Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

W 22 miastach ruszają poszukiwania dawców szpiku. Studenci rozpoczynają wiosenną odsłonę akcji HELPERS’ GENERATION

Termin wydarzenia: 15 kwietnia 2024
, godz. 00:00
Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II oraz Fundacja DKMS zapraszają do udziału w Akcji HELPERS' GENERATION, która odbędzie się w dniach 15-21 kwietnia 2024 na terenie Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II.

22 miasta, 57 uczelni i 86 liderów oznacza jedno – startuje akcja HELPERS’ GENERATION! Studenci wyposażeni w wiedzę oraz pałeczki do pobrania wymazów przeprowadzą akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Wszystko po to, by znaleźć „bliźniaków genetycznych” dla pacjentów potrzebujących przeszczepienia. Podczas wszystkich dotychczasowych edycji projektu do bazy potencjalnych dawców szpiku zarejestrowało się 163 tys. osób a 1480 z nich już oddało cząstkę siebie, by uratować życie osób chorych. Rejestracje odbędą się w dniach 15-21 kwietnia.

Poszukiwania na warszawskich uczelniach

Projekt HELPERS’ GENERATION Fundacji DKMS od 2013 roku zrzesza studentów z całej Polski wokół idei dawstwa szpiku i ratowania życia pacjentom, dla których często jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku. Do dziś, społeczność studencka przeprowadziła łącznie 1626 akcji rejestracji w całej Polsce, a w obecnej edycji odbędzie się kolejne 57. Do walki z nowotworami krwi dołączyły m.in.: Gdańsk, Kraków, Warszawa, Białystok, Poznań, Wrocław, Biała Podlaska.

• Szczegółowy harmonogram rejestracji znajduje się na stronie: https://www.dkms.pl/dzialaj/kalendarz-wydarzen

BIAŁA PODLASKA

• Akcja HELPERS’ GENERATION w naszym mieście: https://www.dkms.pl/dzialaj/kalendarz-wydarzen/helpers-generation-akademia-bialska-im-jana-pawla-biala-podlaska-wiosna2024

Wśród 86 liderów i liderek z całej Polski, którzy przeprowadzą akcje na swoich uczelniach, są Patrycja Gaweł z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Aleksandra Żabicka z Politechniki Gdańskiej oraz Bartłomiej Śliwiński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Co 27 sekund na świecie i co 40 minut w Polsce ktoś otrzymuje diagnozę nowotworu krwi, która odbiera dotychczasowe życie, poczucie bezpieczeństwa i możliwość przebywania blisko ludzi, których kochamy. Każda osoba, która rejestruje się w bazie potencjalnych dawców szpiku, staje się realną szansą na uratowanie życia osoby walczącej z bardzo trudnym i nieprzewidywalnym przeciwnikiem. Zachęcam wszystkich do zarejestrowania się – sama procedura jest niezwykle prosta, szybka i bezbolesna. Wystarczy wypełnić formularz i pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnych pałeczek. To mały gest, który dla kogoś może być tym najważniejszym w życiu – mówi Patrycja Gaweł, studencka liderka z AGH

Jako osoby zdrowe często nie myślimy o tym, jakby to było, gdybyśmy to my albo ktoś z naszych bliskich zachorował. Nie zastanawiamy się nad tym, ile osób aktualnie potrzebuje przeszczepienia i ile z nich może nigdy nie otrzymać pomocy z powodu braku zgodnego dawcy szpiku. Pomyślmy o tym, że mamy najcenniejszy dar, którym możemy się podzielić za darmo, bez żadnego uszczerbku na naszym zdrowiu. Nasz czas poświęcony na rejestrację w bazie dawców szpiku może dać osobie chorej, dla której jesteśmy jedynym ratunkiem, szansę na zdrowie, szansę na życie. Dobro zawsze wraca, więc warto się nim dzielić! – dodaje Aleksandra Żabicka, studencka liderka z Politechniki Gdańskiej

Dlaczego warto zostać potencjalnym dawcą szpiku? Niczego nie tracimy a dajemy szansę na to, że czyjeś plany, marzenia i pragnienia nie znikną. Całego świata nie uratujemy, ale ten konkretny świat osoby chorej możemy! – podsumowuje Bartłomiej Śliwiński, studencki lider z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

materiał: Akademia Bialska
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama