Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Wieści z Unii: Sankcje wobec Rosji

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wydała oświadczenie w sprawie sankcji wobec Rosji.
„Dziś państwa członkowskie UE wyraziły zgodę polityczną na nowy pakiet sankcji wobec Rosji. Cieszę się z tego. Decyzja Rosji o uznaniu ukraińskich obwodów Ługańskiego i Donieckiego jest bezprawna i całkowicie nie do przyjęcia. To samo dotyczy decyzji o wysłaniu wojsk do tych regionów. Nie możemy tego zaakceptować. Decyzja ta narusza integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy. Rosja nie przestrzega swoich zobowiązań międzynarodowych i narusza podstawowe zasady prawa międzynarodowego. Rosja stworzyła ten kryzys i jest odpowiedzialna za obecną eskalację. Teraz szybko sfinalizujemy pakiet sankcji. Będziemy ściśle współpracować z naszymi partnerami, tak jak robiliśmy to do tej pory.
 
Ten solidny pakiet zawiera szereg przemyślanych środków. To wyraźna odpowiedź na naruszenia prawa międzynarodowego przez Kreml. Sankcje są skierowane bezpośrednio do osób i firm zaangażowanych w działania. Ich celem są banki finansujące rosyjski aparat wojskowy i przyczyniające się do destabilizacji Ukrainy. Zakazujemy również handlu między dwoma separatystycznymi regionami a UE – tak jak zrobiliśmy to po nielegalnej aneksji Krymu w 2014 r. I wreszcie ograniczamy zdolność rządu rosyjskiego do pozyskiwania kapitału na rynkach finansowych UE. Utrudnimy Kremlowi agresywną politykę.
 
Uważam, że niemiecki rząd ma absolutną rację w sprawie Nord Stream 2. Gazociąg należy oceniać w świetle bezpieczeństwa dostaw energii dla całej Europy. Ten kryzys pokazuje, że Europa jest nadal zbyt zależna od rosyjskiego gazu. Musimy zdywersyfikować naszych dostawców i masowo inwestować w odnawialne źródła energii. To strategiczna inwestycja w naszą niezależność energetyczną.
 
Nasze dzisiejsze działanie jest odpowiedzią na agresywne zachowanie Rosji. Jeśli będzie ona nadal eskalować wywołany przez siebie kryzys, jesteśmy gotowi do podjęcia dalszych działań. UE jest zjednoczona i działa szybko”.
 
Oświadczenie 
 
 
 
materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska
Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama