Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Wieści z Unii: Migracja może służyć rozwojowi

- Przez wieki migracja kształtowała nasze społeczeństwa, wzbogacała kulturę, przyczyniała się do rozwoju gospodarczego i wpływała na życie wielu ludzi. Może ona być źródłem dobrobytu, innowacji i zrównoważonego rozwoju – powiedział w imieniu Komisji Europejskiej Josep Brorrel. W piątek 18 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Migrantów.

Wspólne oświadczenie Komisji Europejskiej i Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josepa Borrella.

Co roku około 2 mln osób osiedla się w Unii Europejskiej, a około 1 mln emigruje z UE, aby osiedlić się gdzie indziej. Migracja zawsze była częścią europejskiej tożsamości i to się nigdy nie zmieni.

Przez wieki kształtowała ona nasze społeczeństwa, wzbogacała kulturę, przyczyniała się do rozwoju gospodarczego i wpływała na życie wielu ludzi. Może ona być źródłem dobrobytu, innowacji i zrównoważonego rozwoju, o ile będziemy nią dobrze zarządzać. Mam tu na myśli ochronę praw człowieka, ustanowienie jasnych i sprawiedliwych zasad dotyczących azylu i migracji, ograniczenie do minimum przymusowych wysiedleń, wspieranie integracji oraz zaspokojenie potrzeb społeczności przyjmujących.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Migrantów Unia Europejska przypomina o swoim zaangażowaniu na rzecz ochrony godności i praw człowieka wszystkich migrantów. Migranci wnoszą wartość dodaną w rozwój europejskich gospodarek i społeczeństw. My natomiast staramy się zapewnić, by migracja odbywała się w sposób bezpieczny, legalny i dobrze zarządzany.

W ramach globalnej reakcji Unii Europejskiej na pandemię koronawirusa skupiliśmy się na wspieraniu na całym świecie słabszych grup społecznych, takich jak migranci, przymusowi wysiedleńcy i społeczności przyjmujące. Mamy zamiar nadal to robić.

Zarządzanie migracją wymaga globalnej współpracy i zaangażowania, solidarności oraz podziału odpowiedzialności. Unia Europejska stosuje podejście kompleksowe, zrównoważone i oparte na współpracy z krajami pochodzenia, tranzytu i przeznaczenia, organizacjami regionalnymi i wielostronnymi, a także społeczeństwem obywatelskim, organizacjami skupiającymi migrantów i diaspory. Staramy się również zmaksymalizować korzyści dla rozwoju płynące z migracji, wykorzystać potencjał przekazów pieniężnych i współpracować blisko z organizacjami diaspory.

We wrześniu tego roku zaproponowaliśmy nowy pakt o migracji i azylu dla Unii Europejskiej. Pakt ten ma służyć osiągnięciu wspólnego zarządzania migracją na szczeblu unijnym. Naszym celem jest solidarność i sprawiedliwy podział odpowiedzialności, skuteczniejsze procedury, większe zaangażowanie na rzecz zapewnienia dróg legalnej migracji oraz lepsza integracja i rozwiązanie problemu migracji nieuregulowanej.

W ramach nowego paktu zobowiązujemy się do zacieśnienia współpracy z krajami partnerskimi. Lepsze perspektywy znalezienia źródeł utrzymania, skuteczniejsza walka z przemytnikami i handlarzami ludźmi, którzy czerpią korzyści z niedoli innych i narażają na śmierć tysiące ludzi, a także poprawa systemu readmisji i reintegracji migrantów – to elementy skrojonego na miarę potrzeb, a przy tym kompleksowego partnerstwa, w które jesteśmy i pozostaniemy mocno zaangażowani.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama