Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

W Drelowie odbyły się dożynki dla wszystkich gmin powiatu bialskiego (galeria)

3 września w Drelowie odbyły się XXIII Dożynki powiatowe, na które przybyły delegacje wszystkich gmin powiatu bialskiego. Podczas wspólnego celebrowania święta plonów dokonano wyboru najładniejszego wieńca i stoiska promującego gminę, a także najsmaczniejszego chleba dożynkowego. Tego dnia nie zabrakło dobrej muzyki do późnych godzin nocnych, degustacji regionalnych potraw i wypieków, a także pięknego rękodzieła i tego, co najlepsze w każdym zakątku naszego urokliwego regionu.

Uroczystości zainaugurowała msza święta w drelowskim kościele parafialnym, po której barwny korowód przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Łomazy przemaszerował na pobliski plac dożynkowy. Tam wszystkich przybyłych gości powitali ze sceny prowadzący wydarzenie Elwira „Casandra” Matysiak oraz Marcin Ślusarek, po czym przed publicznością zaprezentowały się delegacje wieńcowe gmin powiatu bialskiego: gospodarze dożynek – gmina Drelów, Biała Podlaska, Janów Podlaski, Kodeń, Konstantynów, Leśna Podlaska, Łomazy, Międzyrzec Podlaski, Piszczac, Rokitno, Rossosz, Sławatycze, Sosnówka, Terespol, Tuczna, Wisznice i Zalesie, a także delegacja powiatowych domów pomocy społecznej.

Dożynkowy korowód otworzyli starostowie, którymi w tym roku zostali przedstawiciele gminy Drelów: państwo Emilia i Tomasz Kościuczykowie , mieszkańcy wsi Łózki. Od 13 lat wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 120 ha wyspecjalizowane w produkcji pieczarek oraz uprawie zbóż, kukurydzy i słonecznika. Państwo Kościuczyk z sukcesami korzystają z funduszy unijnych, a dążąc do poprawy warunków pracy i modernizacji gospodarstwa rolnego systematycznie inwestują w sprzęt rolniczy. W wolnym czasie oddają się swoim pasjom: książce, kwiatom i podróżom.

Jako pierwsi zaprezentowali się przed sceną gospodarze dożynek – gmina Drelów i jej poszczególne sołectwa. Warto wspomnieć, że wieniec, który uwiły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Szóstki, tydzień wcześniej zdobył drugie miejsce podczas dożynek wojewódzkich w Radawcu. Wieńcowy korowód tworzony przez gminne delegacje zamknęli mieszkańcy domów pomocy społecznej w Kostomłotach, Kozuli i Konstantynowie, którzy wystąpili z wieńcem uwitym przez mieszkańców i pracowników DPS w Kostomłotach. Po prezentacjach nadszedł czas na uroczyste przekazanie chleba.

Organizatorzy dożynek: starosta bialski Mariusz Filipiuk i wójt gminy Drelów Piotr Kazimierski powitali gości, którzy zaszczycili swoją obecnością to ważne dla całego powiatu wydarzenie, po czym wspólnie przyjęli chleb dożynkowy z rąk starostów. Ceremoniał uświetniły swoim występem dzieci, które zaśpiewały pieśń dożynkową. – W naszym kraju chleb to szczególny symbol: urodzaju i dostatku, szacunku i oddania. To nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem. Pozwala posilić się, ale łamany jest również znakiem przyjaźni i wspólnoty – przypomnieli prowadzący drelowskie wydarzenie. – Z wielką godnością i szacunkiem przyjmujemy ten chleb i obiecujemy, że będziemy dzielić go sprawiedliwie, żeby nikomu na terenie naszego powiatu go nie zabrakło – zapewnili włodarze.

Starosta Mariusz Filipiuk, wójt Piotr Kazimierski, przewodniczący rady powiatu Mariusz Kiczyński, wicestarosta Janusz Skólimowski, przewodnicząca rady gminy Anna Ciesielska oraz starostowie dożynek wspólnie podzielili chleb pomiędzy wszystkich uczestników uroczystości.

XXIII dożynki powiatu bialskiego zgromadziły nas dzisiaj na ziemi drelowskiej, by okazać szacunek gospodyniom i gospodarzom, którzy swą codzienną pracą realizują powołanie, jakie, przekazywane często z pokolenia na pokolenie, osadza się na poczuciu odpowiedzialności za losy własnych rodzin, lokalnej i regionalnej społeczności oraz państwa polskiego. Dożynki to czas, kiedy możemy się zatrzymać na chwilę i spojrzeć wstecz na trudy i wysiłek, które wkładaliście przez cały rok, aby ziemia nasza obrodziła bogatymi plonami. Wasza praca, oddanie i ciężki wysiłek tworzą fundament naszego powiatu, budując naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Wasza wytrwałość jest godna podziwu, a plony dowodem determinacji i poświęcenia – mówił do zgromadzonych starosta bialski Mariusz Filipiuk . – Święto plonów to również czas, aby podziękować matce ziemi za jej dar. Współdziałając z przyrodą uczymy się, jak ważne jest jej zachowanie dla przyszłych pokoleń, dlatego zachęcam wszystkich do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska, by nasze dzieci i wnuki mogły cieszyć się takimi samymi owocami pracy jak my.

Dziękuję serdecznie, że nasza gmina, jej walory, pracowici mieszkańcy, oddanie dla spraw wiejskich, gospodarność i zaangażowanie, były tymi cechami, które zwróciły uwagę Starostwa na naszą piękną ziemię i dały nam po raz kolejny możliwość organizowania dożynek powiatowych. To dla nas wielkie wyróżnienie, bo nasza gmina jest typowo rolnicza. Słyniemy z tego, że potrafimy się jednać, nie kłócić i wspólnie dla dobra innych pracować. Efekty tej pracy widać. To miliony pozyskane z funduszy zewnętrznych, unijnych i rządowych. To wielkie wsparcie dla nas, dla budowy dróg, infrastruktury i budowy społeczeństwa obywatelskiego. Jesteśmy dumni ze swojej gminy – mówił wójt gminy Drelów Piotr Kazimierski podkreślając, jak ważną rolę w budowaniu silnej gminy spełniają zakotwiczeni w kulturze, religii i tradycji  jej mieszkańcy, głównie rolnicy. – Życzę wszystkim rolnikom, by owoce ich pracy były godziwie sprzedawane, by nigdy ich status materialny nie został zagrożony. Nawołuję do wielkiego, ogólnonarodowego paktu dla polskiej wsi, dla mieszkańców tej ziemi, którzy nas żywią i bronią.

Do zgromadzonych kilka słów skierowali przybyli na wydarzenie przedstawiciele władz samorządowych oraz obecni parlamentarzyści i kandydaci do Sejmu i Senatu, odczytano też listy nadesłane z okazji święta plonów. Głos zabrali również przedstawiciele powiatu Oberhavel w Niemczech, rejonu wileńskiego na Litwie oraz Ukrainy.

Po przemówieniach nadszedł czas na ogłoszenie konkursów dożynkowych na najładniejsze wieńce i stoiska oraz najsmaczniejszy chleb. Podczas gdy przy scenie odbywały się dalsze uroczystości, komisje udały się na przegląd wypieków, wieńcowych splotów i bogato strojonych gminnych namiotów, po czym po burzliwych naradach ogłoszono tak bardzo oczekiwane przez wszystkich wyniki:

Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy

I miejsce – sołectwo Dębów, gmina Sosnówka
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Szóstce, gmina Drelów
III miejsce – Klub Twórców Rękodzieła Artystycznego przy GOK, gmina Janów Podlaski
wyróżnienia:
Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie, gmina Konstantynów
Koło Gospodyń Wiejskich w Korczówce, gmina Łomazy
Zespół Ludowy „Ale Baby” z Berezy, gmina Międzyrzec Podlaski

Najładniejsze stoisko dożynkowe promujące gminę

I miejsce – Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej
II miejsce – Gminny Ośrodek Kultury w Leśnej Podlaskiej
III miejsce – Klub Twórców Rękodzieła Artystycznego przy GOK w Janowie Podlaskim
wyróżnienie:
Koło Gospodyń Wiejskich w Łobaczewie Małym, gmina Terespol
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Studzianka, gmina Łomazy
Koło Gospodyń Wiejskich w Klonownicy Dużej, gmina Rokitno

Nasz chleb najlepszy

I miejsce Justyna Żołek, Rozwadówka, gmina Sosnówka
II miejsce „Galeria Smaków” z Terespola
III miejsce Agnieszka Olichwirowicz ze Studzianki
wyróżnienia:
Anna Bobrek z Aleksandrówki
Anna Niedźwiedź ze Studzianki
Piekarnia Drelowska

W trakcie uroczystości zostały również wręczone nagrody i puchary laureatom powiatowego konkursu „Piękne, bo Bialskie” w dwóch kategoriach:

Gospodarz Roku

I miejsce Mateusz Kopiś, Dubica Górna, gmina Wisznice
II miejsce Sławomir Syliwoniuk, Nowosiółki, gmina Zalesie
III miejsce Anita Bazyluk, Pokinianka, gmina Rokitno

Najpiękniejszy Ogród

I miejsce Sylwia Kocha-Pastucha, Woskrzenice Duże, gmina Biała Podlaska
II miejsce Justyna i Sławomir Klekotka, Kobylany, gmina Terespol
II miejsce Aneta Pawłowicz, Zalesie, gmina Zalesie
III miejsce Marzena Szudejko, Łomazy, gmina Łomazy
wyróżnienie Halina Korzeniewska, Krzywowólka, gmina Sławatycze

Święto plonów stworzyło okazję do wyrażenia szacunku i podziękowania za pracę mieszkańcom powiatu bialskiego. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał wyróżniającym się gospodarzom odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” :

Piotr Marian Daniłoś – gmina Wisznice
Łukasz Dyczkowski – gmina Zalesie
Kamila Magier – gmina Tuczna
Jerzy Michaluk – gmina Drelów
Mateusz Piskorz – gmina Kodeń
Sebastian Santus – gmina Rokitno
Agnieszka Wołosiuk – gmina Sławatycze

Decyzją Zarządu Powiatu Bialskiego medale „Zasłużony dla Powiatu Bialskiego” przyznano:

Małgorzata Banaszczyk – gmina Wisznice
Bogdan Dudek – gmina Rossosz
Przemysław Huczek – gmina Leśna Podlaska
Dariusz Kościuczyk – gmina Drelów
Igor Lański – gmina Terespol
Teresa Syryjczyk – gmina Konstantynów
Arkadiusz Zaniewicz – gmina Międzyrzec Podlaski
ponadto
Wanda Bajkowska – gmina Suchowola

Decyzją Rady Gminy Drelów odznaczenie „Zasłużony dla Gminy Drelów” przyznano staroście bialskiemu Mariuszowi Filipiukowi.

Medal Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” odebrał Ludwik Prokopiuk z Przechodziska (gmina Drelów).

Na wniosek Koła Łowieckiego Nr 12 Ogar z siedzibą w Białej Podlaskiej Kapituła Odznaczeń Łowieckich Polskiego Związku Łowieckiego przy Zarządzie Okręgowym Biała Podlaska zostały przyznane odznaczenia łowieckie :

starosta bialski Mariusz Filipiuk – Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej
wójt gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz – Zasłużony dla Łowiectwa Bialskopodlaskiego
wójt gminy Tuczna Zygmunt Litwiniuk – Zasłużony dla Łowiectwa Bialskopodlaskiego

Wręczenie nagród i odznaczeń zakończyło oficjalną część uroczystości, po której nastąpiły występy zespołów z terenu powiatu bialskiego. Publiczność obejrzała występ KGW „Żabczanki” z Żabiec i wysłuchała utworów w wykonaniu „Czerwonych Korali” z Zahajek (gmina Drelów), „Jarzębiny” z Zabłocia (gmina Kodeń) i „Śpievki” z gminy Biała Podlaska. Następnie sceną zawładnęli zaproszeni artyści: Lider, Zenon Martyniuk & Band, Rajmund i Clubbersi.

Przez cały dzień uczestnicy dożynek mogli korzystać z bogactwa stoisk rozstawionych na placu imprezowym. Oprócz gminnych namiotów można było liczyć na uginające się od smacznego jadła stoisko gospodarzy dożynek – Gminy Drelów.

Nie brakowało ciekawych ekspozycji, m.in. Koła Łowieckiego Nr 12 Ogar w Białej Podlaskiej, Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Konstantynowie, Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Lubelski Oddział Regionalny, Koła Łowieckiego Nr 79 Knieja, Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Białej Podlaskiej, 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie, Domu Pomocy Społecznej w Kozuli i Konstantynowie, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, firm Wipasz, Vikking i Wola – Pasze oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białej Podlaskiej.

Chętni mogli wspomóc leczenie Wiktorka Zawadzkiego kupując smakołyki na stoisku charytatywnym, skorzystać ze strefy gastronomicznej, a także wygrać atrakcyjne gadżety na stoisku lokalnej firmy PHUB Piotr Pawlica, która zaprezentowała również swój park maszynowy, a dzieci zaprosiła do całkiem sporej piaskownicy. Na dożynkowym terenie nie zabrakło dmuchanego placu zabaw dla najmłodszych oraz stoisk z regionalnymi wypiekami (tu królowała Piekarnia Drelów) i miodami, rękodziełem artystycznym i zabawkami.

 

materiał: Radio Biper Gmina Drelów
zdjęcie: Radio Biper
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama