Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Wieści z Unii: Akcelerator innowacji

Europejska Rada ds. Innowacji KE wybrała 65 innowacyjnych startupów i MŚP, które otrzymają 363 mln euro na finansowanie przełomowych projektów. Każda firma może liczyć na połączenie subwencji i inwestycji kapitałowych do 17 mln euro w celu opracowania innowacji w dziedzinie opieki zdrowotnej, technologii cyfrowych, energii, biotechnologii czy przestrzeni kosmicznej.
 

Jest to pierwsza grupa przedsiębiorstw, która będzie finansowana w ramach pełnowymiarowego instrumentu „Akcelerator” Europejskiej Rady ds. Innowacji.

Marija Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, powiedziała: – „Akcelerator” EIC jest wyjątkowym europejskim instrumentem finansowym Europejskiej Rady ds. Innowacji. Wspiera rozwój najwyższej klasy innowacji poprzez przyciąganie inwestorów prywatnych i oferuje szereg usług wspierających zwiększenie ich skali. Wraz z Europejską Radą ds. Innowacji dążymy do tego, by Europa stała się liderem w dziedzinie innowacji i nowych technologii, inwestując w nowe rozwiązania w zakresie wyzwań zdrowotnych, środowiskowych i społecznych, przed którymi stoimy.

Przedsiębiorstwa zostały wybrane w wyniku nowej dwuetapowej procedury wprowadzonej w ramach programu „Horyzont Europa”. Wnioski są rygorystycznie oceniane przez ekspertów zewnętrznych, po czym wnioskodawcy stają przed jury składającym się z doświadczonych inwestorów i przedsiębiorców. Wśród wybranych przedsiębiorstw znajdują się:

  • holenderska firma Sensius BV, która opracowała system termoterapii w celu leczenia raka głowy i szyi bez negatywnych skutków ubocznych;
  • francuskie przedsiębiorstwo Alice & Bob, które opracowało nowy rodzaj samonaprawiającego się kwantowego sprzętu komputerowego umożliwiającego budowę pierwszych na świecie komputerów kwantowych odpornych na awarie;
  • litewska firma UAB INOVATYVI MEDICINA, która opracowała inteligentny, sensoryczny, zdalny system robotyczny umożliwiający wykonywanie zabiegów wewnątrznaczyniowych bez narażenia na szkodliwe promieniowanie rentgenowskie;
  • norweska firma Bluegrove AS, która wprowadziła najbardziej zaawansowane rozwiązanie w zakresie monitorowania i przewidywania dobrostanu łososi w celu zapewnienia dobrostanu ryb.

65 zwycięskich przedsiębiorstw ma siedzibę w 16 krajach. Szczególnie wysokie było zainteresowanie finansowaniem kapitałowym za pośrednictwem nowego funduszu EIC – o tego rodzaju wsparcie zwróciło się 60 z 65 przedsiębiorstw. W związku z tym przewiduje się, iż z łącznej kwoty 363 mln euro 227 mln euro będzie miało postać komponentu inwestycyjnego.

Kontekst

„Akcelerator” EIC oferuje przedsiębiorstwom typu start-up i MŚP dotacje w wysokości do 2,5 mln euro, którym towarzyszyć będą inwestycje w ich akcje/udziały za pośrednictwem funduszu EIC w wysokości od 0,5 do 15 mln euro. Oprócz wsparcia finansowego wszystkie projekty korzystają z szeregu usług z zakresu przyspieszania rozwoju przedsiębiorstw, które zapewniają dostęp do najlepszej wiedzy fachowej, wartościowych partnerów korporacyjnych, inwestorów i innych podmiotów z ekosystemu innowacji.

Europejska Rada ds. Innowacji została uruchomiona w marcu 2021 r., po udanym etapie pilotażowym w latach 2018–2020, jako główna nowość programu „Horyzont Europa”. Dysponuje ona budżetem w wysokości ponad 10 mld euro, z czego około 1,1 mld euro zostało w 2021 r. przeznaczone na instrument „Akcelerator” EIC. Większość funduszy przeznaczona jest na innowacje przełomowe w każdej dziedzinie, natomiast 495 mln euro przeznaczono na strategiczne technologie w dziedzinie zdrowia i technologii cyfrowych oraz rozwiązania w ramach Zielonego Ładu.

W pierwszej połowie tego roku, w styczniu i czerwcu, w ramach projektu pilotażowego EIC odbyły się dwie rundy naboru do uzyskania bezpośrednich inwestycji kapitałowych. 111 wysoce innowacyjnych przedsiębiorstw typu start-up i MŚP otrzymało ponad 500 mln euro na rozwój innowacji przełomowych. Wśród nich znalazły się dwa przedsiębiorstwa typu jednorożec.

W tym roku w ramach programu „Horyzont Europa” wprowadzono nowy, przyjazny dla start-upów proces składania wniosków, w ramach którego przedsiębiorstwa mogą w każdej chwili przedstawić swoje pomysły w celu natychmiastowej szybkiej oceny. Zwycięzcy kandydaci proszeni są o przygotowanie pełnego wniosku przy pomocy bezpłatnego coachingu biznesowego. Pełne wnioski są następnie oceniane w regularnych odstępach czasu, w przybliżeniu co trzy miesiące. Od marca ponad 4 tys. przedsiębiorstw typu start-up i MŚP przesłało swoje pomysły, z czego 801 zgłosiło pełne wnioski w pierwszym terminie do 16 czerwca 2021 r., a kolejne 1098 w drugim terminie do 6 października. Są one obecnie poddawane ocenie. Wyniki tego drugiego naboru przedsiębiorstw w ramach „Akceleratora” EIC zostaną ogłoszone do końca roku, a kolejny termin składania wniosków spodziewany jest na początku 2022 r.

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama