Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Reymont w Małaszewiczach podsumował. Zagraniczne wyjazdy kulturowe, lingwistyczne i zawodowe w minionym roku szkolnym (galeria)

Podsumowanie zagranicznych wyjazdów kulturowych, lingwistycznych i zawodowych zrealizowanych w roku szkolnym 2023/2024 przez uczniów i kadrę nauczycielską Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach

Na przełomie kwietnia i maja 2024 roku uczniowie technikum, liceum oraz nauczyciele Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach uczestniczyli w zagranicznych wyjazdach kulturowych, lingwistycznych oraz w stażach i praktykach zawodowych. 21 czerwca tuż po uroczystości zakończenia roku szkolnego 2023/2024 miało miejsce uroczyste podsumowanie projektów, w ramach których odbyły się te wyjazdy.

Licealiści dzięki projektowi nr: 2023-1-PL01-KA121-SCH-000122997 w ramach akredytacji programu Erasmus+ mieli możliwość odbycia edukacyjnych zajęć językowo-kulturowych. Dodatkowo dwie osoby z kadry w tym samym czasie przeszły szkolenie w zakresie wykorzystania metody CLIL i innowacyjnych narzędzi cyfrowych posługujących się językiem angielskim.

Dla zdecydowanej większości uczniów był to pierwszy wyjazd do słonecznej Hellady. Wyprawa okazała się być wszystkim uczestnikom niezwykle atrakcyjną. W programie znalazły się bowiem zajęcia językowo-kulturoznawcze, wycieczki edukacyjne i rekreacyjne oraz liczne inne atrakcje. Licealiści mieli okazję zapoznać się z historią Grecji, którą do tej pory znali tylko z podręczników i zajęć lekcyjnych. Młodzież poznawała lokalną kulturę i tradycje tego wspaniałego regionu Europy, wyruszała na krótkie wycieczki do pobliskich miejscowości oraz na dłuższe eskapady do dalej położonych miast i miejsc takich jak: Thessaloniki, Meteory czy też na wyspę Skiathos. Głównym celem było oczywiście szlifowanie umiejętności lingwistycznych oraz poznanie śródziemnomorskiej kultury, tradycji i zwyczajów.

W tym samym czasie uczniowie technikum o profilu technik transportu kolejowego oraz technik eksploatacji portów i terminali realizowali staż zawodowy. Wszystko to odbyło się również w ramach Programu Erasmus+, projekt nr: 2023-1-PL01-KA121-VET-000122933. Podczas tego wyjazdu w zakresie zawodowym, lingwistycznym i informatycznym szkoliła się także i kadra nauczycielska. Młodzi kolejarze swoje praktyki odbywali na stacjach kolejowych w Leptokarii, Nei Pori, Thessalonikach oraz w Litohoro, gdzie poznawali kulturę zawodu, pracę dyżurnego ruchu, tabor, jego konserwację oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Technicy eksploatacji portów i terminali z kolei staże odbywali w okolicznych magazynach i składach oraz w porcie morskim w Thessalonikach, gdzie poznawali jego infrastrukturę oraz funkcjonowanie. Poza zajęciami praktycznymi uczestnicy odbyli szereg wyjazdów do miejsc nieoczywistych i spektakularnych. Zwiedzili Meteory, Wyspę Skiathos, Thessaloniki czy też szereg pobliskich miejscowości, takich jak Stary Pantaleimon czy też Platamonas.

Zarówno zajęcia kulturowo-językowe licealistów, jak i staże młodych techników oraz szkolenia kadry były bardzo wartościowe, ponieważ dostarczyły wielu pozytywnych wrażeń i nowych doświadczeń – o czym wspominano na podsumowaniu obu wyjazdów, które miało miejsce 21 czerwca 2024 r. Na spotkaniu tym uczniowie jeszcze raz podzielili się przeżyciami, pochwalili osiągnięciami oraz powrócili myślami do tych wspaniałych chwil i przygód. Dokonali także ewaluacji projektów.

Na zakończenie Pani Wicedyrektor Jolanta Wałach wręczyła młodzieży certyfikaty oraz dokumenty Europass potwierdzające odbycie zagranicznych wyjazdów i staży. Europass to obecnie bardzo ważny dokument o znaczeniu międzynarodowym, a łącznie z certyfikatem jest czytelnym i przejrzystym poświadczeniem zdobytych umiejętności i kompetencji we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Serdecznie gratulujemy młodzieży i kadrze uczestnictwa w kolejnym już wyjeździe i dziękujemy za znakomite i godne reprezentowanie szkoły i regionu na arenie międzynarodowej.


materiał: Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach
tekst i zdjęcia: Małgorzata Trębicka-Żuk Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama