Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

„Mozaika” – wystawa malarstwa Grupy Artystycznej 1/14 (film)

W dniu 29 października w Galerii nad Warsztatem ETMUS przy ulicy Sidorskiej odbył się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Artystycznej 1/14 pt. "Mozaika".

Artyści prezentujący swoją twórczość w Galerii nad Warsztatem ETMUS pochodzą z różnych stron Polski, łączy ich pasja malowania. 

Pochodzę z Białej Podlaskiej i korzystam z gościnności pani Ewy Magier, która udostępniła nam te piękne pomieszczenia na zaprezentowanie naszych prac. Jesteśmy absolwentami Studium Podyplomowego o kierunku malarstwo na UMCS. Po zakończeniu studiów podjęliśmy wspólną decyzję o trzymaniu się razem. Stąd nazwa grupy 1/14. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – coś w tym jest, bo faktycznie trzymamy się razem, organizujemy plenery, wspólnie się wystawiamy. Oprócz wystaw indywidualnych staramy się raz-dwa w roku znaleźć takie miejsce, gdzie możemy zaprezentować prace wspólne – wyjaśnia artysta malarz Marek Olędzki.

Artyści chcą się zaprezentować szerszej publiczności, dlatego też wystawę można oglądać aż do 29 listopada 2022 r. (pn-pt 8.00-16.00, w inne dni po uzgodnieniu telefonicznym pod nr 517 407 049).

_______________

Grupę Artystyczną “1/14” tworzą twórcy z całej Polski, których połączyły studia podyplomowe Malarstwo na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. Grupa przyjęła nazwę “1/14”, ponieważ tę jedną grupę tworzy czternaście indywidualności, wyrażających się na swój własny sposób, używających wielości technik malarskich, skupiających się na różnorakich tematach. Jest jednak coś co ich łączy – to wspólna pasja, chęć samopoznania, artystycznego poszukiwania a przede wszystkim miłość na sztuki.

Swoje obrazy prezentują:
Grażyna Braun
Urodzona w Gdańsku, a mieszkająca w Warszawie, pomimo tego, że zawsze marzyła o sztuce i jej studiowaniu jest radcą prawnym nie ustającym w swoim dążeniu do realizacji marzeń. Uczestniczyła w plenerze malarskim w Blizanowie w 2019 r. i w 2021 r. w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Zgodnie z mottem życiowym: „jak biec to do końca potem odpoczniesz”- próbuje nadgonić utracony czas w realizowaniu swoich marzeń, bo spełniony talent jest sensem ludzkiego życia.
Piotr Krukowski
Urodzony i zamieszkały w Międzyrzecu Podlaskim. Członek „Klubu Miłośników Sztuki” w rodzinnym mieście. Uczęszczał na zajęcia grafiki oraz rzeźby w Pracowniach Artystycznych DKŚ przy ul. Foksal w Warszawie. Uczestniczył w kilku wystawach zbiorowych w Polsce oraz jednej indywidualnej w Galerii ES w Międzyrzecu Podlaskim w 2020 r. Tematy do prac czerpie głównie z natury.
Marek Olędzki
Absolwent historii na UMK w Toruniu i koserwacji zabytkowego drewna na SGGW w Warszawie. Pracuje w ochronie i konserwacji zabytków. Maluje w technice olejnej lecz nie tylko. Inspiracje czerpie z otoczenia i życia w rejonie Bugu i Podlasia.
Wanda Szawuła
Absolwentka Wydziału Polonistyki UMCS w Lublinie, członkini Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków. Po farby i pędzle sięga z zamiłowaniem od kilku lat. Inspiracją są krajobrazy, martwa natura, elementy przyrody – ulubione tematy, które najchętniej przedstawia w technice akrylowej. Uczestniczy w plenerach, wystawach oraz we wspólnym malowaniu w Gminnym Domu Kultury w Cycowie, gdzie mieszka. To dla niej sposobność do przeżywania pozytywnych emocji, wymiany doświadczeń oraz doskonalenia malarskiego warsztatu.
Gosia Hodara
Od najmłodszych lat fascynuje ją świat fauny i flory, zaś szczególną miłością darzy ptaki, które są głównym motywem wielu jej prac. Maluje obrazy olejne, akwarele oraz… stare meble. Tworzy również wzory tapet ściennych z motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Kocha kolory.
Agata Dutkiewicz
Wieloletnia nauczycielka plastyki, organizatorka plenerów malarskich dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Absolwentka WSH w Pułtusku na kierunku – plastyka, Członek Warszawskiego Stowarzyczenia Plastyków. Poszukiwaczka piękna we wszystkim oraz niemożliwej ilości kolorów świata.
Ewelina Ramotowska
Rodowita Podlasianka, mieszka i tworzy w Choroszczy, pracuje w Białymstoku. Arteterapeutka wierząca w uzdrawiającą moc sztuki, filolog i pedagog z nadwyżką energii. Jest współtwórczynią galerii w centrum kultury w swoim rodzinnym mieście, członkini grupy artystycznej 1/14, związana z białostocką niezależną galerią Marchand.
Renata Gorączko
Malarka urodzona i zamieszkała w Sanoku. Wystawy: Centrum Kulturalne Przemyśl, Sanocki Dom Kultury „Kobiety Kreatywne”, Dom Kultury Puchatek Sanok, „Galeria Rynek 16” Sanok, Galeria Sztuki „Synagoga” Lesko, Międzynarodowa Wystawa Malarstwa Zamek Krasiczyn, Pagro Home Dekor Sanok „Biznes i Sztuka”, Galeria Sztuki Rymanów-Zdrój, 15 Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki BWA Ostrowiec Świętokrzyski. Nagrody: Nagroda Karpackie Biennale Sztuki w Krośnie 2011, III Nagroda WDK w Rzeszowie 2019.
Małgorzata Gorzel
Hydrobiolog, plastyk, arteterapeuta. Na co dzień nauczyciel akademicki związany z Akademią Nauk Stosowanych W. Pola W Lublinie. Absolwentka Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania im. S. Wyspiańskiego (specjalność: techniki malarskie i pozłotnicze oraz witraż i szkło artystyczne) a także Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej (malarstwo). Laureatka nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zajęcie II miejsca w konkursie organizowanym przez Urząd Patentowy RP (projekt plakatu dotyczący ochrony własności przemysłowej).
Teresa Stasiak
Absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii oraz Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Najważniejsze osiągnięcie – Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Malarskim „Zadra” organizowanym przez galerię Zadra w Warszawie w 2010 r., tytuł „Talent Artystyczny” w Konkursie „KULTURA 2011” organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, III miejsce w XIV Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli. Podglądając naturę i analizując zależności w niej występujące kreuje własne kompozycje barwne.
Ewelina Ura-Kamińska
Urodzona w Sandomierzu. Ukończyła filologię polską na KUL i studia podyplomowe z Grafiki i składu DTP na UMCS w Lublinie. Obecnie studentka inżynierskich studiów z projektowania wnętrz. Łączy miłość do malarstwa z konceptem graficznym i fotograficznym. Fascynuje ją natura ludzka, zmysły, emocje ukazane w abstrakcji tworzenia. Do zamiłowań należy również sfera przyrody oraz zależności w niej zachodzących: miejsce, forma, czas, przestrzeń.
Agata Szady
Członkini TPSP i wieloletnia uczestniczka ogniska plastycznego dla dorosłych. Maluje olejem, akrylem i akwarelą, a jej ulubione tematy to przyroda, szczególnie konie oraz specyficzne abstrakcje, w których można dopatrzeć się konkretnych kształtów. W obrazach ważne jest dla niej światło. Lublinianka całym sercem. Skończyła prawo na UMCS.
Dorota Sadowa
Poszukiwaczka rzeczy ostatecznych, czasem znajduje ołówek i papier, rzadziej farby i płótno. Inspiracje dla swej sztuki znajduje na obrzeżach kultury i składowiskach odpadów. Duchowa przywódczyni ruchu artystycznego „Zmęczeni sztuką trzy” – statut w opracowaniu, nabór otwarty, strona w zabudowie karton-gips. Rdzenna mieszkanka wielkiej płyty.
Natalia Przesmycka
Architekt, nauczyciel akademicki na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Rysunek to dla niej drugi język, inspirowany dialektem pieśni o kulturach nieodkrytych, którym opowiada bogate wielowątkowe fabuły i wprowadza do świata swojej wyobraźni. Zaprasza w przestrzenie realistyczne nierealne.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama