Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Warto obejrzeć: Religijne pamiątki parafian z Żeszczynki (galeria)

Prezentujemy jedną z ciekawostek na terenie gminy Sosnówka, której warto przyjrzeć się z bliska będąc w okolicy Żeszczynki. Przy miejscowym drewnianym kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego znajduje się niewielka gablota, w której zostały umieszczone krzyżyki i medaliki znalezione na terenie parafii, część z nich to pamiątki rodzinne.

Gablotę przy kościele wykonał Andrzej Tarasiuk, a montażu dokonał Mieczysław Karpiuk z synami Arkadiuszem i Pawłem. Znajdujące się w niej medaliki i krzyżyki umieścił Roman Żarkiewicz.

W gablocie umieszczono znalezione na terenie parafii medaliki i krzyżyki, również przyniesione przez parafian pamiątki rodzinne.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego (dawniej pw. Znalezienia Krzyża Świętego) w Żeszczynce powstał XVII w. jako świątynia unicka, następnie w 1875 r. został przemieniony na cerkiew prawosławną. Jako kościół katolicki służy parafianom od 1919 r., kiedy to parafię wznowił biskup Henryk Przeździecki.

W 2004 roku parafia otrzymała Laur Konserwatorski 2004 za remont i konserwację kościoła. Obecnie Gmina Sosnówka otrzymała 400 tys. zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków do województwa lubelskiego na zadanie Renowacja zabytkowego kompleksu kościelnego Podwyższenia Krzyża Świętego w Żeszczynce.

Więcej o ochronie zabytków na terenie gminy:
205 mln złotych dla województwa lubelskiego na ochronę zabytków <<==>> LINK

 

materiał: Radio Biper Gmina Sosnówka
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama