Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Bajka Szachrajka w Zalutyniu (film) (galeria)

31 marca Grupa Teatralna "Konik na biegunach" działająca przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zalutyniu zaprezentowała przedstawienie pod bardzo długim tytułem "Bajka szachrajka, o w moro kapturku, zabujanym Kaziulku, leśnym stworku Elfiku amorku, księżniczce na sprężynie, pod pierzyną przykurzonej dziewczynie, o królewnie śniętej na 100 lat zaklętej oraz o krasnoludkach kilku i nieco fałszywym wilku...", przygotowane w ramach projektu "Teatr podróżą do świata marzeń". O projekcie rozmawiamy z jego twórcami i realizatorami.

Premiera przedstawienia to element zakończenia projektu „Teatr podróżą do świata marzeń”, na który środki Stowarzyszenie Społeczno-Oświatowe „Żyć Godnie” w Zalutyniu pozyskało w ramach konkursu „Fundacja PZU z kulturą”.

Celem projektu było przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną oraz przełamywanie barier i stereotypów związanych z funkcjonowaniem tej grupy społecznej. Aktywizacja młodzieży poprzez zajęcia projektowe służyła rozwojowi zainteresowań i zdolności artystycznych, poszerzaniu wiedzy z różnych dziedzin sztuki oraz umożliwiła im korzystanie z dóbr kultury. 

Uczniowie SOSW w okresie od października 2021 r. do kwietnia 2022 r. brali udział w zajęciach teatralnych, wokalnych i tanecznych, gdzie zgłębiali tajniki śpiewu, tańca, gry aktorskiej i występów scenicznych. Uczestnictwo w warsztatach wpłynęło na poprawę wymowy, dykcji, pamięci, umiejętności komunikacyjnych i nawiązywania relacji interpersonalnych. 

W ramach projektu odbyły się dwie wycieczki: w Białymstoku dzieci obejrzały spektakl „Kaszalot” w Teatrze Lalki i wzięły udział w warsztatach malarskich w Galerii im. Slendzińskich. Zwiedziły też warszawską starówkę oraz Muzeum Świat Iluzji. W Otrębusach obejrzały bajkę muzyczną „Kolory” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Dla większości dzieci były to pierwsze wizyty w tego typu miejscach.

Podsumowującym elementem projektu było przedstawienie „Bajka szachrajka o w moro kapturku, zabujanym Kaziulku, leśnym stworku Elfiku amorku, księżniczce na sprężynie, pod pierzyną przykurzonej dziewczynie, o królewnie śniętej na 100 lat zaklętej oraz o krasnoludkach kilku i nieco fałszywym wilku…”, z bardzo wyjątkową kasą biletową, w której bilety sprzedawano za jeden lub dwa uśmiechy. Warto zauważyć, że publiczność była naprawdę hojna i tego dnia uśmiechom nie było końca.

Krótka relacja video na profilu Radia Biper:
Fragment przedstawienia – Piosenka optymistyczna <<==>> LINK

Za realizację projektu, przygotowanie przedstawienia i opiekę nad młodymi aktorami odpowiedzialne były m.in. dwie panie reżyser Barbara Brodacka i Olga Kiepas oraz Urszula Grabarczyk, prezes Stowarzyszenia „Żyć Godnie”. – Zgłosiliśmy do konkursu „Fundacja PZU z kulturą” nasz projekt „Teatr ma wiele twarzy”. Dzieci bardzo z tego skorzystały, były na wycieczkach i bardzo się dzięki temu rozwinęły – zauważa Urszula Grabarczyk

Jak wyjaśnia jedna z reżyserek spektaklu, pomysł na jego fabułę wziął się z tęsknoty za krajem lat dziecinnych, za bajkami i marzeniami, które ciągle w nas siedzą. – Same równie dobrze bawiłyśmy się, podczas prób, przygotowań i dzisiaj. Bo w każdym z nas siedzi dziecko. Również i nasi aktorzy od początku byli zachwyceni, wspaniale zagrali – opowiada o wydarzeniu Barbara Brodacka. – Aktorzy bardzo przejęli się odpowiedzialnością, która na nich spadła, dzieci były bardzo zestresowane – dodaje Olga Kiepas. Podczas przedstawienia nie dało się jednak nie zauważyć, jak wielką radość sprawia podopiecznym ośrodka występ na scenie, śpiew i taniec oraz możliwość prezentowania swoich umiejętności. To sposób na otwarcie się i nabranie odwagi nawet dla tych, którzy na co dzień są bardziej zamknięci w sobie. Wejście w rolę – czasem wybraną przez siebie, czasem narzuconą, udział w reżyserowaniu, zgłaszanie własnych uwag, choć – jak wyjawiają opiekunki – zdarzały się i bunty na pokładzie, to wszystko pozwoliło odkrywać w sobie pokłady talentów. – To było najpiękniejsze, patrzeć jak te talenty rozkwitają, szczególnie te nowe: zamknięty w sobie Kacper, cicha i spokojna Kasieńka i Kaziu – popis po prostu cudny! Dziś wszyscy stanęli na wysokości zadania.

Krótka relacja video na profilu Radia Biper:
Podsumowanie projektu „Teatr podróżą do świata marzeń” <<==>> LINK

Scenariusz i reżyseria: Barbara Brodacka, Olga Kiepas
Scenografia: Olga Kiepas
Kostiumy: Anna Martyniuk, Olga Kiepas
Rekwizyty: Katarzyna Chreścionko, Krystyna Chreścionko, Teresa Sikora, Roman Guz, Roman Mirski
Sufler: Barbara Brodacka
Oprawa muzyczna: Olga Kiepas, Arkadiusz Juźko, Janusz Hołownia

Wśród publiczności zasiadły dzieci z Przedszkola im. Zaczarowana Kraina w Rakowiskach. Prezentujemy też ich relację:
Przedszkolaki z Rakowisk jako goście Bajki Szachrajki w Zalutyniu <<==>> LINK

 

materiał: Radio Biper Gmina Piszczac
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk
tekst: SOSW Zalutyń / Anna Ostapiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama