Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Otwarcie ul. Kasztanowej uwieńczyło drogową inwestycję Gminy Drelów (film) (galeria)

23 sierpnia w Drelowie miało miejsce uroczyste otwarcie i oddanie do użytku ulicy Kasztanowej, jednej z dziesięciu dróg finansowanych środkami Polskiego Ładu objętej projektem „Poprawa funkcjonalności komunikacyjnej w Gminie Drelów”. Przecięcia symbolicznej wstęgi dokonali wójt Piotr Kazimierski, senator Grzegorz Bierecki, poseł Dariusz Stefaniuk, starosta bialski Mariusz Filipiuk i radny Emil Bogucki.

Kasztanowa w Drelowie to jedna z ulic, która w ostatnich miesiącach przeszła modernizację w ramach projektu „Poprawa funkcjonalności komunikacyjnej w Gminie Drelów” obejmującego dziesięć dróg w ośmiu miejscowościach na terenie gminy. 

Inwestycja objęła zadania:
1. Przebudowa drogi gminnej nr ewid działki 126 w miejscowości Szachy z włączeniem do drogi pow. nr 1013L Rogoźnica – Żerocin
2. Przebudowa drogi gminnej nr ewid działki 61/7 w miejscowości Szachy
3. Przebudowa drogi gminnej nr ewid działki 172 w miejscowości Szachy
4. Przebudowa drogi gminnej nr 101461L w miejscowości Żerocin
5. Przebudowa drogi gminnej nr 101447L w miejscowości Zahajki
6. Przebudowa drogi gminnej nr 101458L w miejscowości Witoroż
7. Przebudowa drogi gminnej nr 101456L w miejscowości Pereszczówka
8. Przebudowa drogi gminnej nr działek ewid 305, 356 i 515 w miejscowości Wólka Łózecka
9. Przebudowa drogi gminnej nr 101448L w miejscowości Łózki
10. Przebudowa drogi gminnej nr 101450L (ul. Kasztanowa) w miejscowości Drelów

13 kilometrów dróg ze środków Polskiego Ładu

Na zaproszenie wójta Piotra Kazimierskiego do Drelowa przybyli tego dnia senator Grzegorz Bierecki, poseł Dariusz Stefaniuk, starosta bialski Mariusz Filipiuk i radny powiatu Emil Bogucki, którzy wspólnie z włodarzem dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi na ulicy Kasztanowej, tym samym oddając do użytku mieszkańców pozostałe drogi na terenie gminy. Wydarzenie stało się okazją do podsumowania inwestycji i złożenia podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do jej realizacji, zarówno w kwestiach finansowych, jak i technicznych.

Pieniądze, które zasiliły m.in. tę budowę, spowodowały w naszej gminie w kontekście inwestycji drogowych wręcz kopernikański przewrót. Przed inwestycjami z Polskiego Ładu w naszej gminie udawało się przeznaczyć na drogi około 1 mln złotych, dziś, dzięki staraniom obecnych tu senatora, posła i starosty, mamy tych milionów aż siedemnaście – mówił wójt Piotr Kazimierski. Jak przypomniał, drogi to jedna z najważniejszych kwestii wpływających na dobrostan mieszkańców. Sama ulica Kasztanowa pochłonęła ok. 400 tys. zł. poprawiając dojazd do posesji i szkoły podstawowej.

Na ręce przybyłych na wydarzenie gości: senatora Grzegorza Biereckiego i posła Dariusza Stefaniuka, włodarz złożył podziękowania za wsparcie działań gminy w dążeniu do uzyskania finansowania przedmiotowych dróg. – Dziękuję za to, że doceniliście panowie naszą gminę za jej pragmatyzm, zgodę i umiejętność funkcjonowania przede wszystkim w interesie wszystkich mieszkańców. Dziękuję za wsparcie, które zmieniło wizerunek naszej gminy na o wiele atrakcyjniejszy. Jesteśmy jedną z największych gmin w powiecie, więc potrzeby drogowe są jak najbardziej żywotne i wymagają spełnienia. Dziękuję również za ułatwienie procedur. Dziś wynajęte przez nas firmy w drodze postępowania przetargowego przerzucają nie tony papierów, a tony kruszywa, które zamienia się w piękne nawierzchnie asfaltowe.Ułatwienie procedur i szybka ścieżka to znaczne ułatwienie, które pozwala nam te drogi budować, ale to też satysfakcja, że ktoś nam zaczął ufać, że wreszcie zrozumiano, że samorządy są uczciwe i nie trzeba nas po tysiąckroć sprawdzać.

Wójt Kazimierski podkreślił również nieocenioną pomoc starosty bialskiego Mariusza Filipiuka, który od początku swojej kadencji, jak dodał, dokłada wszelkich starań w rozwój tej części regionu. – Od czasu, gdy pan starosta rządzi powiatem, wreszcie należne gminie pieniądze na remonty dróg gminnych i powiatowych do nas zaczęły wracać. Za wsparcie dziękuję również radnemu Emilowi Boguckiemu, który udziela się przy podziale tych środków. Słowa podziękowania włodarz skierował także w kierunku radnych, którzy, jak podkreślił, zawsze przychylnie spoglądają na gminne inwestycje dając zielone światło na podejmowanie kolejnych działań, a także pracownikom gminy, którzy zadbali o to, by gminny projekt został sprawnie przygotowany i ekonomicznie, bez potrzeby zadłużania samorządu, zrealizowany.

Omówiony powyżej projekt to jeden z kilku obecnie realizowanych przez gminę. W trakcie prac budowlanych jest ulica Nowa w Drelowie, a dzięki środkom rządowym gmina skutecznie modernizuje również kolejne drogi w kolejnych miejscowościach. – Pieniądze na drogi z Polskiego Ładu to pieniądze wyjątkowe. Udawało nam się wcześniej pozyskiwać środki z funduszy unijnych, ale nigdy nie były one tak znaczne. Te pieniądze z niewielkim zaangażowaniem naszych własnych środków pozwoliły na wykonanie prawie 13 kilometrów dróg w dwunastu miejscowościach. My pamiętamy, kto nas wysłuchał, kto nam pomógł i docenił, w odpowiednim momencie zrobimy z tego użytek. Prosimy również o więcej, żebyście panowie mieli szansę się na te inwestycje przygotować i nas wspierać. Tak, żebyśmy mogli naszą piękną gminę rozwijać jeszcze bardziej – podsumował swoje wystąpienie wójt Piotr Kazimierski.

Podczas wydarzenia przybyli goście mieli okazję omówić programy rządowe i możliwości finansowania dla regionu.

Dobry klimat dla Polski wschodniej

Wnioski, które w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład składają samorządy z regionu, znalazły się, jak zaznaczył tego dnia w swoim wystąpieniu poseł na Sejm RP Dariusz Stefaniuk, na liście wniosków rekomendowanych przez niego i senatora Grzegorza Biereckiego. – To spotyka się z olbrzymim zrozumieniem pana premiera i ministrów, bo to wielokrotnie nie tylko inwestycje drogowe, ale również dotyczące OSP, KGW czy szkół. Dzisiaj jest dobry klimat dla Polski wschodniej, a my, będąc mieszkańcami tego regionu, chcemy żyć jak ci na zachodzie. Dziś gmina Drelów wygląda przepięknie, to jedna z najpiękniejszych gmin w naszym powiecie – podkreślił poseł na Sejm RP Dariusz Stefaniuk, składając podziękowania wójtowi i radnym za działania ukierunkowane na dynamiczny rozwój gminy. – Pokazaliśmy w powiecie bialskim, że zgoda buduje. Chcemy, aby nasze gminy i powiaty rozwijały się. Kwota imponująca, 17 mln zł na drogi i 1 mln zł na zabytkowe parafie, a będą kolejne pieniądze. Kolejne wnioski, które złożył pan wójt na kwotę 8 mln złotych, na zabytki i drogi, na budowę przestrzeni dla młodych rodzin, przedszkole, to rzeczy, które są dla nas najważniejsze. Obiecuję solennie, że będziemy wspierać te wnioski i to się zmaterializuje – zapewnił parlamentarzysta prosząc jednocześnie o zaufanie na kolejne lata.

Zrównoważony rozwój dla wszystkich części Polski

Potrzebujemy tej kontynuacji, jest jeszcze sporo rzeczy do zrobienia, a bez kontynuacji to się nie wydarzy – nawiązał do swojego poprzednika senator Grzegorz Bierecki. – To, co się wydarzyło w regionie, jest skutkiem kilku zmian. Po pierwsze zmiany filozofii politycznej, bo kiedyś było tak, że pieniądze miały iść tam, gdzie są największe szanse rozwoju gospodarczego. Uznano, że ta część Polski nie ma tej szansy, a my mówimy o tym, że musi być zrównoważony rozwój. Polska jest jedna, a wszystkie jej części muszą mieć tę samą szansą rozwojową. Najwięcej pieniędzy trzeba było przeznaczyć na region, który był najbardziej poszkodowany, po to by ta część Polski dogoniła pozostałe i tak się w dużym stopniu stało. Polska pięknieje i staje się równie piękna we wszystkich swoich częściach.

Senator nawiązał również w swoim wystąpieniu do słów wójta Piotra Kazimierskiego dotyczących ułatwienia procedur wnioskowania o środki na inwestycje, które przełożyły się na szanse inwestowania bez konieczności zadłużania samorządu. – To dlatego, że to nasze pieniądze, z polskiego budżetu. Wreszcie nas stać na takie zmiany, to nie pieniądze unijne. Kiedy sami rządzimy naszymi pieniędzmi to robimy to racjonalnie. Przez ostatnie osiem lat doszliśmy do momentu, w którym Polska będzie w stanie finansować swój dobrobyt, polski budżet został napełniony – stwierdził parlamentarzysta.

Do podziękowań i gratulacji przyłączyli się starosta bialski Mariusz Filipiuk, który w swoim wystąpieniu podkreślił wagę realizowanych przez gminę zadań drogowych oraz radny powiatu bialskiego Emil Bogucki. Radny przypomniał o ważnych dla gminy i powiatu inwestycjach, takich jak chodnik w Worsach, droga Żerocin – Zahajki czy ZOL w Łózkach. Na zakończenie spotkania w imieniu mieszkańców Drelowa i całej gminy podziękowanie złożyła przewodnicząca rady gminy Anna Ciesielska.

 

materiał: Radio Biper Gmina Drelów
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama