Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Dożynki Wojewódzkie w Radawcu (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 27 sierpnia 2023
, godz. 11:00
W przedostatnią niedzielę wakacji, czyli 27 sierpnia, przedstawiciele województwa lubelskiego spotkają się na lotnisku w podlubelskim Radawcu na Dożynkach Wojewódzkich. Do wspólnego świętowania zapraszają Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Starosta Lubelski Zdzisław Antoń.

Dożynki to najpiękniejsze święto polskiej wsi. W ten sposób przekazujemy młodemu pokoleniu dumę z własnych korzeni i szacunek do ziemi ojczystej. Świętujmy razem zakończenie żniw – zaprasza mieszkańców Lubelszczyzny do udziału w wydarzeniu Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 11:00 od korowodu wieńcowego i powitania delegacji powiatów z całego województwa. W samo południe zostanie odprawiona msza święta dziękczynna za tegoroczne zbiory oraz w intencji rolników i mieszkańców regionu.
O godz. 13:15 zaplanowano obrzęd dożynkowy połączony z dzieleniem chleba, a po nim okolicznościowe przemówienia. Wyróżniający się rolnicy, producenci i przetwórcy rolni oraz osoby działające na rzecz rozwoju gospodarki rolnej i rozwoju obszarów wiejskich otrzymają odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Zgodnie ze słowami śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że tylko połączenie nowoczesności z tradycją może dać nam lepszy rozwój, na wojewódzkim święcie plonów nie zabraknie naszych ludowych tradycji, które kultywują koła gospodyń wiejskich. Komisja konkursowa oceni i nagrodzi najpiękniejsze dożynkowe wieńce, a na scenie wystąpią zespoły ludowe. Będzie też, oczywiście, kiermasz tradycyjnych wyrobów – rękodzieła i kulinariów.

Bardzo atrakcyjnie zapowiada się blok zabaw i aktywnych zajęć dla dzieci. W „strefie malucha” znajdą się bezpieczne domki z pluszakami i baseniki z piłeczkami. Dzieci z pewnością skorzystają z zabawy na wielkich dmuchanych zamkach ze zjeżdżalniami oraz animowanych zabaw integracyjnych m.in. z chustą, liną limbo, szczudłami, w tunelu czy na torze przeszkód. Będą także mogły układać przestrzenne konstrukcje z dużych klocków i modelować balony w fantazyjne kształty oraz puszczać wielkie bańki mydlane. Z innych atrakcji dla najmłodszych warto wymienić jeszcze bardzo popularne na festynach „zabiegi upiększające”, m.in. malowanie twarzy, wykonywanie tatuaży i kolorowych warkoczyków. Małych amatorów motoryzacji na pewno zainteresuje symulator jazdy.

Z pewnością dużą atrakcją dla dożynkowych gości będą występy muzycznych gwiazd. O godz. 17:00 na scenie pojawi się „król disco polo” Zenek Martyniuk z zespołem Akcent. O 18:00 zagra kolejny zespół z pogranicza disco polo i dance – zespół Bayera. Natomiast o 19:00 zespół Turnioki zaczaruje publiczność modnymi rytmami folkowo-rockowymi, a koncertowy maraton zakończy jeden z najlepszych polskich rockowych głosów – Piotr Cugowski. Występ lubelskiego wokalisty z zespołem zaplanowano na godz. 20:00.

 

materiał: Anna Nycz, Kancelaria Marszałka WL
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama