Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Dlaczego nie poznasz ceny leku przez telefon?

Jeden z czytelników portalu Radio Biper zwrócił się do nas z nurtującym go pytaniem: dlaczego tak trudno jest uzyskać cenę konkretnego leku dzwoniąc bezpośrednio do apteki? O pomoc w tej sprawie poprosiliśmy Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Białej Podlaskiej Ewę Tymoszuk.

Dlaczego pracownik apteki nie udziela informacji o cenie leku przez telefon?

Nie ma żadnego przepisu prawnego, który nakazałby aptekarzom udzielać informacji o cenach leków, jakie ten ma w swojej aptece. Mają prawo tego nie robić – uzasadnia Powiatowy Rzecznik Konsumentów Ewa Tymoszuk.

Jak wyjaśnia, sytuacja ta nie wynika z braku szacunku dla pacjenta, lecz jest podyktowana jedynie troską o ochronę interesów apteki. Podanie ceny przez telefon to tylko i wyłącznie dobra wola apteki i decyzja o tym, czy będzie ona praktykowała ten sposób informowania klientów, zostaje podjęta przez jej właścicieli. Izba aptekarska nie ma możliwości narzucić aptekarzom własnych zaleceń w tej sprawie.

Sytuacja dotyczy zwłaszcza leków nierefundowanych, czyli takich, których cena w zależności od apteki może różnić się nawet do kilkudziesięciu lub więcej złotych. – Prócz konsumentów dzwoni też konkurencja, która w ten sposób chce uzyskać informacje o cenie leku, by móc się lepiej dostosować na rynku – zauważa rzecznik. Rozeznanie rynku aptecznego pozwala ustawić własne marże na odpowiednio dopasowanych, konkurencyjnych poziomach. 

Dodatkowo, jak wyjaśnia Ewa Tymoszuk, istotny wpływ na uchylanie się od podawania cen leków przez telefon ma również zakaz reklamy aptek i ich działalności. Tu granice są dość cienkie, dlatego też w celu uniknięcia ewentualnej kary apteki zapobiegliwie nie tylko nie udzielają telefonicznych informacji o cenach leków, ale też nie umieszczają ich na plakatach. Nasuwa się pytanie, czy sama cena jest już reklamą, czy byłaby nią dopiero w odniesieniu do innej „wyższej niż u…”. Również – czy jest reklamą jeśli nie jest skierowana do wiadomości publicznej, a tylko do wiadomości jednej kierującej zapytanie osoby. Ale to właśnie takie specyficzne i trudne do wyznaczenia kryteria przyczyniają się do odmowy otrzymania informacji poza samą apteką.

Zakaz reklamy aptek, a tym samym informowania o cenie leku zawarty został w art. 94a ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne:

Art. 94a. 1. Zabroniona jest reklama aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności. Nie stanowi reklamy informacja o lokalizacji i godzinach pracy apteki lub punktu aptecznego.
1a. Zabroniona jest reklama placówek obrotu pozaaptecznego i ich działalności odnosząca się do produktów leczniczych lub wyrobów medycznych.

W celu znalezienia najbardziej korzystnej ceny interesującego nas leku na terenie danego miasta czy regionu nadal pozostaje więc opcja wycieczki i osobistych wizyt w każdym punkcie. Osobom starszym lub mającym problem z poruszaniem się niestety pozostaje zakup leku w najbliższej aptece bez względu na jego cenę i narzuconą marżę.

Aby ułatwić tę podróż podajemy pomocna stronę, na której można sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższa apteka, która posiada interesujący nas lek. Wystarczy wpisać lokalizację, w jakiej się znajdujemy i nazwę produktu:

KtoMaLek – Sprawdź dostępność leku w ponad 10 000 aptek <<==>> LINK

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

2 odpowiedzi

  1. Prezentowana odpowiedź pani Ewa tymoszuk typowo dba o interesy apteki a nie samych pacjentów czy konsumentów. Przypominam że pełni pani funkcję powiatowego rzecznika konsumentów a nie interesu prywatnych spółek. Rynek sam zweryfikuje ceny a pani działalność przyczynia się na niekorzyść szczególnie chorym i mającym trudności w poruszaniu starszym ludziom.

    Ceny powinny być również dostępne przez telefon.

  2. Ludzie zaczna zamawiac przez internet , zresztą ja juz to robie , bo ceny w internecie sa niższe z kosztami przesyłki niz w stacjonarnych aptekach ,więc sajonatra. Stacjonarne apteki same sobie strzeliły w kolano. 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama