Cztery spektakle przygotowane pierwszego dnia były skierowane głównie do młodych widzów, ponieważ poruszały bliską im tematykę. Natomiast drugiego dnia ze ze swoim autorskim monodramem wystąpił gość honorowy – Wiesław Komasa oraz znany już terespolskiej publiczności Mateusz Nowak.
W sobotni wieczór jako pierwszy wystąpił Michał Orchowski z Teatru ,,Krzesiwo” z Warszawy w monodramie pt: ,,Selfie”, niezwykle dramatycznym, z osobistymi wątkami, ukazuje pełen trudnych momentów i porażek zwykły dzień młodego człowieka z niepełnosprawnością, który pomimo wszystko zachowuje pogodę ducha.
W kolejnym spektaklu pt: ,, A imię me Manipulacja” hipnotyzowała widzów swoim głosem i spojrzeniem Marta Łaska, aktorka teatru ,,Konik” z Wrocławia, która wcieliła się w córkę Prawdy i Kłamstwa, czyli Manipulację. Tragiczna opowieść jest osnuta wokół miłosnego związku, w którym mężczyzna jest klasycznym narcyzem. Jest w nim muzyka, niecodzienny taniec, oszczędne i wymowne rekwizyty i co najważniejsze – nie ma zbędnych słów. Sztuka, której autorką jest wykonawczyni przykuwa uwagę i na długo pozostaje w pamięci.
Nie inaczej jest z trzecim przedstawieniem w wykonaniu młodziutkiego aktora teatru ,,Notoco” z Lublina Karola Bieńka, który w monodramie swojego autorstwa pt: ,, Tanze” opowiada nam o fascynacji tańcem, któremu poświęcił całe swoje dziecięce i nastoletnie życie i, który po tragicznym wypadku musi przemyśleć swoje życie na nowo. Czy będzie w nim też miejsce na taniec…?
Ostatnim spektaklem tego dnia był ,, Runway” w wykonaniu Alicji Stankiewicz, aktorki teatru ,,Fundacji Banina” z Warszawy, w którym wciela się w rolę zbuntowanej nastolatki, przeżywającej swoją pierwszą miłość. Po jego zakończeniu aktorka i reżyser przedstawienia Bartek Miernik podjęli z publicznością dyskusję na temat poruszony w przedstawieniu.
20 października – niedziela, był ostatnim dniem teatralnych prezentacji. Publiczność miała okazję usłyszeć fascynującą interpretację fragmentów ,, Pana Tadeusza” A. Mickiewicza w spektaklu pt: „Pan Tadeusz. Impromptu. Próba” w wykonaniu utytułowanego aktora Mateusza Nowaka.
Laureata m.in: Złotego Medalu z okazji 20-lecia Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Jednoosobowych „Armmono” w Erywaniu (Armenia). Odznaczonego Brązowym Krzyżem Zasługi i Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Medalem 700-lecia Miasta Lublin i Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego. Zagrał ponad 300 razy w tym, ponad 60 razy za granicą, w 20 krajach na 4 kontynentach.
II edycja projektu pn: ,,Będzie wreszcie teatr w mieście” zakończyła się niezwykłym monodramem pt: ,,Jak to się wszystko dziwnie plecie” w mistrzowskim wykonaniu (reżyseria i scenariusz także jego autorstwa) nestora polskiego teatru i filmu, wspaniałego Wiesława Komasy, w którym opowiada on prawdziwą i tragiczną historię Żyda z ,,Wesela” S. Wyspiańskiego, który nie może pogodzić się ze swoim scenicznym wizerunkiem.
Wiesław Komasa zagrał blisko 200 ról w teatrach w Polsce i za granicą (m.in. w teatrach: im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrze Nowym w Poznaniu, w Warszawie w teatrach: Polskim, Narodowym, Dramatycznym, Rozmaitości oraz Teatrze Telewizji). Wystąpił w blisko 20 filmach i kilkunastu serialach. Laureat około 20 nagród m.in.: Złotego Medalu ,,Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” oraz Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.
Dziękujemy serdecznie naszej publiczności z Terespola oraz całego regionu za tak liczne przybycie i mamy nadzieję, że za rok dojdzie do trzeciej edycji BĘDZIE WRESZCIE TEATR W MIEŚCIE oraz, że stanie się ona kulturalną marką Terespola, dzięki której miasto będzie kojarzone nie tylko z Przejściem Granicznym, ale także z widowiskową sztuką teatralną!
materiał: MCKSiR Terespol
tekst: Anna Pietrusik / Łukasz Pogorzelski
zdjęcia: Sylwia Pogorzelskaopracowanie: Gwalbert Krzewicki