Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Kultura i język poznane. Licealiści z Reymonta w Małaszewiczach uczyli się w Grecji (galeria)

Międzynarodowe zajęcia kulturowo-językowe zaliczone! Kadra przeszkolona!... czyli kolejny wyjazd do Grecji uczniów liceum oraz kadry nauczycielskiej z ZS w Małaszewiczach. Dodatkowo dwie osoby z kadry w tym samym czasie przeszło szkolenie w zakresie wykorzystania metody CLIL i innowacyjnych narzędzi cyfrowych wykorzystujących język angielski.

Niemal dwa tygodnie pobytu w słonecznej Helladzie uczniów Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach minęły błyskawicznie. To właśnie w greckiej miejscowości Leptokaria 26 licealistów odbywało na przełomie kwietnia i maja edukacyjne zajęcia językowo-kulturowe. Dodatkowo dwie osoby z kadry w tym samym czasie przeszło szkolenie w zakresie wykorzystania metody CLIL i innowacyjnych narzędzi cyfrowych wykorzystujących język angielski.
Wszystkie te działania były realizowane w zakresie projektu nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000122997 w ramach akredytacji programu Erasmus+.

Grecja przywitała gości pochmurną aurą. Nie tracąc jednak czasu, przeszli do działania – przecież trzeba było poznać okolicę. Celem pierwszej wyprawy było centrum miejscowości Leptokaria. W kolejnych dniach tereny w promieniu 30 km nie były już tajemnicą. Niemalże codzienne wyjazdy do greckiej szkoły P.EPA.L w miejscowości Katerini umożliwiały doskonalenie lingwistyczno-komunikacyjnych umiejętności. Znajomość języków obcych – angielskiego i greckiego szlifowano także w trakcie wyjazdów kulturowych – a tych było naprawdę sporo! Oprócz najbliższych okolic uczniowie i opiekunowie mieli okazję zawitać do Palaios Panteleimonas, czyli Starego Panteleimonu, na ruiny zamku w Platamonas oraz do samej miejscowości Platamonas. W ramach dłuższych wyjazdów zwiedzili wyspę Skiathos, na którą dotarli podczas rejsu statkiem oraz Meteory, czyli bizantyjskie klasztory. Świątynie te wzniesiono na stromych skałach, a w ich wnętrzu znajdują się bezcenne artefakty i malowidła ścienne.

Uczniowie odwiedzili także Litochoro i wąwóz Enipeas oraz drugie co do wielkości miasto Grecji – Thessaloniki. Tutaj w ramach miejskiej gry i zadania związanego z nakręceniem filmu – szlifowali swoje umiejętności komunikacyjne oraz poznawali kulturę i greckie zwyczaje. Wszystko po to, aby jak najefektywniej wykorzystać czas tego językowo-kulturowego wyjazdu.

Warto dodać, że kadra nie ustępowała i dorównywała tempa młodzieży licealnej. W czasie, gdy uczniowie mieli zajęcia w greckiej szkole P.EPA.L, dwóch nauczycieli szkoliło się w zakresie metody CLIL i innowacyjnych narzędzi cyfrowych wykorzystujących język angielski w nauczaniu. Oczywiście oprócz szkoleń, wszyscy korzystali z dobrodziejstw greckiej natury, aury i kultury, uczestnicząc w wyjazdach do miejsc nieoczywistych. Nie zabrakło także czasu chwile relaksu na plaży oraz spacery brzegiem morza.

Po niemal dwóch tygodniach pobytu w pięknej Grecji nadszedł czas na podsumowanie wyjazdu oraz wyciągnięcie wniosków. Nie obyło się też bez oficjalnego zakończenia tego zagranicznego przedsięwzięcia. Podczas ostatniego pożegnalnego spotkania uczestnicy wyjazdu podzielili się swoimi refleksjami i z dumą odebrali certyfikaty, które oficjalnie wręczyła im Dyrektor szkoły przyjmującej.

Wyjazd do Grecji w ramach programu Erasmus+ na zajęcia kulturowo-językowe oraz szkolenia upłynął uczniom i kadrze ZS w Małaszewiczach niezwykle szybko. Nie było czasu na nudę w tym nasyconym piękną przyrodą i starożytnymi zabytkami kraju, szczególnie, że pogoda sprzyjała wszelkiego rodzaju aktywnościom. Pobyt obfitował w niecodzienne wrażenia i nowe doświadczenia. Była to prawdziwa szkoła życia, która zapewne nauczyła radzenia sobie w obcym środowisku i w nowych warunkach. Dzięki takim wyjazdom młodzież szkoli umiejętności lingwistyczne, przełamuje bariery kulturowe, odważniej patrzy w przyszłość oraz poszerza horyzonty – na czym szczególnie zależy dyrekcji i pracownikom Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach. Niewątpliwie placówka ta jest szkołą, która słynie z niesztampowego i nowoczesnego podejścia do edukacji. Z tego powodu kierownictwo szkoły kładzie ogromny nacisk na poszerzanie wiedzy i umiejętności uczniów nie tylko w szkolnych ławach, a to z kolei przekłada się na prężną działalność w zakresie organizacji staży i praktyk zagranicznych. Dowodem tego jest wspomniany wyżej wyjazd, który dopisał się do coraz dłuższej już listy zrealizowanych projektów mających na celu kulturowo-językową międzynarodową mobilności uczniów liceum oraz kadry. Wyjazdy zagraniczne w ZS w Małaszewiczach dedykowane są także uczniom technikum.

Oczywiście uczestnictwo w projekcie nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000122997 w ramach akredytacji programu Erasmus+ nie mogłoby się odbyć bez wsparcia i zaangażowania organu prowadzącego, jakim jest Powiat Bialski. Z tego powodu Staroście Bialskiemu, Panu Mariuszowi Filipiukowi należą się ogromne wyrazy wdzięczności i uznania za jego aktywność na rzecz mobilności międzynarodowej uczniów Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach.


materiał: Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach
tekst i zdjęcia: Małgorzata Trębicka-Żuk Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama