Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Warto zobaczyć: Remont kościoła w Hrudzie i niesamowite znalezisko na ścianie świątyni (film) (galeria)

W kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Hrudzie trwają obecnie prace remontowe, w trakcie których dokonano ciekawego odkrycia. Na zewnętrznej ścianie obiektu odnaleziono obraz, a w wieżyczce trzy ikony. O odkryciu rozmawiamy z proboszczem ks. Jarosławem Grzelakiem.

Kościół w Hrudzie od pewnego już czasu wymagał prac remontowych. Kilka lat wcześniej został tam wymieniony dach, obecnie trwają prace termomodernizacyjne, które są już na ukończeniu. – Są już docieplone ściany, będą wymienione drzwi i okna, mechaniczna wentylacja z rekuperacją – wyjaśnia proboszcz parafii ks. Jarosław Grzelak.

W trakcie prac po oderwaniu części desek szalunkowych dokonano odkrycia na jednej ze ścian zewnętrznych prezbiterium. – Odkryliśmy obraz namalowany bezpośrednio na balach kościoła. Niestety, nie znamy jego historii. Niektórzy parafianie przekazywali, że może tu być namalowany obraz, ale nie znali szczegółów. Gdy wertowałem księgi parafialne udało mi się natrafić w protokole wizytacji z 1939 r. na zalecenie, aby ten obraz odnowić, ale przyszedł czas II wojny światowej – opowiada ks. proboszcz.

W 1945 r. kościół został oszalowany, a tym samym obraz zakryty deskami. Tak trwał aż do chwili obecnej. – W naszej okolicy nie ma chyba żadnego innego obiektu, w którym na zewnątrz byłby namalowany tego typu obraz. Przedstawia scenę zwiastowania, czyli nawiązuje do tytułu parafii i kościoła – wyjaśnia ks. Jarosław Grzelak.

Kolejnego znaleziska dokonano natomiast przy okazji remontu kościelnej wieżyczki. – Odkryliśmy trzy obrazy, ikony, które były jeszcze w kościele unickim. Też będą odnowione, bo myślę, że byłoby dobrze, gdyby wróciły do kościoła – przybliża szczegóły nasz rozmówca.

Warto przypomnieć, że parafia unicka powstała tu w 1666 r., ale w czasach prześladowań kościół rozebrano i w jego miejsce w 1875 r. postawiono cerkiew prawosławną. Po I wojnie światowej cerkiew została przejęta przez kościół katolicki, a w 1934 r. parafianie na czele z ówczesnym proboszczem powiększyli jego rozmiary o 100%.

Gmina Biała Podlaska pozyskała środki finansowanie w wysokości 88.200 zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków do województwa lubelskiego na zadanie „Restauracja zabytkowych malowideł sztalugowych oraz malowidła ściennego w Kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Hrudzie”.

Więcej o dofinansowaniu dla dwóch zabytkowych obiektów sakralnych na terenie gminy:
Blisko 900 tys. zł na ochronę zabytków w Hrudzie i Ciciborze (galeria) <<==>> LINK

 

 

materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Małgorzata Mieńko
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama