Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

GOKiO upamiętni getto i bitwę pod Wisznicami. Otrzymał na te zadania znaczne dofinansowania

Gminny Ośrodek Kultury i Oświaty w Wisznicach otrzymał dofinansowanie na realizację dwóch zadań, które mają na celu upamiętnienia ważnych dla gminy wydarzeń. Jedno z zadań ma na celu pielęgnowanie pamięci o zlikwidowanym getcie, natomiast w ramach drugiego powstanie mural poświęcony bitwie pod Wisznicami, wydana zostanie również publikacja.

Na realizację zadania „Upamiętnienie likwidacji getta w Wisznicach” GOKiO otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w wysokości 16.800,00 zł. Wniosek został złożony w ramach programu Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju.

Realizacja projektu oprze się o upamiętnienie miejsca, gdzie znajdowało się getto w Wisznicach. Zostanie przygotowana wystawa plenerowa, na stronie internetowej pojawią się stosowne wpisy informacyjne. Powstanie również publikacja i film. Działania zakończy spacer po miejscach dawnego getta oraz konferencja popularnonaukowa, w których to udział wezmą szkoły, mieszkańcy i lokalne władze.

Drugi z dofinansowanych projektów ,,Mural upamiętniający bitwę pod Wisznicami” otrzymał wsparcie kwotą 17.000 zł w ramach czternastej edycji programu „Patriotyzm Jutra”.

W tym przypadku zadanie będzie dotyczyło upamiętnienia potyczki z wojskami rosyjskimi pod Wisznicami, którą 16 sierpnia 1920 r. stoczył XVI Pułk Ułanów Wielkopolskich. Działania będą realizowane we współpracy ze Związkiem Piłsudczyków RP i będą oparte o prowadzone przez związek lekcje tematyczne dla starszych klas szkół podstawowych oraz uczniów liceum. Zaplanowane warsztaty artystyczne uwieńczy projektowany wspólnie z młodzieżą mural, który na budynku kina wykona profesjonalny artysta. Działania uwieńczy konferencja, odsłonięcie muralu przy obecności kompanii reprezentacyjnej Związku Piłsudczyków RP oraz publikacja.

 

materiał: GOKiO Wisznice
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama