My mamy przejawiać takie postawy, bo taka jest nasza rola  i misja! Po trzecie. Byliśmy po to, aby ukazać jak ważną rolę w życiu niepełnosprawnych odgrywa muzyka, śpiew, taniec, słowo poetyckie, „wchodzenie” w role aktorskie, teatr… Po czwarte. Nie zapominajmy jak ważną rolę odgrywa uważność, świadoma obserwacja, otwarcie się na potrzeby drugiego człowieka, który ma prawo do własnych wyborów. Po piąte. Zależy nam na ukazaniu umiejętności, zainteresowań, pasji naszych uczestników i podopiecznych, a przede wszystkim dynamizmu ich artystycznego rozwoju. Na którym naprawdę im zależy, na którym często im zależy, na którym nieraz nie zależy, na którym życzymy sobie, aby zależało… Przyznajmy, że liczebniki można mnożyć. Długo i niezmiennie. Póki trwa nasze istnienie.

A najważniejszy w tym wszystkim jest szacunek do drugiej istoty, jej człowieczeństwa oraz niepełnosprawności, którą czasami uświadamia sobie i  czasami nie potrafi.

Na Festiwal przybyli uczestnicy zaproszonych placówek, pracownicy, kadra  zarządzająca, mieszkańcy Gminy Kodeń, goście z instytucji oraz jednostek, z którymi współpracujemy. Pojawił się m.in. przedstawiciel Marszałka Województwa Lubelskiego – Rafał Płandowski, zastępca kierownika Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej; przedstawiciele Lubelskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – Irena Kijek – specjalista ds. promocji i informacji oraz Barbara Sadowska – Burlita – samodzielny specjalista ds. Centrum Informacji Osób Niepełnosprawnych; radni Gminy Kodeń, przedstawiciele Urzędu Gminy Kodeń; kierownik Działu Rehabilitacji Społecznej – Grzegorz Panasiuk w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Białej Podlaskiej; kierownik Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Marek Uściński; włodarze sąsiadujących gmin; kierownicy gminnych i miejskich ośrodków pomocy społecznej; proboszcz parafii św. Anny w Kodniu Michał Hadrich OMI ;  proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Kodniu ks. Jan Grajek; dyrektorzy instytucji kultury i oświaty w Kodniu oraz w  Terespolu; dyrektor ds. promocji w ogólnopolskim magazynie Integracja Agnieszka Sprycha; przedstawiciele prasy: Radia Biper, Podlasianina, Wiadomości Kodeńskich i inni, którzy mieli życzenie spędzić czas z niepełnosprawnymi.

Otwarcia XVI Nadbużańskiego Integracyjnego Festiwalu Muzycznego w Kodniu dokonał Wójt Gminy Kodeń Jerzy Troć kierując do wszystkich zebranych  następujące słowa: „Po raz szesnasty  spotykamy się w Kodniu na przeglądzie Waszych umiejętności, zdolności i pasji, którymi możecie obdarzać wielu ludzi. Mam nadzieję, że dzisiejszy Festiwal będzie równie udany, jak poprzednie. Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny jest stałym punktem w letnim kalendarzu imprez naszej gminy. Podstawowe założenia tej inicjatywy to promowanie aktywności artystycznej współpracy społecznej i wzmacnianie poczucia własnej wartości osób niepełnosprawnych. Niech ten Festiwal będzie miejscem, w którym zaprezentujecie swoje umiejętności (…) gdzie spotykacie swoich Przyjaciół z całej Lubelszczyzny. Uczestnikom oraz zgromadzonym życzę dobrej (…) zabawy”. Serdecznie podziękował opiekunom, którzy przygotowali uczestników do spotkania, osób włączających się w merytoryczne działania podczas Festiwalu. Zwrócił się w tym miejscu do pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Warsztatu Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy, Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki, Urzędu Gminy w Kodniu. Podziękował również Ojcom Oblatom kierując słowa wdzięczności do proboszcza Michała Hadricha OMI za udostępnienie Kalwarii Kodeńskiej.

Z  wielką przyjemnością  wysłuchaliśmy listu okolicznościowego skierowanego do uczestników XVI Nadbużańskiego Integracyjnego Festiwalu Muzycznego od prezesa zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Krzysztofa Michałkiewicza:

„Bardzo dziękuję za zaproszenie na XVI Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny. Z okazji tego wydarzenia pragnę wyrazić uznanie dla Państwa działań na rzecz osób z niepełnosprawnością oraz przekazać szczere gratulacje wraz z życzeniami. Festiwal odbywający się w Kodeńskiej Kalwarii od wielu lat, to nie tylko święto teatralno – muzyczne, ale też okazja do integracji społecznej, do wzajemnego poznania się, wymiany doświadczeń czy zacieśniania współpracy między placówkami o podobnym profilu działalności. Jestem przekonany, że tegoroczna edycja festiwalu, podobnie jak poprzednie, będzie obfitowała w pozytywne emocje, pozwalając na wzajemne czerpanie inspiracji oraz nawiązanie nowych koleżeńskich więzi. Możliwość spędzenia czasu w tak interesujący sposób z pewnością zaciekawi wielu nowych odbiorców, a artystom przyniesie dużo satysfakcji. Gratuluję Państwu tej ciekawej, cyklicznej inicjatywy artystycznej i serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników. Życzę powodzenia oraz niezapomnianych wrażeń, które zwykle towarzyszą takim scenicznym prezentacjom i na długo zapadają w pamięć, budząc miłe wspomnienia”.  Do wszystkich uczestników XVI Nadbużańskiego Festiwalu skierował błogosławieństwo o. Michał Hadrich OMI przewodząc w modlitwie.

W tym roku zaszczycili nas swoją obecnością artyści i wykonawcy z Domów Pomocy Społecznej razem z dyrekcją oraz kadrą z ośrodków: Kalinka, Kostomłoty, Kodeń, Łuków, Kozula, Rejowiec. Ze Środowiskowych Domów Samopomocy z miejscowości: Biała Podlaska ośrodek typu C przy ul. Brzeskiej, Międzyleś, Kodeń, Lubartów, Biała Podlaska przy ul. Warszawskiej, „Roztocze” Lublin,  Laski, Końskowola, Sławatycze, Dzienny Dom w Radzyniu Podlaskim, Powiatowy Ośrodek Wsparcia „Przystań” we Włodawie,  Sosnowica „Zielony Zakątek”. Towarzyszyli nam również uczestnicy z Warsztatów Terapii Zajęciowej z ośrodków: we Włodawie, Konstantynowie, Stowarzyszenie Integracji Społecznej w Mełgwi, Kodniu, Majdanie Zahorodyńskim, Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób
z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej w Janowicy, Wisznicach, Caritas Diecezji Siedleckiej w Parczewie, Kolembrody działające przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej  w Komarówce Podlaskiej oraz Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie, Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne w Jaszczowie, solistka Patrycja Maruszak.

Jak każdego roku repertuar występujących niepełnosprawnych skupiał się wokół  utworów muzycznych polskich i zagranicznych wykonawców, różnorodnych rodzajów tańca, recytacji słowa poetyckiego, ról aktorskich. M.in. od „Zielonej lipki”, tańca ludowego trojaka, adaptacji teatralnej  znanej powieści z literatury światowej ukazanej pn. „Z ogrodu istnienia”, utworu „Proste”, „Soft”, „We are the Champions”, „Tak bardzo się starałem”, „Takie ładne oczy”, „Prywatna madonna”, „Sobie i wam”, „Jedno jest niebo dla wszystkich”, „Małe szczęścia”, tańca „Grek Zorba”, „No pokaż na co Cię stać”, „Hej czy ty wiesz”,  poprzez „Chałupy welkome tu”, „Polskie kwiaty”, grupową rytmizację pn. „Letkiss”,  „Oddam Ci wszystko”, „Przeżyłam z Tobą”, „Bombonierka”, „Psalm dla Ciebie”, taniec belgijka, „Zakręcone lato”, „Dni, których nie znamy”, „Małgośka”, „Mama ostrzegała”, „Żyje się raz”, „Złociste promienie”, „Takiego Janicka”, „Znamy się tylko z widzenia”,  taniec Toca – Toca, układ taneczny „Jerusalema”, „Nic dwa razy”, „Słonko się zniżyło”,  „Strażnik raju”, „Bo żyje się raz”, aż do melodii „Moja muzyka” itp.

Każda z grup uczestniczących w XVI Nadbużańskim Integracyjnym Festiwalu Muzycznym otrzymała dyplom, upominek oraz puchar Wójta Gminy Kodeń, a prezentacje zostały uwiecznione w postaci pamiątkowych zdjęć. Organizatorzy życzyli występującym wykonawcom cudownych, przyjemnych i pięknych chwil, a publiczności radosnej zabawy. Zależało im na poruszeniu wnętrz, umysłów, rozgrzaniu serc z uwagi na to, że takie integracyjne spotkania odbywają się tylko raz na rok.

Ze wzruszeniem pragniemy wyrazić naszą wielką wdzięczność ludziom o wielkich sercach – sponsorach, których szczodrość zasługuje na uznanie. Płynąca z wnętrza otwartość, jakiej nie sposób opisać  pozostanie w nas na zawsze. Wśród nich są osoby, które od lat dzielą się dobrami materialnymi, ale pojawiają się nowi darczyńcy – szczerzy, życzliwi i chętni do wspierania osób z niepełnosprawnościami. Razem możemy tworzyć wspólną przestrzeń pokonując wszelkie uprzedzenia i bariery. Przepełnieni pozytywną myślą i nadzieją, wyrażamy pragnienie spełniania swoich marzeń, rozwijania aspiracji mimo dzielących nas różnic. Już drugi rok zapewnia nam nieodpłatną, całodzienną opiekę medyczną pielęgniarka Edyta Tarasiuk, która z empatią i właściwą sobie wrażliwością dba
o potrzeby uczestników Festiwalu – co uświadamia, że są jeszcze dobrzy, ofiarni ludzie chętnie zaspokajający potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Z rozmów z uczestnikami, kadrą ośrodków oraz gośćmi, które miały miejsce w podczas trwania uroczystości płynęły słowa uznania i zaangażowania dla pracy organizatorów. Wyrażali zadowolenie, że mogą integrować się, spędzać przyjemnie czas i doświadczać radości z wzajemnego towarzystwa. Atrakcyjność miejsca, programu oraz szansa na prezentację dokonań artystycznych dodatkowo sprawiały, że chwile upływały w atmosferze akceptacji dla osób z niepełnosprawnościami. Repertuar, który mogliśmy oglądać pozwalał na odprężenie, relaks i ciekawe zagospodarowanie czasu. Najważniejsza jest jednak okoliczność, że coraz więcej placówek powraca do Kodnia, przyjeżdża po raz pierwszy pielęgnując piękną tradycję artystyczno – kulturalną dokładając wszelkich starań, aby odpowiednio się przygotować oraz pozostawić  jak najpiękniejsze wrażenie estetyczne dla widzów.

O wydarzeniu pisaliśmy tutaj:
XVI Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny w Kodniu (galeria) <<==>> LINK

Galeria zdjęć z wydarzenia:
XVI Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny w Kodniu <==>> LINK

 

tekst: Beata Kupryś
zdjęcie: Radio Biper, Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama