Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Kryminałki: Kolejne oszustwo na BLIK, apelujemy o zachowanie rozwagi!

Cyberoszuści włamali się na konto na portalu społecznościowym należące do 53-latki. Podszywając się pod kobietę rozesłali jej znajomym prośbę o pożyczkę, za pomocą wygenerowanych kodów BLIK. Niestety w jednym przypadku udało im się wyłudzić pieniądze. Apelujemy o rozwagę przy przekazywaniu kodów do transakcji internetowych, nawet jeśli osoba podaje się za bliską znajomą, czy członka rodziny, zadzwońmy do niej przed przekazaniem gotówki.

W minioną sobotę do bialskiej komendy zgłosiła się 53-letnia mieszkanka Warszawy. Z relacji kobiety wynikało, że nieznany sprawca włamał się na jej konto na portalu społecznościowym i komunikatorze. Po tym wysłał wiadomość do jej znajomych z prośbą o opłacenie zamówienia i informacją, że w zamian zrobi przelew na konto. Sprawca proponował też łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu „BLIK” w systemie płatności elektronicznej.

O tym, że doszło do włamania, 53-latka dowiedziała się od osób, które dostały takie prośby. Niestety wówczas okazało się, że jeden ze znajomych, który otrzymał taką wiadomość, postanowił pomóc przekazując kod. W ten sposób z jego konta pobrana została kwota 2 tysięcy złotych. Teraz oszustów szukają funkcjonariusze oraz apelują o rozwagę.

Jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę nie działajmy pochopnie. Trzeba sprawdzić czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy i najlepiej do tej osoby zadzwonić

Zasady ostrożności są zawsze takie same jeżeli ktoś nas prosi o pieniądze:

– Nie przekazujemy pieniędzy obcym osobom;
– Nie przesyłamy pieniędzy na podane przez obce osoby numery kont;
– Nie podajemy nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe;
– Nie przekazujemy obcym osobom kodów do płatności mobilnych.

materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Barbara Salczyńska-Pyrchla rzecznik prasowy KMP Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama