Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Grabanów: Uroczysta Gminna Inauguracja roku szkolnego 2021/2022 w nowym skrzydle szkoły (film) (galeria)

Szkoła Podstawowa im. 30 Poleskiej Dywizji Piechoty AK w Grabanowie była miejscem w którym, w dniu 1 września 2021 roku, przeprowadzono uroczystość inauguracji nowego roku szkolnego 2021/2022 na terenie Gminy Biała Podlaska. Nie przypadkowo właśnie ta szkoła. W ostatnich latach, właśnie tutaj samorząd podmiejskiej gminy prowadzi najwięcej inwestycji oświatowych. Grabanów rozbudowuje się. Demografia i nowe pomysły na szkołę wymogły jej rozbudowę. Uroczystość przeprowadzono w nowym skrzydle budynku oświatowego.

 

Wśród gości uroczystości m.in.: wójt Wiesław Panasiuk, zastępca wójta Adam Olesiejuk, przewodniczący Rady Gminy Dariusz Plażuk, sekretarz Gminy Grażyna Majewska, skarbnik Krzysztof Radzikowski, ks. dziekan Marian Daniluk, radni gminy na czele z Tomaszem Wołowikiem – radnym z okręgu Grabanowa, sołtysi z sołtysem Grabanowa Marcinem Kredensem, dyrektorzy placówek szkolnych z terenu gminy, awansowani nauczyciele na wyższe stopnie zawodowe, uczniowie w tym pierwszoroczniacy a wśród nich pierwsi przedszkolacy w Grabanowie oraz rodzice i przyjaciele szkoły.

Za nami wakacje, okres beztroski, który jednak w tym roku miał inny wymiar z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa. Miniony rok szkolny to zdalne nauczanie, obostrzenia, nakazy, zakazy, wyjątkowo trudny czas. Przed nami nowy rok szkolny, który stawia nas także w nietypowej sytuacji nauka wprawdzie stacjonarna ale nikt nie wie jak długo będzie trwać. – mówił w pierwszych słowach do zebranych wójt Wiesław Panasiuk.

Nowy rok szkolny 2021/2022 w Gminie Biała Podlaska rozpoczyna 1350 uczniów łącznie z przedszkolakami. 1 września 2021 roku, w godzinach rannych w każdej z dziewięciu prowadzonych przez Gminę Biała Podlaska szkół zadzwonił pierwszy dzwonek. W Szkole Podstawowej w Grabanowie uczniowie, rodzice i nauczyciele cieszą się z nowego obiektu. Było to możliwe dzięki pozytywnym decyzjom Rady Gminy, która na wniosek Wójta przyznała środki na rozbudowę szkoły i nie tylko na szkołę, bo też na przedszkole, którego tutaj nie było, a zapotrzebowanie na edukację przedszkolną było ogromne.

W budżecie gminy na oświatę przeznaczamy 24 miliony złotych przy subwencji ministerialnej 12 milionów złotych. Różnica oczywiście jest pokrywana ze środków własnych (12 milionów złotych). Podobnie było też z rozbudową szkoły. – informował wójt Panasiuk.

Rząd zdecydował o likwidacji gimnazjum, jednocześnie pozostawił samorządy w trudnej sytuacji. Po reformie powróciła 7-8 klasa do szkół podstawowych, w wielu obiektach spowodowało to powstanie problemów lokalowych. Tak było w przypadku Grabanowa. Decyzja mogła być tylko jedna: rozbudowa lub likwidacja. 1 września 2021 roku nie tylko zainaugurowano w Grabanowie nowy rok szkolny, ale też otworzono nowy obiekt dydaktyczny, w „starej części szkoły” powstało przedszkole pełno godzinowe.

Inauguracja roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Grabanowie była też momentem wręczenia nominacji dyrektorskich, po wygranych konkursach na kolejne pięć lat, do roku 2026 dla: dyrektor szkoły – gospodarza uroczystości – Beaty Zydlewskiej, dyrektor szkoły w Ortelu Książęcym – Emilii Kisielewskiej, dyrektor szkoły w Sworach – Gustaw Jakimiuk. Awanse zawodowe, po pomyślnie zdanych egzaminach na wyższe stopnie nauczycielskie odebrały natomiast dwie panie nauczycielki: Aneta Karpowicz (przedmiot nauczania Język Polski) ze szkoły w Sitniku i Sylwia Koszołko (nauczanie początkowe) ze szkoły w Woskrzenicach Dużych.

W trakcie uroczystości wójt Panasiuk, wręczając nagrodę jubileuszową, złożył podziękowanie dyrektor Beacie Zydlewskiej za jej 30-letnią już pracę na rzecz Szkoły Podstawowej w Grabanowie.
Trzydzieści lat temu przyszłam tutaj jako młody, niedoświadczony nauczyciel. Uczyłam ponad dwadzieścia lat, a od dziesięciu lat pełnię również obowiązki dyrektora. Przez cały okres mojej pracy zostawiłam w tej szkole ogromne serce dla dzieci. Kocham to co robię – mówiła dyrektor Beata Zydlewska, składając jednocześnie, w imieniu wszystkich nowo mianowanych dyrektorów, podziękowanie za zaufanie, jakim zostali obdarzeni przez społeczność gminy.

Całość uroczystości dopełniła część artystyczna w wykonaniu uczniów grabanowskiej szkoły, podopiecznych Krzysztofa Olesiejuka, piosenki związane z wydarzeniami mającymi miejsce 82 lata temu, wybuch II wojny światowej i historia Szkoły w Grabanowie przedstawiona w pigułce.

Szkoła Podstawowa im. 30 Poleskiej Dywizji Piechoty AK w Grabanowie w liczbach:
– ilość uczniów 122,
– ilość klas 8 + 2 oddziały w Punkcie Przedszkolnym,
– ilość przedszkolaków 35,
– ilość uczniów w szkole utrzymuje sia na tym samym poziomie, szkoła notuje nawet niewielki wzrost liczby uczniów w tym roku,
– wzrosła liczba przedszkolaków z 14 do 35.
– ilość nauczyciel – 22.

Grabanów. Gmina Biała Podlaska. Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2021/2022. Fragment uroczystości zapis live na profilu Radio Biper Facebook <<==>> LINK
https://fb.watch/7Mu6oFtf2t/

 

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama