Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Jubileusz 100-lecia OSP Kożuszki (film) (galeria)

18 września jednostka OSP Kożuszki obchodziła uroczyście jubileusz 100-lecia swojego istnienia. Wydarzenie było okazją do odznaczenia drużyny Złotym Znakiem Związku OSP RP oraz wręczenia strażakom odznaczeń za ich zasługi dla pożarnictwa.

Uroczystość zainaugurowała msza święta w intencji strażaków i ich rodzin w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kożuszkach, którą sprawowali były diecezjalny kapelan strażaków ks. Roman Sawczuk senior oraz  obecny kapelan ks. Andrzej Biernat.

Spotykamy się dzisiaj w setną rocznicę założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kożuszkach. To zacny jubileusz i szczególna uroczystość, na którą swoją postawą i zaangażowaniem wiele pokoleń naszych druhów i mieszkańców. Zawsze wierni strażackiemu hasłu „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” – mówił prezes OSP Kożuszki Michał Siergiej. – Składam dziś hołd i podziękowanie druhom, druhnom, prezesom i naczelnikom, którzy tworzyli historię naszej jednostki, pamiętając o tych, którzy odeszli na wieczną wartę. Dziękuję również za wszelką pomoc i wsparcie mieszkańcom Kożuszek i okolic. 

W trakcie wydarzenia Ochotnicza Straż Pożarna w Kożuszkach została odznaczona Złotym Znakiem Związku OSP RP za wieloletnią ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej. Dekoracji sztandaru jednostki dokonał wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Lublinie dh Tadeusz Sławecki. – Dziękuję za zorganizowanie tej uroczystości, bo ona skłania nas do refleksji nad tym, co się przez te sto lat działo na tej ziemi. Tyle mówimy o wychowaniu patriotycznym, a to jest tego element. Straż działała w różnych warunkach politycznych i dziś trwa, a myślę, że będzie trwać również kolejne lecia – mówił dh Tadeusz Sławecki dziękując jednocześnie władzom samorządowym różnego szczebla za utrzymywanie struktur strażackich.

Złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa”

dh Roman Szostkiewicz s. Heronima
dh Józef Szostkiewicz s. Stanisława
dh Adam Wnukowicz s. Edwarda
dh Piotr Komińczyk s. Eugeniusza

Srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa”

dh Wojciech Chmielewski s. Mariana
dh Waldemar Komińczyk s. Edwarda
dh Daniel Kokoszkiewicz s. Józefa
dh Michał Siergiej s. Wacława
dh Marian Ignaciuk s. Józefa
dh Mariusz Trochimiak s. Wiesława
dh Jarosław Trochimiak s. Stanisława
dh Marcin Pękala s. Józefa
dh Adam Wnukowicz s. Edwarda
dh Eugeniusz Wnukowicz s. Zdzisława
dh Ludwik Siejka s. Wacława

Brązowy medal „Za zasługi dla pożarnictwa”

dh Przemysław Chodziński s. Janusza
dh Hubert Chodziński s. Janusza
dh Rafał Chodziński s. Janusza
dh Błażej Wnukowicz s. Stanisława
dh Paweł Wnukowicz s. Stanisława
dh Kamil Trochimiak s. Wiesława
dh Tomasz Siergiej s. Mariana

Odznakę „Strażak Wzorowy” otrzymali:

dh Robert Siłuszyk s. Andrzeja
dh Konrad Siłuszyk s. Marka
dh Arkadiusz Chodziński s. Mirosława
dh Patryk Siejka s. Tadeusza
dh Damian Komińczyk s. Zdzisława
dh Paweł Komińczyk s. Józefa
dh Bartłomiej Niemczuk s. Tadeusza
dh Sylwester Niemczuk s. Tadeusza
dh Kamil Trochimiak s. Wiesława

Odznakę „Za wysługę lat” otrzymali:

dh Ludwik Siejka s. Wacława – 55 lat
dh Zygmunt Zachariasz s. Jana – 55 lat
dh Józef Kokoszkiewicz s. Zygmunta – 50 lat
dh Eugeniusz Wnukowicz s. Zdzisława – 50 lat
dh Janusz Chodziński s. Józefa – 40 lat
dh Szczepan Zachariasz s. Ludwika – 40 lat

Strażacy na czele z prezesem Michałem Siergiejem przyjęli wiele ciepłych słów i gratulacji za swoją niestrudzoną bezinteresowną pracę na rzecz lokalnej społeczności. W imieniu marszałka województwa lubelskiego życzenia złożyła radna Sejmiku Województwa Lubelskiego Barbara Barszczewska. List wojewódzkiego komendanta lubelskiego odczytał komendant miejski PSP w Białej Podlaskiej st. bryg. Artur Tomczuk. W imieniu starosty słowa uznania do strażaków skierował radny Marek Sulima. – Ledwie Polska odzyskała niepodległość, a zaczęły tworzyć się ochotnicze straże pożarne, jako jednostki, które służyły społeczności lokalnej. I do dnia dzisiejszego nic się nie zmieniło – jest to służba i za nią chcę serdecznie podziękować – mówił wójt gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz. – Jest to służba, która angażuje całe rodziny, którym dziękuję za wsparcie, nieprzespane noce i niepokój, gdy strażacy ruszają na akcję.

Obecnie jednostka liczy około trzydziestu druhów. Historię jednostki przybliżył zgromadzonym dh Arkadiusz Chodziński.

Rys historyczny OSP Kożuszki

Ochotnicza Straż Pożarna w Kożuszkach zastała powołana do życia w maju 1922 roku przez Wacława Chodzińskiego. Wzorem do założenia straży były trzy jednostki Straży Pożarnej w mieście Międzyrzec Podlaski. W pierwszych latach swojej statutowej działalności straż organizowała dla miejscowej ludności przedstawienia. Odbywały się one w domach prywatnych lub w stodole u druha Ludwika Komińczyka. Wszystkie prace wykonali sami. Pierwszym naczelnikiem był Wacław Chodziński, po nim Ludwik Chodziński i Ludwik Komińczyk. Chlubną kartą tej straży było założenie przez strażaków orkiestry dętej. Powstała ona w 1927 roku. Muzyki uczył kapelmistrz z Międzyrzeca Podlaskiego pan Zajączkowski, któremu mieszkańcy wsi kupili konie, aby mógł przyjeżdżać. Orkiestra strażacka słynęła w całej okolicy. Grała u hrabiego w Międzyrzecu Podlaskim, u dziedzica w Mordach, na Kongresie Katolickim w Siedlcach, w kościele, na weselach oraz na różnych imprezach w czasie okupacji. Wielu strażaków w czasie wojny działało w partyzantce. Za posiadanie instrumentów muzycznych groziła kara śmierci. Stanisław Piotrowicz ukrył większość instrumentów dzięki temu szczęśliwie przetrwały okupacje. W dniu 1 maja 1945 roku kożuszkowska orkiestra grała na pochodzie, gdyż w całym powiecie radzyńskim nie było orkiestry. Przez długie lata orkiestrą kierował Józef Łukaszewicz. Mijały lata muzykanci się starzeli, nie mieli sił do grania. Powoli orkiestra się rozpadała. Straż nadal istniała. Podstawowym sprzętem w pierwszym okresie działalności była: sikawka, beczkowozy konne, wóz konny. Sikawka była bardzo sprawna z łatwością pobierała wód z najgłębszej studni. Potem została przekazana do Komendy Powiatowej w Radzyniu Podlaskim. W zamian za to strażacy dostali nowa motopompę. W 1963 roku u małżeństwa Wandy i Stanisława Piotrowiczów Zarząd OSP w Kożuszkach tj. Jan Łukaszewicz, Stanisław Komificzyk s. Tomasza, Marian Komińczyk, Alfred Trochimiak i Józef Chodziński zakupili działkę 10-arową. Na niej w 1966 roku został zbudowany basen strażacki. W 1974 roku został zalany fundament pod budowę nowej remizy. Władze gminne i wojewódzkie wspierały finansowo tę budowę. Do najaktywniejszych strażaków w tym czasie należy zaliczyć: Stanisława Komińczyka, Zdzisława Wnukowicza, Mariana Komińczyka, Ludwika Zachariasza, Hieronima Szostkiewicza, Antoniego Kurendę, Jana Łukaszewicza, Henryka Domańskiego, Ludwika Siejkę, Wacława i Henryka Siergieja, Alfreda Trochimiaka, Stanisława Szostkiewicza, Józefa Chodzińskiego, Stanisława Piotrowicza, Floriana Szostkiewicza, Jana Siłuszyka, Katarzynę Siejkę, Józefa Kokoszkiewicza, Mariana Chodzińskiego, Józefa Komificzyka, Zygmunta Zachariasza, Wiesława Trochimiaka, Mariana Siergieja, Jana Zachariasza, Eugeniusza Wnukowicza, Eugeniusza Komińczyka, Krzysztofa Szostkiewicza, Zenona Siejkę, Adama Szostakiewicza,
Krzysztofa Aleksandrowicza, Alfreda Kameckiego i Jana Kurendę.

Przy budowie remizy pomagała dzielnie straż i cała wieś. Dużą troskę o straż wykazywał Naczelnik Gminy Jan Chmielewski. Osobiście sprawował nadzór nad budową remizy. Również Prezes GS „SCH” w Międzyrzecu Podlaskim Tadeusz Zbudzi wykazywał duże interesownie budową remizy. W dniu 15 sierpnia 1979 roku OSP w Kożuszkach dokonała uroczystego otwarcia remizy. Z okazji 65-lecia OSP w Kożuszkach odbyły się gminne zawody sportowo-pożarnicze. Strażacy z OSP w Kożuszkach zdobyli III miejsce. Przy poparciu Naczelnika Gminy druha Jana Chmielewskiego Komenda Wojewódzka SP w Białej Podlaskiej przyznała Jednostce OPS w Kożuszkach samochód strażacki Żuk. Był to rok 1985. V 1990 roku zarząd OSP w Kożuszkach postanowił rozbudować remizę. Dzięki zaangażowaniu i współpracy wójta Eugeniusza Winiarka oraz strażaków: Zygmunta Zachariasza, Józefa Kokoszkiewicza, Alfreda Kameckiego, Eugeniusza Wnukowicza i Józefa Komińczyka zastała dobudowana duża sala taneczna. Na wiosnę 1992 roku sala została oddana do użytku. Również w tym roku Sąd Wojewódzki w Lublinie dokonał rejestracji Jednostki OSP. W 1900 roku zastał powołany nowy zarząd w skład którego weszli : Janusz Chodziński, Józef Komińczyk, Roman Szostkiewicz, Jarosław Trochimiak, Marek Komińczyk i dzięki wsparciu wójta gminy Romana Michaluka zastał przeprowadzany remont w remizie: została założona instalacja sanitarna, poprawiona instalacja elektryczna, pomieszczenia gospodarcze zostały wyłożone glazurą i terakotą. W 2001 roku basen strażacki została oczyszczony i nowo zalany wodą. W nagrodę dla prężnej jednostki został przekazany samochód strażacki marki Lublin.

W 2011 roku zastał powołany nowy zarząd, w skład którego wchodzili: Piotr Komińczyk, Waldemar Komińczyk, Marian Ignaciuk, Daniel Kokoszkiewicz, Jarosław Trochimiak, Adam Wnukowicz, Rafał Chodziński, Wojciech Chmielewski, Przemysław Chodziński. Komisja rewizyjna: Janusz Chodziński, Józef Kokoszkiewicz, Tomasz Siłuszyk, Mariusz Trochimiak, Błażej Wnukowicz. Grono druhów powiększyło się o młodych strażaków: Przemysław Chodziński, Przemysław Niemczuk, Michał Siergiej, Tomasz Siergiej, Tomasz Chodziński, Paweł Wnukowicz, Arkadiusz Oponowicz. Przy dużym zainteresowaniu strażaków i wsparciu władz gminy, a przede wszystkim wójta Mirosława Kapłana została odnowiona elewacja zewnętrzna remizy, pomalowany dach, ułożona kostka przed remizą, wymieniono okna i rynny.

W 2016 został wybrany nowy zarząd. W jego skład weszli: Daniel Kokoszkiewicz, Michał Siergiej, Roman Szostkiewicz, Hubert Chodziński, Piotr Komińczyk, Przemysław Chodziński, Jarosław Trochimiak. Dzięki współpracy strażaków z wójtem gminy Międzyrzec Podlaski  Krzysztofem Adamowiczem oraz radą gminy w remizie przeprowadzono modernizacje i remonty. Została wyposażona kuchnia, wymieniona instalacja elektryczna i drzwi zewnętrzne. Na sali został wymieniony sufit i założona klimatyzacja. Strażacy OSP Kożuszki z własnej inicjatywy oraz własnych środków finansowych wyremontowali motopompę. W szeregi straży wstąpili nowi druhowie: Patryk Siejka, Arkadiusz Chodziński, Bartłomiej Niemczuk, Sylwester Niemczuk, Piotr Wnukowicz, Robert Siłuszyk, Konrad Siłuszyk, Przemysław Oponowicz i Damian Komificzyk. Strażacy co roku biorą udział w gminnych zawodach pożarniczo -gaśniczych zdobywając czołowe miejsca. W ramach jednostki istnieje Młodzieżowa Drużyna Piłki Nożnej, która również co roku zdobywa puchary w turnieju Drużyn Strażackich Gminy Międzyrzec Podlaski. (OSP Kożuszki)

 

materiał: Radio Biper Gmina Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Jerzy Gzara
film: Jerzy Gzara
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama